Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

31.01.2016, 13:31 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Slovensko patrí medzi tie krajiny únie, v ktorých dochádza k najväčším únikom na daniach. Podľa Európskej komisie bola napríklad v roku 2013 takzvaná DPH medzera na Slovensku vo výške až 2,5 miliardy eur. Znamená to, že na dani vybral štát o tretinu menej, ako by vzhľadom na objem ekonomiky mal získať.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika

Ekonomika

Tagy

DPH, podvod, Smer-SD

Vládna strana sa často na brífingoch prezentovala, ako bojuje s podvodníkmi. Minister financií Peter Kažimír na jednej z tlačoviek hovoril, že do kšeftov s nadmerným odpočtom DPH sú zapletené aj veľké firmy s významným podielom na trhu. „Tieto spoločnosti získavajú osobitný prospech z neoprávneného čerpania nadmerných odpočtov a zároveň aj znižujú vlastnú daňovú povinnosť, čiže negatívne dosahy sú aj na výbere DPH, aj na nižšom výbere dani z príjmu,“ opísal.

Presne podľa tohto modelu fungoval karuselový reťazec spoločností na čele s právnikom z východného Slovenska, ktorý pripravil štát najmenej o 75 miliónov eur. Polícia prípad vyšetruje roky, pričom už skôr sa objavili podozrenia, že páchatelia mali krytie na najvyšších miestach v polícii, na daňových úradoch, na súdoch a dokonca aj v politike. Aj preto sa im darilo páchať trestnú činnosť dlhšie obdobie, a to vo viacerých štátoch.

Neprehliadnite

Kauzu médiá spájali s prešovským regionálnym šéfom Smeru Stanislavom Kubánkom či so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Jozefom Bučekom, nie však s najvyššími špičkami vládnej strany. Týždenník TREND má k dispozícii informácie, ktoré vyzerajú ako vyšetrovací spis. Hlavný aktér podvodov v nich spomína aj mená dvoch členov vlády – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra dopravy, ktorý bol v predchádzajúcom období ministrom financií, Jána Počiatka.

Jozef BučekZdroj: SITA/Viktor Zamborský

Rozsiahle daňové podvody sa diali za prvej Ficovej vlády, stále nie sú došetrené

Červená farba a priazeň Smeru-SD

Zločinecká skupina na čele s právnikom Milanom Chovancom oberala štát na daniach takmer päť rokov. Hoci ju polícia odhalila v roku 2012, prípad stále neuzavrela. Kauzu vyšetruje medzinárodný tím preto, že trestné činy sa okrem Slovenska týkali aj susedných krajín. Aj preto zistenia nie je možné len tak ľahko zamiesť pod koberec. Posledné výsluchy v informácii o spise, ktorú má TREND v redakcii, nemôže však garantovať, že sú stopercentne pravdivé, sú pomerne čerstvé – len z jari minulého roka.

M. Chovanec v nich podrobne vypovedal, ako fungoval karusel a kto mal na starosti zahraničné firmy používané v reťazcoch slúžiace na reexport tovaru a získanie DPH. „Obchody, ktoré som opísal, nikdy nemali reálny komerčný základ a ich primárny zmysel bol od počiatku získať financie od štátu prostredníctvom neoprávneného výberu DPH na Slovensku, v Česku a Maďarsku,“ uviedol hlavný aktér podvodov.

Súčasťou informácie o vyšetrovacom spise sú aj prepisy telefonátov M. Chovanca a jeho kumpánov, ktorých obsah vysvetľuje vyšetrovateľovi. Vo viacerých sa spomínajú mená Stano, Robo či prezývka „strapatý“. Pričom obvinený pred políciou tvrdí, že prvý z nich je Stanislav Kubánek – regionálny šéf Smeru z Prešova, druhý minister vnútra Robert Kaliňák a pod „strapatým“ mali telefonujúci na mysli vtedajšieho šéfa rezortu financií Jána Počiatka. Podľa výpovedí M. Chovanca sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom M. Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany.

