Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nebezpečné chápadlá

27.01.2016, 16:00 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Názor | Príbeh megapodvodu za takmer 80 miliónov eur je desivá nočná mora o tom, ako funguje štát. Pokojne by mohol slúžiť ako predloha filmu o mafii, ktorá preliezla do všetkých zložiek – na úrady, súdy, do polície aj politiky.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Editoriál

Tagy

DPH, Názory, podvod

Hlavný aktér podvodu, šéf zločineckej skupiny z východu Milan Chovanec polícii detailne opísal, ako on a jeho kumpáni podplácali politikov, odvádzali provízie úradníkom a v takzvanom karuselovom kolotoči vyťahovali zo štátnej kasy peniaze cez nadmerné odpočty DPH.

Jeho prípad je pomerne známy. Redakcia TRENDU však len nedávno získala dokument, ktorý sa javí ako vyšetrovací spis. Okrem už publikovaných vecí obsahuje výpovede, v ktorých M. Chovanec „namočil“ do podvodnej siete aj dve veľké mená slovenskej politiky Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka.

Neprehliadnite

Slová obvineného treba brať s prirodzenou nedôverou. Hoci, ak by si obvinenia voči ministrom kompletne vymyslel, musel by ich chystať roky dopredu. O kontaktoch s nimi totiž hovorí aj v telefonických rozhovoroch, ktoré polícia zaznamenala viac než dva roky pred rozložením jeho skupiny.

Činnosť Chovanca zmapovala už dávnejšie aj SIS v správe o korupcii, ktorá potvrdzuje autenticitu viacerých jeho tvrdení. Okrem iného v nej tajná služba píše, že viacerí funkcionári štátnej správy „spolupracovali s páchateľmi daňových podvodov, často s členmi organizovaného zločinu. Za úplatky ovplyvňovali výsledky daňových kontrol a rozhodnutia daňových úradov.“ Všetky tieto informácie sú natoľko závažné, že nie je možné ich nepublikovať, aj keď ich zúčastnení popierajú.

Práve predstavitelia Smeru-SD mali v rukách všetky nástroje na to, aby kauzu vyšetrili a vyvodili zodpovednosť aj voči veľkým rybám v podvodnom reťazci. Zatiaľ sú totiž stíhané len tie malé. A ministri mali zase priestor na to, aby vysvetlili napríklad svoje príjmy. Počas pôsobenia v politike totiž významne zbohatli a firmy, v ktorých je viditeľný ich podiel, boli v strate alebo len v miernom zisku.

Na Slovensku sa vytvoril nebezpečný kokteil, ktorý umožňuje všetko, čo obvinený opísal. Politici predkladajú nefunkčné majetkové priznania, ktoré znemožňujú účinnú kontrolu, odkiaľ pochádza ich majetok. Daňové úrady sú obsadzované po politickej linke, rovnako ako šéfovia polície. Jednofarebná vláda ovládla exekutívu, do kontrolných orgánov nepustila opozíciu, zvolila si svojho generálneho prokurátora. Ak by niekto chcel zámerne kryť podvody, nemohol by to urobiť lepšie.

Vo verejnoprávnej oblasti platí zásada, že štát môže robiť len to, čo mu dovoľuje zákon. V súkromnej je to naopak – súkromník môže robiť všetko, čo nie je zakázané. Aj preto by mali ministri a vláda detailne vysvetliť, či v tejto kauze urobili všetko pre jej dôkladné prešetrenie. A tiež by mali detailne preukázať majetkové pomery, ktoré vzbudzujú pochybnosti. Lebo inak sa môžeme oprávnene domnievať, že chápadlá zločinu siahajú až do najvyššieho poschodia.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 4/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Editoriál

Tagy DPH, Názory, podvod

Súvisiace články

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Štát prišiel o desiatky miliónov eur. Hlavný aktér podvodu tvrdí, že z neho profitoval aj Smer a kryť ho mali ministri 5

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Street Food: Ako sa kvalitne najesť v slovenských uliciach

Slovenský vedec chystá revolúciu v doprave

Testujeme Opel Astra: Nemá žiadnu vyslovenú slabinu

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.