Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Duckého zmenka: prečo štát prehral

22.01.2016, 09:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Tento rok môže dôjsť k tomu, že Slovensko a jeho daňovníci napokon zaplatia za to, čoho sa volení predstavitelia krajiny dopustili pred osemnástimi rokmi.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Tagy

SPP

Bude to dôsledok rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý je záväzný aj pre slovenský súd, ktorý bude znovu rozhodovať v prípade takzvanej Duckého zmenky. Ak doteraz spory o platnosť zmeniek, ktoré podpísal Ján Ducký (na titulnej fotografii) ako riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), štát vyhrával, teraz jeden spor s konečnou platnosťou prehral.

Neprehliadnite

Kriminálny spôsob riadenia

Ako každý tristný príbeh aj tento má svoju predhistóriu.

V lete roku 1996 vyšlo najavo, že „niekoľkí špekulanti“ (výraz predsedu HZDS Vladimíra Mečiara) nezákonne vyviezli z republiky vyše 600-tisíc ton obilia. Na každej tone nelegálne zarobili približne 1 800 korún, čím pripravili štát o viac než miliardu korún. V. Mečiar určil vinníka jednoznačne. „Tristotisíc ton obilia sa mohlo nezákonne vyviezť len preto, lebo istí ľudia na ministerstve hospodárstva to povolili.“

Preto musel z vlády odísť minister hospodárstva, ktorým bol J. Ducký. Ale už v apríli 1997 sa z odvolaného stal nový generálny riaditeľ SPP. V normálnom štáte by funkcionár „odídený“ po korupčnej afére nedostal príležitosť, aby zaujal významnú riadiacu funkciu. J. Ducký ju od premiéra Mečiara dostal.

Vladimír MečiarZdroj: TASR/Martin Baumann

Využil ju tak, že obrovskú štátnu firmu riadil kriminálnym spôsobom. Pod jeho vedením podnik „investoval“ miliardové sumy na nákup akcií iných podnikov, ktoré mali podľa neho priniesť „prospech nielen SPP, ale aj celému štátu a jeho občanom“. Výsledkom bolo, že v roku 1999 muselo nové vedenie podniku vytvoriť na Duckého „investície“ opravné položky vo výške 4,9 miliardy korún.

Ivan Mikloš v roku 1998 sústavne upozorňoval na fakt, že J. Ducký koná protizákonne, lebo štátny podnik pod jeho vedením nakladá so svojím majetkom nad rámec bežného hospodárenia, na čo potrebuje súhlas vlády. On ho však nemal – iba využíval skutočnosť, že Mečiarova vláda jeho nezákonný postup tolerovala.

Po mnohých mediálnych upozorneniach minister hospodárstva Milan Cagala napokon predsa len zakročil. Šiesteho júla 1998 listom Duckému zakázal, aby bez súhlasu ministerstva realizoval úkony, ktoré by viedli k zmenám v portfóliu SPP. Lenže po voľbách 1998, keď už bolo jasné, že sa HZDS ocitne v opozícii, minister M. Cagala poslal J. Duckému ďalší list, ktorým svoj júlový zákaz zrušil.

V čase od volieb do nástupu novej vlády generálny riaditeľ SPP dielo skazy dokonal. Podpísal takmer tridsať zmeniek na sumu päť až sedem miliárd korún. Duckého podpisy na zmenkách boli pravé a riadne notársky overené, ale zmenky neboli vedené v účtovníctve podniku, lebo ich nadobúdatelia za ne neposkytli SPP reálnu ekonomickú protihodnotu.

Majitelia zmeniek, ktorí sa často menili, potom súdnou cestou žiadali ich preplatenie. Kolotoč súdnych sporov okolo Duckého zmeniek sa tak točí už takmer dve desaťročia. V júni 2015 prvý raz došlo k tomu, že SPP a štát v spore o Duckého zmenku

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy SPP

Súvisiace články

Harabinov senát zrušil rozsudok k Duckého zmenkám

Harabinov senát zrušil rozsudok k Duckého zmenkám

Dovolací senát pod vedením Štefana Harabina zrušil všetky doterajšie rozsudky, ktoré bývalého finančného riaditeľa SPP poslali do väzenia

„Umelá“ žena je status bohatých mužov. Ako drahé auto

Dubnickú továreň na škandály kúpil Beljajev

Slovák vo firme, ktorá spravuje bilióny dolárov

Slováci prepadajú kultu tela

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.