Robert KaliňákZdroj: SITA/Viktor Zamborský

M. Chovanec mal na kontakt so Smerom využívať spojku, istého Vladimíra Paľondera, ktorý bol formálne zamestnancom jednej z firiem patriacich do pochybnej siete. Viackrát spolu telefonicky riešili problémy, ktoré robili daniari jeho firmám, predovšetkým TTC a Renoiru. Ťažkosti im mal robiť najmä bývalý námestník Daňového riaditeľstva SR Ján Dobrovič.

Chovancova spojka mala podľa neho cez regionálneho šéfa Smeru Stanislava Kubánka zabezpečiť, že im J. Dobrovič dá pokoj. Na jednom výsluchu M. Chovanec hovorí, že smerácky regionálny šéf mal „nezmyselné útoky voči TTC prekonzultovať so strapatým“.

V ďalšom z telefonických rozhovorov sa konštatuje, že „Robo“ dal prísľub a budú vyplatené peniaze, teda vratka DPH, ktorú zadržal daňový úrad. M. Chovanec o tom konkrétne vypovedá: „Paľonder spomína Roba, myslí tým Roberta Kaliňáka, pričom spolu telefonicky prejednávajú aktivity Dobroviča a nadmerný odpočet DPH, ktorý zadržiaval Renoiru. Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir peniaze na účte, že je to vybavená vec.“ M. Chovanec na inom mieste zase vraví „nech to riešia so strapatým formou príkazu Šulajovi“.

Telefonáty sú z obdobia prvej vlády Smeru. V tom čase bol Igor Šulaj generálnym riaditeľom daňového riaditeľstva a Ján Počiatek ministrom financií. „Robo“, teda podľa výpovedí Robert Kaliňák, bol ministrom vnútra a podpredsedom Smeru. Je nepísaným pravidlom, že šéfov daňových úradov dosadzujú vládne strany a menia sa po každej zmene vlády.

Na výsluchu ďalej M. Chovanec vypovedal, že po intervencii zo Smeru – konkrétne spomína S. Kubánka a R. Kaliňáka – vybavili daniari v jeho prospech protokol o medzinárodnom dožiadaní na Renoir a uvoľnili peniaze. Vyšetrovateľ sa ho ďalej pýta na výber z bankomatu, podľa obvineného malo ísť „o osem percent z vyplateného nadmerného odpočtu na Renoir pre Kubánka“.

Z výpovedí M. Chovanca sa javí, že už v tom čase boli v Smere napäté vzťahy medzi paškovcami a kaliňákovcami. Napríklad opisuje, ako cez políciu chceli dosadiť svojho človeka na hranice s Ukrajinou, aby kryl pašovanie tovaru. Postarať sa o to podľa neho mal aj štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček. Ako odmenu za to mali podľa M. Chovanca platiť stotisíc eur mesačne do straníckej kasy Smeru. Tvrdí, že zablokovať zmeny mal Pavol Paška, lebo ho pri dohadovaní obišli.

Tvrdenia podozrivého, ktorý má na krku obvinenia zo závažných trestných činov, môžu vyvolávať oprávnené pochybnosti, či ide o dôveryhodný zdroj. Viaceré z jeho výpovedí však korešpondujú s telefonickou a SMS komunikáciou, ktorú polícia pri odpočúvaní jeho mobilného čísla v čase prvej vlády R. Fica zaznamenala.

M. Chovanec v nich so svojím kumpánom na adresu Smeru aj žartuje. Napríklad hovorí o stretnutí s vedením strany v Bratislave, kde náhodne videli kamión Chovancovej firmy TTC a „robili si srandu, že návesy majú červenú farbu pre priazeň Smeru“. Inokedy sa svojej údajnej „spojky“ so Smerom pýta, či nepodpichol Kaliňáka, že bol v jeho bratislavskej reštaurácii Steam and Coffee a že tam podáva polievky ako do šálky od kávy.

