Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský vedec chystá revolúciu v doprave

29.01.2016, 10:20 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

Branislav Sitár desať rokov schovával v zásuvke patent na nový dopravný systém spájajúci samojazdiace autá a elektromobily. Keď ho pred rokmi chcel rozbehnúť na Slovensku, stretol sa s nezáujmom a na projekt zanevrel. Pokrok v technológii samojazdiacich áut ho však presvedčil, aby starý projekt po rokoch oprášil. Po lietajúcom aute tak môže Slovensko priniesť ďalšiu revolučnú zmenu v doprave.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Téma - autá

Branislav SitárZdroj: Maňo Štrauch

Píše sa rok 2008. O projekte samojazdiaceho auta spoločnosti Google vie len pár zasvätencov. Luxusný elektromobil Model S od automobilky Tesla má ešte rok do premiéry. Slovák Branislav Sitár si práve v tomto roku podáva celoeurópsky patent na úplne nový dopravný systém pod názvom Automatický Transportný Systém (ATS). V jeho samotnom jadre sú práve samojazdiace elektrické autá vybavené softvérom, senzormi a kamerami, schopné pohybovať sa samostatne, bez zásahu človeka, keďže sú riadené centrálnym počítačom a navádzané prvkami zabudovanými priamo do vozovky.

Presun do roku 2010. Google prezentuje svoje samojazdiace autá pre verejnosť, v prémiových modeloch veľkých automobiliek sa objavujú prvé asistenčné prvky ako parkovací asistent. Na Slovensku B. Sitárovi v tomto roku štátna agentúra odmieta projekt na prvú fázu vývoja ATS kvôli formalite, keď na jednej strane jeho žiadosti chýbal v tabuľke jeden stĺpec. Táto skúsenosť ho na roky odradí od akejkoľvek snahy ďalej riešiť projekt ATS na Slovensku.

Neprehliadnite

Začiatok roka 2016. Automobilka Tesla prostredníctvom softvérového updatu zavádza do novších verzií modelov S a X funkciu Autopilot, ktorá z jej vozidiel robí čiastočne samojazdiace autá. Zakladateľ Tesla Motors Elon Musk oznamuje, že plne autonómne vozidlá prídu do dvoch rokov.

Na vývoji vlastných samojazdiacich áut pracujú všetky veľké automobilky. Google sa sporí s regulátormi, či je vôbec potrebné mať v aute volant. Na vlastnom aute pracuje údajne aj technologický gigant Apple. V tejto atmosfére B. Sitár oprašuje svoj projekt.

Posledným argumentom je preňho rozhovor v TRENDE s Guyom Kawasakim, ktorý označil samojazdiace autá za budúcnosť mobility. Slovenský vedec oslovuje okrem univerzít aj významné slovenské firmy z oblasti IT, bezpečnosti a automotive. Cieľom je podobne, ako sa to podarilo projektu lietajúceho auta z dielne firmy AeroMobil, priniesť revolučnú novinku v doprave práve zo Slovenska.

Zdroj: Maňo Štrauch

Celoeurópsky patent

Ak by bol za projektom ATS hocikto iný, bolo by ho možné považovať za naivný. Branislav Sitár je však vedec, ktorý má viac ako štyridsaťročné skúsenosti s pôsobením v zahraničí. Už takmer dvadsaťpäť rokov pracuje pre Európsku organizáciu pre jadrový výskum (CERN), kde zastával funkciu viceprezidenta Rady CERN a vlani dokonca kandidoval na post prezidenta tohto špičkového laboratória. Okrem toho spolupracuje aj s vedeckým inštitútom GSI v nemeckom Darmstadte a na Slovensku je profesorom na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

„Predstava o fyzikoch je taká, že sedia za počítačom a tvoria teórie. To robia teoretici. Ja som typický predstaviteľ experimentálnej fyziky. My spracúvame dáta z CERN-u a študujeme predovšetkým jadrá antihmoty, ale zároveň vyvíjame a konštruujeme nové detektory, detekčné metódy, novú elektroniku a všetko, čo k tomu treba,“ vysvetľuje B. Sitár.

Jeho skupina má v CERN-e na starosti vývoj a konštrukciu čítacích komôr pre experiment Alice, ktorý skúma podmienky vo vesmíre v jednej milióntine po Veľkom tresku. S presnosťou na stotinu milimetra musel jeho tím ukladať vlákna, ktoré sú päťkrát tenšie ako ľudský vlas.

Zdroj: archív B. Sitára

Nápad na vývoj systému so samojazdiacimi autami dostal B. Sitár pred desiatimi rokmi, keď sa o tejto technológii začalo obšírnejšie hovoriť. „Moji kolegovia, ktorým som o tomto nápade vtedy hovoril, mi povedali, že to bude reálne tak o

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Téma - autá

Tagy automobil, automobilový priemysel, doprava

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.