Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nová regulácia hazardu narobí štátu problémy v Bruseli

Štát sa rozhodol konečne výrazne prekopať pravidlá pre hazard. Kým v oblasti ochrany hráčov sa vybral správnym smerom, pri regulácii online hazardu zvolil polovičaté riešenia, ktorými si navyše zarába na problém s Bruselom.

24.08.2016, 05:00 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Sporným bodom je nedostatočná liberalizácia trhu s internetovými stávkami, ako aj ponechanie monopolu na online hazardné hry v rukách štátneho Tiposu. Spolu so zachovaním nevýhodnej formy zdaňovania stávkového biznisu a dokonca zvýšením tohto odvodu novela odradí veľkých nadnárodných hráčov od vstupu na slovenský trh a vytvorí priestor na rast čierneho trhu.

Sporné blokovanie

Najväčšiu pozornosť v novele z dielne ministerstva financií si vyslúžil návrh na blokovanie prístupu k internetovým stránkam ponúkajúcim alebo propagujúcim online stávkové a hazardné hry, ktoré nemajú na Slovensku licenciu. Spolu s tým rezort navrhuje blokovať aj platby pre prevádzkovateľov týchto stránok.

Pôsobením nelicencovaných subjektov prichádza štát o nemalé príjmy. Veľké firmy ako Bwin, bet365, bet-at-home alebo Paddy Power Betfair poskytujú svoje služby aj hráčom zo Slovenska, niekedy dokonca aj na stránkach v slovenčine, no bez potrebnej licencie. Len v minulom roku takto prišiel štátny rozpočet podľa odhadu Asociácie stávkových spoločností (ASS) SR o 23 miliónov eur, pričom odhad na tento a budúci rok hovorí o ďalších 56 miliónoch eur. Vlani pritom prišlo do štátneho rozpočtu z hazardu 170 miliónov eur.

Blokovanie webstránok a platieb je dnes súčasťou regulácie vo väčšine štátov starého kontinentu. „Ide o bežnú prax vo viacerých európskych krajinách. Zamedzenie prístupu bude presne cielené len na nelicencované subjekty v oblasti online hazardných hier,“ tvrdí štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc. Blokovanie internetových stránok aktuálne využíva približne osemnásť krajín EÚ vrátane Dánska, Talianska či Francúzska. V minulom roku k tomuto kroku pristúpilo napríklad Rumunsko.

Radko KurucZdroj: Maňo Štrauch

Do Bruselu na koberček

23 mil. € Zhruba o toľko prišiel vlani štát podľa Asociácie stávkových spoločností SR pre pôsobenie nelicencovaných stávkových firiem 

Biznis s hazardnými hrami nie je na úrovni EÚ regulovaný. Brusel tak nechal členským štátom voľnú ruku na nastavenie vlastných pravidiel. Musia však rešpektovať primárne právo Únie, ako aj rozhodnutia Súdneho dvora spoločenstva. Hazardné hry sú služby ako hociktoré iné, a preto sa na ich poskytovanie vzťahuje právo na voľný pohyb medzi jednotlivými štátmi. Brusel úplne nevylučuje možnosť obmedziť prístup zahraničných internetových služieb na trh členskej krajiny. Rozhodujúce je, či jednotlivé štáty konajú v záujme ochrany spotrebiteľa, maloletých, ako aj to, či cieľom blokovania je prevencia zločinov, podvodov a všeobecne zachovanie poriadku.

Problémom slovenskej legislatívy je, že chce 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)