Stanislav KubánekZdroj: Robert Tappert

R. Kaliňák a J. Počiatek mali zrejme informácie od tajnej služby už v roku 2007

Kaliňák: Stíhať som začal ja

Minister Ján Počiatek uviedol, že ho nikdy nekontaktovali, aby v prospech spomínaných firiem niečo vybavil. Nevie ani o tom, že by ho známi či priatelia volali „strapatý“. S. Kubánek, o ktorom v súvislosti s kauzou už médiá písali, povedal, že sa k celej veci už veľakrát vyjadroval. V tejto chvíli ju považuje za uzavretú a nemá s ňou nič spoločné. V minulosti označil údajné korupčné praktiky za nezmysel. Rovnako ako J. Buček, ktorý v tejto súvislosti podal trestné oznámenie.

Šéf rezortu vnútra R. Kaliňák rovnako informácie zo spisu odmietol. „Nikdy som sa s tými ľuďmi nestretol a ani ich nepoznám. Je nutné si uvedomiť, že v tomto prípade sa obvineniami oháňa pán Milan Ch., ktorý je sám obvinený,“ reagoval pre TREND. Tiež poukázal na skutočnosť, že polícia začala stíhať podvodníkov v súvislosti s nadmernými odpočtami DPH počas jeho pôsobenia na ministerstve vnútra.

Správu o tom, že polícia rozložila tri zločinecké skupiny vrátane Chovancovej, naozaj vydalo tlačové oddelenie v máji 2012, teda necelé dva mesiace po voľbách. Kľúčové dôkazy tak musela polícia zozbierať ešte počas toho, ako rezort riadil minister Daniel Lipšic (vtedy KDH). Pritom informácie mali zodpovední už dávno predtým, za prvej vlády Smeru, minimálne od roku 2007. Prvá vláda R. Fica vládla do júla 2010.

TREND má v redakcii aj informácie, ktoré vyzerajú ako dve správy SlS. Tajná služba v nich mapovala korupciu v daňovej správe a ovplyvňovanie daňových kontrol v období rokov 2007 až 2010. V jednej z nich tajná služba píše, že o daňových podvodoch M. Chovanca a jeho nezákonnej spolupráci s vysokopostaveným predstaviteľom daňového riaditeľstva informovala ministra financií, prezidenta Policajného zboru aj ministra vnútra, ktorým bol v tom čase R. Kaliňák, v informácii z 8. februára 2007.

Napriek tomu trvalo vyšetrovateľom päť rokov, kým M. Chovanca obvinili. A dotyčný predstaviteľ daniarov sedel po tom, čo opustil daňovú správu, počas prvej aj druhej vlády Smeru, v predstavenstve pološtátnej firmy, kde pôsobí aj v súčasnosti.

TRENDU sa nepodarilo skontaktovať s V. Paľonderom, ktorý mal byť spojkou zločineckej skupiny so Smerom. Ešte v roku 2014 poskytol rozhovor novinárovi Tomovi Nicholsonovi, ktorého presviedčal, že nikoho zo Smeru nepozná.

Ján PočiatekZdroj: Nina Bednáriková

Ako to celé fungovalo

Chovancove firmy unikali polícii a daniarom podozrivo dlho aj vzhľadom na to, že nadmerné odpočty, ktoré podvodne od štátu žiadali, sa šplhajú k desiatkam miliónov eur. Kľúčová firma celého reťazca TTC dlhovala ku koncu roka 2014 na daniach takmer 33,5 milióna eur. Ďalšia spoločnosť Solid Press Slovakia okolo osem miliónov eur.

Podľa informácií TRENDU celkovo podlžnosti za celý reťazec po odhalení siete môžu siahať k sume 75 miliónov eur. O toľko mali firmy obrať štát o DPH cez umelo deklarované vratky (nadmerné odpočty), ktoré žiadali vyplatiť od štátu. Zároveň si znižovali vlastnú daňovú povinnosť. V reťazci mal prebehnúť celkovo až trojciferný počet daňových kontrol, keďže zapojených boli stovky firiem a osôb.

