Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Battle super tabletov: Každý musí prísť s bonusom

24.01.2016, 12:01 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Lenovo sa rozbehlo na plné obrátky a po získaní prvenstva medzi výrobcami notebookov sa chystá raziť si cestu aj medzi top hráčov na trhu smartfónov. Získať si podobné postavenie medzi tabletmi bude komplikovanejšie.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Technológie

Tagy

Lenovo, tablet

Tam je a pravdepodobne ešte nejaký čas ostane na špičke iPad od Applu. Lepšie vyhliadky by však mohlo mať, ak by sme sa zamerali trochu užšie. Napríklad len na tablety s Androidom. V tom prípade by malo pred sebou už len Samsung. Tak či onak, konkurenčný boj je stále silný, a to aj napriek tomu, že trh sa postupne nasýtil. Väčšina záujemcov o tablet ho už vlastní a nemení ho tak často ako smartfón.

Podľa prieskumnej analytickej agentúry IDC sa v treťom kvartáli predalo o takmer trinásť percent menej digitálnych placiek než za rovnaké obdobie vlaňajška. Lídrom je Apple s 20,3-percentným podielom, striebro má s 16,5 percenta Samsung a tretie Lenovo vo svete tabletov zabralo 6,3-percentný trhový podiel. Zo všetkých značiek sa celkovému poklesu vyhlo len Lenovo a Huawei, ostatní idú s číslami dole už niekoľko kvartálov za sebou.

Jablko stále vedie

S čím si teda Lenovo Yoga Tab 3 Pro musí merať sily? V prvom rade je to spomínaný iPad od Applu. A nie iba s najnovším iPadom Air 2. Pritom technicky vzaté nejde o nič výnimočné. Nie širokouhlý displej s už pomaly štandardným rozlíšením a len dva gigabajty operačnej pamäte.

Apple si dané renomé vybudoval hlavne na dvoch pilieroch. Prvým je vyladenosť systému. Nie je lepší postup, ako spraviť pre vlastný hardvér aj vlastný softvér. Alebo opačne. iOS bol od začiatku stavaný na použitie iPhonoch, ale aj na tabletoch od Applu funguje ako švajčiarske hodinky. Aj keď sa tomu mnohí priečia, stabilita a plynulosť tohto systému na iPadoch zatiaľ nebola prekonaná. Preto odporúčame iPad ako najvhodnejšie riešenie pre človeka, ktorý si takéto zariadenie ide zadovážiť prvýkrát.

Druhým pilierom je zasa ponuka aplikácií, lepšie povedané ich kvalita. Rozdiely oproti systému Android sú každým rokom menšie. No stále je cítiť, že vývojári dávajú prednosť jablkovej platforme. Respektíve vyvíjajú najprv pre ňu a až potom svoju appku urobia aj pre Android.

Druhý konkurent medzi tabletmi a prvý medzi tabletmi s Androidom je kórejský gigant. Samsung má za sebou tiež diétnejšie obdobie, čo sa týka smartfónov a tabletov. V lete predstavené vlajkové lode Galaxy Tab S2 sú stavané skôr ako konkurenti pre iPad. Ich esom v rukáve je hlavne obrazovka a rozmery. Samsung ako jeden z mála ponúka tablety s Amoled obrazovkou.

Navyše má s touto technológiou dlhoročné skúsenosti, takže displej na Galaxy Tab S2 je raj pre oko. Podarilo sa im odstrániť neduh z minulosti, keď mávali až príliš intenzívne farby. Tieto panely už presaturovaním netrpia. Inžinierom sa podarilo natlačiť všetky komponenty do len 5,6 milimetra hrubého tela. Navyše s hmotnosťou pod štyristo gramov. To sa pri desaťpalcových tabletoch len tak nevidí.

Jeden je odolný, ďalší zasa vidí hĺbku

Nebyť až príliš prémiovej ceny, mohla byť Xperia Z4 Tablet ideálnym tabletom. Používa totožný displej s rozlíšením 2 560 x 1 440 ako Yoga Tab 3 Pro (recenzia tu), čo na danej ploche znamená hustotu až 299 ppi. S výkonom nie je ani najmenší problém a v tejto oblasti konkurenciu od Lenova poráža. Snapdragon 810 a tri gigabajty operačnej pamäte sú tou najvýkonnejšou zostavou, aká bola vlani dostupná.

Dobré skúsenosti sme mali aj s príjemne vyladeným operačným systémom. Tak ako má Yoga Tab 3 Pro ako hlavný bonus vstavaný projektor, tak je to u Sony odolnosť voči vode, prachu a piesku. Ošplechnutie má prežiť aj Yoga, no Xperia Z4 Tablet má certifikát aj pre úplné ponorenie. Ak sa nájde človek, ktorý chce fotografovať tabletom i pod vodou, ten si so Sony príde na svoje.

