Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo by ľudia mali platiť mobilom? Pre svoje pohodlie (a nižšie náklady banky)

21.09.2016, 05:00 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Ivan Kubaš po rokoch strávených v bankách v súčasnosti radí mobilnému operátorovi s novým biznisom. Mobilní operátori sú podľa neho skvelým partnerom pre banky pri zavádzaní nových technológií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Financie

Tagy

PSD2

Slováci síce boli výstavnou skriňou finačného sektora pri zavádzaní bezkontaktných platieb, no mobilmi stále neplatíme. Prečo?

V slovenských bankách sa dlho nerozbiehali mobilné platby, pretože prvé riešenia založené na SIM karte boli technicky nákladné. Teraz, keď Google umožnil host card emulation (HCE), výrazne znížil prekážky. Už netreba dohodu medzi bankami a operátorom, aby to fungovalo. Bezkontaktné platby narastajú, pretože až 80 percent z vyše piatich miliónov kariet na Slovensku sú práve bezkontaktné. Čo je zaujímavé, narástla aj priemerná výška bezkontaktnej transakcie. Bývala pod dvadsiatimi eurami, pod limitom, keď netreba zadať PIN. Teraz je to osemdesiat eur, lebo ju stačí len priložiť a potom zadať PIN. Netreba dávať kartu z ruky, takže je to bezpečné. Tým, že Slovensko tak rýchlo prijalo bezkontaktné platby, tak sa vlastne pripravilo na platenie mobilmi, ktoré funguje na tom istom princípe.

Keď sa tri najväčšie banky do toho pustia, tak mobilné platby naštartujú veľmi rýchlo

Neprehliadnite

HCE je najjednoduchším spôsobom, ako dostať platenie do telefónu. Ale prečo by človek vôbec mal platiť cez mobil?

Začnem z opačnej strany: na platenie potrebujem dnes mobil s NFC, no ten banka nepredáva. Ale ich penetrácia rastie, takže sa to postupne premietne aj do väčšieho záujmu o platenie. Navyše, keď stratím alebo zabudnem si kartu, trvá mi aj deň, než si to všimnem. Keď nemám telefón, prídem na to okamžite. Mobil tiež vie poskytnúť extra informácie: koľko som tento mesiac minul, aký mám práve zostatok na účte, klient nemusí nosiť so sebou viacero kariet, keď má všetky v mobile. Aj pre banku je mobilné riešenie výhodné, nemusí vyrábať a distribuovať karty, nemusí ich obnovovať. Je to výrazná úspora nákladov. Samozrejme, sú tu obmedzenia – mimo EÚ ani v USA ešte nie je taká veľká akceptácia bezkontaktných platieb. Čo sa týka rozšírenia, tri najväčšie banky obsluhujú 75 percent trhu. Keď sa do toho pustia, čo deklarovali, tak mobilné platby naštartujú veľmi rýchlo.

Ivan Kubaš (52)

Zdroj: Maňo Štrauch

Kariéru začal v roku 1991 v bankovom prostredí, kde pôsobil až do roku 2014. Uviedol niekoľko zaujímavých noviniek v platobných technológiách vrátane predstavenia bezkontaktnej technológie. V roku 2014 bol pri spustení prvej HCE platby. Je predsedom Združenia pre bankové karty Slovenska.

Ako sa šíri HCE na Slovensku? Zatiaľ ho ponúka VÚB...

Predpokladám, že na tom pracujú aj ďalšie banky. HCE je najjednoduchší spôsob, ako spustiť platby na mobile, zrejme bude aj najrozšírenejší. Navyše ho podporujú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Financie

Tagy PSD2

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.