Finančná správa sa ku karuselu nechcela vyjadriť s odvolaním sa na daňové tajomstvo. K tomu, či v minulosti mohol niekto cez ich centrálu mariť kontroly v Chovancových firmách, sa daniari vyjadrili tak, že „otázka má čisto hypotetický charakter, preto ju Finančná správa nebude komentovať. Pre súčasné vedenie finančného riaditeľstva je takéto konanie neakceptovateľné.“

V kolotoči sa pritom diali presuny peňazí, ktoré by kontrolóri pri opakovanom preverovaní neprehliadli. Podľa výpovede sa napríklad pri osobnom stretnutí niekoľkých hlavných aktérov podarilo za jeden deň len so sumou 400-tisíc eur kombinovaním hotovostných bankových vkladov, výberov a prevodov uhradiť faktúry za celkovo päť až šesť miliónov eur. V inom prípade to bolo až 10 miliónov eur. Zo spoločnosti A sa suma vybrala, vzápätí sa vložila na účet podniku B, ktorý ňou hneď uhradil faktúry firme A. A to sa viackrát zopakovalo.

Spoločnosť TTC ako motor celého podvodu bola napriek desiatkam kontrol, dorubeniu miliónov eur na dani a neplneniu si iných zákonných povinností daná do konkurzu len koncom minulého roka. Obchody s cieľom vyťahovať peniaze od štátu cez umelé vratky DPH sa týkali dubových podláh, zlata, platiny, ale aj cukru a ďalších potravín. Postupne boli čoraz sofistikovanejšie, pridávali sa nové medzičlánky, aj z Česka, Maďarska, Lotyšska, Slovinska, ale tiež Írska, čím sa brzdili kontroly domácich daňových úradov cez medzinárodné dožiadania, no zároveň to otváralo trhy pre inkasovanie vratiek DPH aj v ďalších krajinách.

Nešlo pritom o žiadnu amatérsku činnosť. Skupina podľa polície využívala na krytie nástroje od blokovaných nevystopovateľných mobilov až po odborníkov na účtovníctvo a dane pracujúcich pre renomované poradenské spoločnosti.

M. Chovanec začal „spievať“, lebo podľa všetkého veril v nižší trest. Opísal, ako do reťazca vyberali firmy podľa príslušnosti k daňovému úradu, podľa toho, na ktorého pracovníka alebo šéfa mala skupina kontakt. Pričom išlo o úrady z rôznych častí Slovenska. Kontakty na daňových úradoch, ktoré odsúhlasili vyplácanie vratiek, inkasovali podľa neho štyri až desať percent z vyplatených súm alebo ich za to organizátori vzali do cudziny na nákupy. Pri fiktívnych faktúrach vystavených s cieľom znížiť samotnú daň sa provízia mala hýbať od troch do ôsmich percent.

Prípad v súčasnosti vyšetruje medzinárodný tím, ktorý za slovenskú stranu tvoria policajti Národnej kriminálnej agentúry a za českú vyšetrovatelia z Útvaru odhaľovania korupcie a finančnej kriminality. Doteraz bolo obvinených celkovo 54 osôb. Desať z nich už ide pred súd, boli totiž obžalovaní za zločiny založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, neodvedenia dane a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. O koho ide, policajný hovorca Michal Slivka nespresnil s vysvetlením, že títo ľudia figurujú aj v ďalších ešte otvorených prípadoch.

Žiaden známy regionálny ani vrcholový politik však podľa M. Slivku medzi obvinenými či obžalovanými nefiguruje. Rovnako nie je známe, že by polícia predvolala R. Kaliňáka či J. Počiatka, aby vysvetlili skutočnosti, ktoré sa týkajú údajnej korupcie a ovplyvňovania daňových úradov. Minister sa síce k prípadu pre TREND vyjadril, no odpovedi, či ho polícia už kvôli prípadu kontaktovala, sa vyhol.  

Ministri počas pôsobenia v politike zbohatli

Ministri Robert Kaliňák a Ján Počiatek počas pôsobenia v politike zbohatli. Odkiaľ pochádzajú ich príjmy, detailne nevysvetlili.

