Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Všetky peniaze štátu

21.01.2016, 12:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Vládna strana sa v roku 2016 správa úplne rovnako ako najsilnejšia vládna strana v roku 1996. Keď pred dvoma desaťročiami niekto prišiel so stanoviskom, ktoré nebolo zlučiteľné s postojom HZDS, Vladimír Mečiar jeho obsah zredukoval na to, že ide o dôsledok politického nepriateľstva voči nemu.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Názory

Nielen šéf HZDS, ale aj predseda Smeru-SD svojim stúpencom hovoria, že novinári ich kritizujú iba z protimečiarovskej (protismeráckej) zášti. Ak nejaká profesijná skupina niečo od vlády požaduje, tak základná interpretácia je, že to robí z politických dôvodov, lebo chce pomáhať opozícii. Po HZDS aj Smer každú záujmovú alebo postojovú kolíziu politizuje, lebo to je spôsob, akým robí politiku. Príkladom je aj ohlásený štrajk Slovenskej iniciatívy učiteľov a Nových školských odborov.

Predstavitelia Smeru nezostali iba pri vysvetľovaní, z akých dôvodov nevyhovejú požiadavkám mladšej generácie učiteľov a učiteliek, ale urobili z protestujúcich agentov a prisluhovačov opozície. Tón udal premiér, ktorý povedal, že šesť týždňov pred voľbami iba ťažko môže reagovať „na opozičnú aktivitu“.

Minister školstva Juraj Draxler a jeho stranícky predchodca Peter Pellegrini to dotvorili na libreto: „Jeden z organizátorov tejto akcie sa ani netají tým, že cieľom tejto iniciatívy je znížiť preferencie strany Smer-SD.“ Odvodili to z vety odborára Ľudovíta Selebédiho, ktorý na otázku, či štrajk môže trvať aj pol roka, odpovedal: „Nemyslím si, že táto vláda to bude hnať do takého extrému. Podľa mňa sa to začne lámať vtedy, keď sa v médiách objavia štatistiky, že percento úspešnosti Smeru klesá. Ak klesne o päť percent, štrajk bude úspešný.“

Ani predstavitelia Smeru nie sú na tom tak zle, aby nevedeli, čo chcel odborár povedať: Vládna strana vyhovie požiadavkám učiteľov iba v prípade, ak jej pre štrajk začnú klesať preferencie. Ako každý, aj pán Selebédi vie, že ak výška preferencií je pre každú stranu najvyšším božstvom, tak pre Smer je to božstvo jediné. Iniciatíva učiteľov chce, aby vláda vzala jej požiadavky vážne. Otázka, čo to urobí s preferenciami Smeru či opozičných strán, je pre nich druhoradá, lebo ako takmer každý v republike, aj učitelia sa starajú predovšetkým a najmä o seba.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Na sneme v decembri 2015 predseda Fico povedal dve veci. Tým, ktorí žiadali zvýšenie platov, oznámil, že „prikrývať sa môžeme len takou perinou, na akú máme“. A potom dodal, že na tretí sociálny balíček hodlá minúť miliardu eur. Všetkým nespokojným tak dal na známosť, že ak im nezvýši plat, tak nie preto, lebo štát na to nemá, ale z toho dôvodu, že pre Smer to nie je priorita. Štrajková iniciatíva je zúfalým pokusom mladších učiteľov presvedčiť vládnu stranu, že by mala upraviť svoje priority. Lenže tú najvyššiu má Smer dlhodobo rovnakú: chce vyhrať voľby, aj keby mal na to minúť všetky peniaze štátu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 3/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Názory

Tagy Res publica Mariána Leška, Smer-SD

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.