Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Gordulič: Hovoríme si „nevadí“ príliš často. Môže byť z toho prúser

10.09.2016 | Martin Poláš

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

10.09.2016 | atabaz

Prečo čechizmy "nevadí", "prúser"? Veď v týchto významoch možno použiť nejedno zo slovenských synoným:
to "nevadí "- nič to zato, to nič;
" prúser" - galiba, oštara, smola.

Dôvodom voľby čechizmu v jazykovej komunikácii nemôže byť "úspora" - výber kratšieho slova, lebo z uvedených príkladov je zrejmé, že možno nájsť aj krátke slovenské obdoby českých slov. Len kto ich pozná?! (Najmä príklady pôvodných expresívnych slov?) Najskôr ten, kto čítal a číta aj slovenskú literárnu klasiku a kto ju i v časoch svojho školského vzdelávania nepoznával len z obsahov na internete.

Dnes "hýbe" Slovenskom generácia v beletrii nesčítaných ľudí a poznať to v ich reči a, bohužiaľ, aj v skutkoch. Dobrá beletria kultivuje reč i charakter.

11.09.2016 | Emasculate

Mozno voli cechizmy lebo ma isty vnutorny problem s tym, ze by mal vyzniet ako totalny, zamindrakovany kockot a zhrachovanec. Ponukaju tvoje mudre knihy, majstro, moznost takej vynimky?

11.09.2016 | atabaz

Odpudzujúca reč prezrádza ľudí schopných odpudzujúcich skutkov. Takých sa treba strániť.

11.09.2016 | atabaz

Opravujem:
" ale z uvedených príkladov je zrejmé, ...

10.09.2016 | Petre Pletke

Slniečkár si potrebuje zarobiť vymýšľaním pi_ovín a ešte si trápne myslí, že je vtipný - no tak to už ťažko nájde na Slovensku v terajšej dobe publikom - možno tak u smatanovcov, hríbovcov, poliačikovcov, fľaškobeňovcov, wajcenbacherovcov - koľko tisíc je tých treťosekov - 5??? 6?????

10.09.2016 | PaloK

Heh :-). Vystizne.

12.09.2016 | HlasNaHlas

mesiačikár, asi asi dostal mesiačiky a hodil si ich na tento net

11.09.2016 | Emasculate

Nuz ako sa povie...britsky kuchar, francuzsky mechanik, svajciarsky milenec, taliansky menezer, a slovensky humorista. Cele zle.

Tych par minut co som zazrel show tohto chlapika mi zvieralo zaludok, empatiou.

11.09.2016 | LPB

To sa ani nedalo dočítať...

12.09.2016 | Moral Revival

Zasa ďalší "známy" komik. To ako ten "známy" komik, čo parodoval Matoviča v parlamente, čo ho tiež nik nepozná. Zatiaľ to vychádza tak, že čím "známejší" tým väčší exot. Ako ten "známy" "umelec" s tričkom kde má slovenský znak v 3,14či, čo polieval sochy červenou farbou. Všetci však majú niečo alebo viac toho spoločné. Sú to úbožiaci.

12.09.2016 | IvanPe

Mne sa Gordulic paci, predstavuje pre mna prijemne rozptylenie v tomto slzavom udoli.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.