Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

„Hacknuté“ vzdelávanie si razí cestu

22.08.2016, 05:01 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

Tempo inovácií v štátnom školstve nestačí rýchlosti, s akou sa zlepšuje súkromný biznis. Ten je od kvalitných absolventov závislý, preto bude tlak podnikov na skvalitnenie vzdelávania stúpať. Na Slovensku už vzniklo pár príkladov, kde si ponuka napokon našla cestu k dopytu. Sú vzácne, no zdá sa, že nové vedenie ministerstva školstva potrebné zmeny podporuje.

 • Tlačiť
 • 2

Tagy

školstvo

Od septembra pribudne na Slovensku zvláštna stredná škola. Výučba bude unikátna obsahom aj formou. Študentov ani učiteľov nebudú viazať košaté štátne osnovy, nevyruší ich dohľad školských inšpektorov. Ako sa volá táto škola a v ktorom meste pôsobí, nie je podstatné. Kľúčová otázka je: Ako môže v slovenskom školskom systéme fungovať? Odpoveď znie: Nemôže.

Grünebergove poklady

Múry Sasinkovej a Moskovskej ulice v Bratislave ukrývajú pred očami okoloidúcich nevšedný architektonický zážitok. Ak preniknete do vily bratislavského továrnika na kefy Karla Grüneberga, zvonku nenápadná budova vám ponúkne očarujúci pohľad na vstupnú halu s nádherným dreveným schodiskom, pôvodnými vitrážami či štukovým stropom.

Za storočie existencie budovy ich nepoškodil sovietsky ani portugalský veľvyslanec, bez ujmy prežili aj správu neďalekej lekárskej fakulty. „Trochu to tu pripomína Rokfort a Harryho Pottera, však?“ prehodí pri pohľade na vzácne artefakty Chris Cheney. Vysoký štíhly Američan s pokojným prejavom je riaditeľom novej súkromnej strednej školy Leaf Academy, ktorá tu o necelé tri týždne privíta prvú pol stovku študentov.

Absolvent Harvardu má za sebou dlhoročné skúsenosti zo svetových škôl, po pôsobení v Juhoafrickej republike dal namiesto návratu do vlasti prednosť Slovensku. „Celá rodina bola proti, no šancu vybudovať školu úplne od začiatku má človek raz za život – a tak sme tu,“ hovorí so sotva viditeľným pousmiatím. Na trávniku pred klasicistickou vilou začiatkom septembra privíta študentov z ôsmich krajín, ktorí tu pod dohľadom jeho tímu budú získavať potrebné zručnosti a vedomosti.

Škola je na Slovensku unikátna – nie však skvelou budovou v centre mesta, plejádou starostlivo vybraných pedagógov či zahraničným riaditeľom. Nič z toho v skutočnosti nie je dôležité. Jej kľúčovou prednosťou je – sloboda.

Američan Chris Cheney si namiesto návratu domov z Juhoafrickej republiky vybral Slovensko.Zdroj: Maňo Štrauch

V časoch cisárovnej

Ak by sme si odmysleli technické vybavenie a odev žiakov a učiteľa, pohľad do triedy bežnej slovenskej školy je dnes prakticky totožný s pohľadom do školskej triedy v Rakúsko-Uhorsku po roku 1774. Cisárovná Mária Terézia v tom čase dala zaviesť Školský poriadok, ktorý položil základy masového vzdelávania vtedajších nevoľníkov potrebného pre rozvoj monarchie, a podľa toho vyzerala aj výučba.

„Veľa škôl na Slovensku stále učí rovnako – učiteľ pred tabuľou vysvetľuje a žiaci si píšu poznámky,“ hovorí odborník na vzdelávanie Vladimír Burjan. Jeho spoločnosť Exam testing robí na školách pravidelné prieskumy na rôzne témy, v tomto prípade išlo o vzorku tisícov žiakov, ktorí mali opísať, ako vyzerá typická vyučovacia hodina v ich škole.

Každý žiak, ktorý dnes v takej tereziánskej triede sedí, by najradšej sklonil hlavu k smartfónu, ktorý má v batohu alebo potajomky zapnutý pod lavicou. Predstava, že miesto Snapchatu si v ňom prezerá satelitné mapy Googlu a snaží sa nájsť zvyšky starodávneho mesta Palmýra, by pritom mohla vyvolať záujem a príjemné zimomriavky na oboch stranách katedry.

Ak by však učiteľ pokračoval v snívaní a predstavil si, ako presadzuje nový spôsob výučby, namiesto husej kože by mu zrejme vyskočil ekzém. „Tá možnosť tu je, ale je to byrokraticky náročný postup s neistým výsledkom a pri množstve iných povinností sa na to riaditelia radšej vykašlú, ako by mali riskovať,“ hovorí V. Burjan o experimentálnom overovaní, ktorým musí prejsť každý zdola iniciovaný návrh na zmenu vzdelávania.

Pohľad do triedy bežnej slovenskej školy stále pripomína výučbu v Rakúsko-Uhorsku 

Matej Sapák je spoluautor projektu Leaf Academy.Zdroj: Miroslava Spodniaková

Odstrihnutie od systému

„Dva roky sme analyzovali možnosti slovenskej legislatívy a napokon sme sa rozhodli, že budeme zahraničnou školou pôsobiacou na Slovensku. To, že nebudeme zaradení do slovenskej siete škôl, nám umožní učiť iný obsah a inou formou ako väčšina ostatných škôl,“ hovorí spoluautor projektu Leaf Academy Matej Sapák. Absolvent matematiky a práva na Harvarde sa po návrate spoza oceánu zamestnal v nadnárodnej advokátskej kancelárii, po čase však dal prednosť práci na lepšej budúcnosti Slovenska. S kolegami z iniciatívy Leaf rozbehol projekt výchovy novej generácie lídrov s ambíciou zlepšiť krajinu. Iniciatíva financovaná realitným miliardárom Ivanom Chrenkom z HB Reavis vyvrcholila

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Téma - školstvo

Tagy školstvo

Súvisiace články

Prečo školstvo potrebuje slobodu

Prečo školstvo potrebuje slobodu

Názor | Rodičia by si zase mali spomenúť, že po páde režimu majú aj oni zodpovednosť za to, kde a čo sa ich deti učia 10

Peter Plavčan: Chcem priniesť viac voľnosti vo vzdelávaní

Tragifraška Siete

Martin Kele: Alibizmus u manažéra nemá miesto

Bašternák má blízko k Smeru, ale aj k ľuďom z magistrátu

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.