Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sulík ako radikálny imám

25.08.2016, 10:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Keď sa europoslanec a šéf parlamentnej strany vyjadruje k téme, ktorá sa týka miliónov ľudí, tak je prirodzené očakávať, že si dá tú námahu a niečo si o nej preštuduje a niečo aj premyslí. V prípade europoslanca a šéfa Slobody a Solidarity je to však veľmi prehnané očakávanie.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Názory

Richard Sulík sa v nedávnom rozhovore pustil do zdôvodňovania tézy, že „islam nie je kompatibilný s európskou kultúrou“. Nebola to téma, do ktorej by ho nútil redaktor, lebo on sám prišiel s tým, že sa veľmi rád porozpráva, „prečo islam nie je kompatibilný s našou kultúrou“. Argumenty, ktoré R. Sulík použil na obhajobu takej vážnej tézy, ani pri najlepšej vôli nemožno brať vážne.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Podľa neho je islam postavený na Mohamedovi, ktorého život má nasledovať každý moslim. Na rozdiel od Ježiša, ktorý hlásal dobro a náboženstvo šíril slovom, Mohamed to svoje šíril mečom. „Ak má každý moslim nasledovať Mohameda, tak z toho automaticky vyplýva, že islam nie je kompatibilný s našou kultúrou. Hotovo.“Takáto simplifikácia sa môže páčiť ľuďom, ktorí majú nadovšetko radi zjednodušenia, ale zodpovedný politik by si až tak bezostyšne život uľahčovať nemal.

Islam vyznáva približne 1,6 miliardy osôb a ani samotní moslimovia sa nezhodujú na tom, čo je jeho najhlbšou podstatou. Nielen učenie Ježiša Krista, ale aj Mohameda má veľa výkladov, pre ktoré si ich stúpenci nachádzajú množstvo dôvodov tak v Novom zákone, ako aj v Koráne.

Aj v učení, ktoré podľa R. Sulíka hlása dobro, si našli argumenty v prospech núteného obracania na pravú vieru, v prospech križiackych výprav, Svätej inkvizície či náboženských vojen.

Aj keď je zrejmé, že R. Sulík svoj doterajší život nestrávil štúdiom Koránu, v názore na islam dospel k záveru, ako keby bol radikálny imám. Podstatu islamu podľa toho nepochopilo možno 99,9999 percenta moslimov, lebo nešíria „mečom“ a terorom svoje náboženstvo.

To, čo fundamentalistickí hrdlorezi chcú vnútiť nielen moslimom, ale aj celému svetu, „imám“ Sulík šíri z vlastného presvedčenia. Keby niekto tvrdil, že kresťanstvo je to, čo produkujú nebezpečné sekty, tak by bol za čudáka. Ale ten, kto tvrdí, že skutočný islam vyznávajú stúpenci Daíšu, al-Káidy a Boko Haramu, sa sám považuje za znalca.

Keď mal R. Sulík vysvetliť, prečo zobral na kandidátku SaS moslimov, ak islam nie je kompatibilný s našou kultúrou, tak tvrdil, že „moslimovia z našej kandidátky žijú v súlade s našou kultúrou“, a preto s nimi nemal problém. Na poznámku redaktora, že v takom prípade porušujú islam, R. Sulík celkom vážne povedal, že veru „nežijú presne podľa neho“.

Názor, že pravý islam je islam teroristický a kto nešíri teror vlastne ani podľa neho nežije, je hlavným objavom R. Sulíka ako náboženského mysliteľa. Agentom Daíšu nie je, ale keby bol, hovoril by to isté.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 34/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.