Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovák vo firme, ktorá spravuje bilióny dolárov

Hoci investičné spoločnosti Fidelity Investments, Vanguard Group či Prudential Financial spoluvlastnia aj najväčšie svetové korporácie – Apple, Nike, ExxonMobile, Coca-Cola či Pfizer –, za hranicami finančnej brandže sú takmer neznáme.

24.01.2016, 19:17 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Najväčšou z nich je americká spoločnosť BlackRock, ktorá vlani spravovala aktíva investorov v hodnote 4,5 bilióna dolárov. Na úspechoch tohto finančného obra sa podieľa aj Slovák Peter Martišek.

Rodený Bratislavčan hľadá investičné možnosti vo firmách, ktorých akcie nie sú obchodované na burze. Private equity časť biznisu BlackRocku má podľa neho hodnotu približne dvadsať miliárd dolárov. P. Martišek je vo vedení jej ázijskej časti – riadi šesťčlenný tím so sídlom v Hongkongu. „Pokrývame všetko od Indie na východ vrátane Pacifiku. Investujeme, monitorujeme existujúce investície a udržiavame vzťahy s klientmi,“ hovorí.

Nedávne obchody? Rastový kapitál pre čínsku logistickú spoločnosť či investícia do poisťovne v Južnej Kórei. Bližšie podrobnosti firma nezverejňuje. Ako dokáže šesť ľudí zvládnuť investície v takom veľkom regióne? „Naša úloha v obchode je relatívne pasívna, vytvoríme konzorcium s lokálnym partnerom, ktorý je potom zodpovedný za denný manažment investície, napríklad výkon akcionárskych práv. Robíme vyššiu úroveň kontroly,“ spresňuje P. Martišek.

Práca v špičkovej finančnej inštitúcii si vyžaduje zmenu myslenia. Firma predpokladá prístup vlastníka, nie zamestnanca

Cesta na západ

Ako sa dostane Slovák do najväčšej investičnej firmy na svete? Tridsiatnik P. Martišek považuje za kľúčové ambície a kvalitné vzdelanie. O cudzine sníval od strednej školy. „Veľmi som chcel objaviť zahraničie, vyskúšať a zažiť niečo nové,“ hovorí. Na gymnáziu vymyslel plán, ako sa dostať na zahraničnú univerzitu – cez obľúbený šport. „Hral som na slušnej úrovni futbal a snažil som sa to využiť, hľadal som športové štipendiá v rôznych krajinách.“

Systematické hľadanie a posielanie žiadostí po dvoch rokoch prinieslo ovocie. V tom období už študenta bratislavskej Ekonomickej univerzity prijala Lander University z východného pobrežia Spojených štátov. Amerika okamžite dostala prednosť. Zaplatiť zhruba stotisíc dolárov za štvorročné štúdium finančného manažmentu pomohli mladému Slovákovi štipendiá a tiež príjmy z práce popri škole v malej brokerskej spoločnosti.

„Získať zahraničné vzdelanie bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohol urobiť. Odkázaný sám na seba som bol nútený prevrátiť spôsob myslenia, myslieť strategicky a samostatne, postarať sa sám o seba. Všetko ostatné sa už odvíjalo od toho, že som to zvládol. Neskôr som sa už len pravidelne utvrdzoval v tom, že stále mám chuť kariérne rásť a ochotu veľa pracovať a vzdelávať sa,“ hovorí s odstupom času.

Finančné centrá

Po návrate domov sa P. Martišek vďaka angličtine, diplomu zo zahraničnej školy a pracovnej praxi v cudzine zaradil medzi najatraktívnejších absolventov na trhu. Ponuky na Slovensku však systematicky odmietal. „Chcel som pracovať v zahraničí, najlepšie v niektorom z finančných centier, v Londýne alebo vo Frankfurte nad Mohanom a byť konfrontovaný s tým, čo sa deje vo veľkom finančnom svete,“ vysvetľuje.

Predstavy mu napokon splnil malý investičný fond pod krídlami švajčiarskej zaisťovne Swiss Re. P. Martišek nastúpil na analytickú pozíciu v Zürichu a po necelom roku sa osvedčil natoľko, že dostal ponuku viesť

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 3/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy akcie, BlackRock, burzy, investori, investovanie, Slováci v zahraničí

Diskusia (0 reakcií)