Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tragifraška Siete

17.08.2016, 19:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Krátky príbeh Radoslava Procházku a jeho strany má v jednotlivostiach charakter frašky, ale ako celok má tragickú povahu. Aj víkendový snem strany Sieť prebiehal v štýle tragifrašky – všetko v ňom bolo na smiech, ale konečný výsledok je skôr dôvodom na zaplakanie.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Názory

Na sneme sa uzavrel príbeh ambiciózneho mladého muža s vysoko nadpriemerným vzdelaním a nadpriemernou inteligenciou, ktorému však k politickému vodcovstvu chýbalo všetko ostatné.

R. Procházka vedel všetko dobre pomenovať, ale takmer nič nebol schopný dobre urobiť. Aj jeho definícia, prečo musí ako predseda strany skončiť, bola presná: „Odo mňa z deviatich ľudí odišlo osem. Od lídra ľudia neodchádzajú.“ Ale potom ďalej „lídersky“ riadil snem, ako keby bolo normálne, že vrcholné rokovanie strany – aj po zvolení nového šéfa – vedie jej bývalý predseda.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Tak ako do konca funkcionárskej kariéry aj od začiatku svojej politickej bezvýznamnosti R. Procházka používa slová, ako keby nič neznamenali a nič z nich nevyplývalo. Vyhlásenie, že sa Siete, „svojho dieťaťa“ vzdal, aby jeho dieťa žilo a chcel zo snemu „odísť slobodný“, zaznelo v čase, keď už je zrejmé, že „dieťaťu“ niet pomoci a ani on už slobodný nebude.

Nikto nie je slobodný, keď od iných závisí, či Sieť bude splácať úvery banke vo výške troch miliónov eur, za ktoré ručí osobným majetkom. Jeho strana je klinicky mŕtva a pri existencii ju udržiava len napojenie na koaličnú dohodu.

Obzvlášť tragickým dojmom pôsobila výzva R. Procházku, ktorý svojich kolegov vyzval, aby sa dohodli, čo má byť podstatou strany, a tvrdil, že majú „historickú povinnosť brániť a rozvíjať európsku podstatu Slovenska“. Napríklad aj tým, že budú „hovoriť o výhodách členstva Slovenskej republiky v Európskej únii“.

Ak pol roka po voľbách, v ktorých kandidovala s jasným programom, čo chce vo verejnom živote presadiť, strana potrebuje zadefinovať, čo je jej podstatou, tak ide o jasný dôkaz, že pod vedením R. Procházku žiadnu vlastnú podstatu nemala.

Úlohu brániť a rozvíjať európsku podstatu Slovenska nemôže zvládnuť partaj, ktorá si za pol roka v koalícii ani raz netrúfla razantne vystúpiť na obranu európskej podstaty vládnutia, voči ktorej sa najsilnejší vládny subjekt sústavne a otvorene previňuje.

Aj keby predstavitelia Siete či inak premenovanej strany od rána do večera hovorili o výhodách členstva v Únii, nikoho by nepresvedčili, kým sa koaličná politika bude aj naďalej realizovať tak, ako keby Slovenská republika ani nebola členským štátom Európskej únie.

Z expredsedu R. Procházku a jeho kolegov sa môže každý smiať do sýtosti, ale nič to nemení na fakte, že je tragické, keď tak úboho dopadne strana, ktorá do politickej súťaže vstúpila ako alternatíva voči Smeru-SD. Prípad Siete by mal slúžiť ako memento pre všetkých, čo si myslia, že sú príliš vzdelaní a inteligentní na to, aby v politike nemali úspech.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 33/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.