Zaujímavý je však aj Dell Venue 8 7000. Okrem toho, že je vybavený 2K OLED displejom, si každý hneď všimne jeho tenkosť a ľahkosť. Ale to najdôležitejšie je na zadnej strane. Dell Venue 8 7000 bol prvý tablet, ktorý v spolupráci s Intelom implementoval do tabletu RealSense. Tá pomocou trojice kamier dokáže vnímať hĺbku obrazu, a teda aj vzdialenosť snímaných objektov. Aj Venue 8 7000 má k dispozícii klávesnicu vo forme krytu.

Ak má byť tablet na hry

Na tablete od Lenova s projektorom sa dajú hrať aj hry. Ale je to trochu nepraktické, hoci vizuálne podarené. No ak je pre niekoho primárnym zameraním hranie hier, na trh sa dostal Acer Predator 8. Predator je rad herných zariadení, ktoré Acer predstavil len pred nedávnom. A s nimi aj tento osempalcovým full HD tablet.

Extravagantný dizajn ho prezradí už z diaľky. Eleganciu zvyšuje celohliníkové telo a o výkon, aj ten grafický, sa stará Intel X7 Z8700. Druhou možnosťou je Nvidia Shield X1. Rovnako veľká, ale s iným srdcom, ktorým je, samozrejme, čip od Nvidie a grafika Maxwell. Voliteľným príslušenstvom je aj gamepad. Jednoducho – naozajstná herná konzola v tele osempalcového tabletu.

Statky-zmätky s veľkosťami

Vybrať si tablet znamená tiež rozhodnúť sa pre určitú veľkosť. A v poslednom čase to je o niečo komplikovanejšie. Na začiatku to boli desaťpalcové kúsky s Androidom. Apple šiel na to trochu inak a iPad mal 9,7 palca, no hlavne pomer strán displeja 3 : 2. Dnes sa už dá vyberať aj zo zmenšených verzií, ako je osem palcový iPad Mini a tucty sedempalcových Android modelov.

A aby to nestačilo, výrobcovia teraz preradili na stupeň zväčšovania. Len nedávno Apple ukázal obrovský iPad Pro a konkurenti určite nespia. Najnovšie napríklad Samsung a jeho 18,4-palcový Galaxy View, ktorý môže fungovať ako hracia plocha pre dvoch ľudí naraz alebo ako malý prenosný televízor.

Lenovo Yoga 3 Pro a konkurenti
Lenovo Yoga Tab 3 Pro Apple iPad Air 2 Dell Venue 8 7000 Sony Xperia Z4 Tablet Samsung Galaxy Tab S2
Displej 10,1“ LCD IPS, 2 560 x 1 600 9,7“ LCD IPS, 2 048 x 1 536 8,4“ OLED, 2 560 x 1 600 10,1“ LCD, 2 560 x 1 600 9,7“ Super AMOLED, 1 536 x 2 048
Procesor Intel Atom x5-Z8500, štvorjadrový, 2,44 GHz A8X s pohybovým koprocesorom M8 Intel Atom Z3580, štvorjadrový, 2,3 GHz Snapdragon 810, osemjadrový, 2 GHz Kirin 930, osemjadrový, 2 x 1,9 a 2 x 1,3 GHz
Operačná pamäť 2 GB 2 GB 2 GB 3 GB 3 GB
Vnútorná pamäť 32 GB 16 GB/64 GB/128 GB 16 GB 32 GB + micro SD 16 GB/32 GB + micro SD
Fotoaparát 13 Mpix/5 Mpix 8 Mpix/1,2 Mpix 8 Mpix/2 Mpix (Intel RealsSense) 8,1 Mpix/5,1 Mpix 8 Mpix/2,1 Mpix
Konektivita Bluetooth 4.0, Wi-Fi, LTE Bluetooth 4.0, Wi-Fi, LTE Bluetooth 4.0, Wi-Fi Bluetooth 4.0, Wi-Fi, NFC, LTE Bluetooth 4.1, Wi-Fi, LTE
Batéria  10 200 mAh 7 340 mAh 5 900 mAh 6 000 mAh 5 870 mAh
Rozmery 247 x 179 x 4,7 - 21 mm 240 x 170 x 6,1 mm 216 x 124 x 6 mm 254 x 167 x 6,1 mm 237,3 x 169 x 5,6 mm
Hmotnosť 665 g 437 g/444 g 305 g 389 g/396 g 389 g
Operačný systém Android 5.1 iOS 9 Android 4.4 Android 5.0 Android 5.0
Cena 500 eur od 450 eur 430 eur od 590 eur 500 eur
PRAMEŇ: technické špecifikácie výrobcov
Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 3/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Technológie

Tagy Lenovo, tablet

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.