Prvý si počas ministrovania v oboch kabinetoch podľa zverejnených majetkových priznaní prilepšil popri príjmoch z funkcie o asi 2,8 milióna eur. Druhý o takmer štyri milióny.

Robert Kaliňák svoje iné príjmy vysvetľuje investovaním na finančných trhoch bez bližších podrobností. Ján Počiatek len opakuje, že údaje o majetku zverejňuje podľa aktuálnych legislatívnych pravidiel.

Obaja pritom v minulosti priznali aj vlastníctvo podielov v niektorých firmách, ktoré spolu zakladali. Tie najzaujímavejšie vedú ľudia z ich biznis začiatkov. Ako vyplýva z analýzy portálu Finstat.sk, ide hlavne o Mareka Turčana, Róberta Pintéra, Elimíra Tichého či Daniela Fundárka. Tí istí ľudia sa opakovane dostali blízko zaujímavých štátnych projektov.

V súčasnosti figurujú R. Kaliňák a J. Počiatek oficiálne len v jednej spoločnosti, a to eseročke FoRest, ktorú spolu zakladali v roku 2000. Keďže súčasný kabinet nesprísnil významne podobu majetkových priznaní verejných činiteľov, tie stále ponechávajú dostatočný priestor na zahmlievanie reálnych príjmov politikov, no i mediálne špekulácie o ich pôvode.

Čo je v materiáli podobnom vyšetrovaciemu spisu

Vyšetrovateľ predkladá obvinenému M. Chovancovi, ktorý sa rozhodol svedčiť, prepisy jeho telefonátov s V. Paľonderom a žiada ho, aby ich objasnil

Vysvetľuje prepis hovoru z 11. 11. 2009 „Paľonder mi hovorí, že dnes bude priamo so Šulajom a osobne sa s ním porozpráva. Ja mu odpovedám, že nech sa o to postará, keďže to garantujú, a mal som na mysli, že celý obchod s Renoirom a ďalšími firmami v rámci prešovského daňového úradu vznikol na základe dohody s Paľonderom a Kubánkom, že za províziu osem percent z vyplatenej DPH budú garantovať bezproblémové vyplácanie nadmerných odpočtov DPH na dané firmy.“

Vysvetľuje prepis hovoru zo 16. 11. 2009 „Ja som mu povedal, nech zabezpečí cez Kubánka, aby prestali s nezmyselnými útokmi prostredníctvom daňových konaní voči TTC a spol. a nech prestanú bezdôvodne škodiť. Tiež sa rozprávame o tom, nech to s Kubánkom prekonzultujú so „strapatým“, tým myslíme Jána Počiatka ako priameho nadriadeného Šulaja a člena Smeru. Paľonder ma informuje, že s Kubánkom bude okolo 10.00 h, keďže teraz behá okolo volieb.“

Vysvetľuje prepis hovoru zo 17. 11. 2009 „Mali sme dohodu na dosadení policajta na funkciu riaditeľa hraničnej polície na slovensko--ukrajinskej hranici, pričom mali po dosadení toho človeka inkasovať 100-tisíc eur. S. Kubánek sa vyjadril, že peniaze mali ísť na podporu Smeru. Celá táto dohoda však stroskotala na tom, že s touto požiadavkou museli osloviť aj Pavla Pašku, aby dal politický súhlas v rámci svojho regiónu.“

„Paľonder spomína Roba, myslí tým Roberta Kaliňáka, pričom spolu telefonicky prejednávajú aktivity J. Dobroviča a nadmerný odpočet DPH, ktorý Dobrovič zadržiaval Renoiru. Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir peniaze na účte, je to hotová vec.“

„Tiež sa sťažuje Kaliňákovi na postoj P. Pašku.“

„Ďalej ma Paľonder informuje, že bez podpisu Dobroviča na došlé dožiadanie na Renoir nevedia v Banskej Bystrici uzavrieť protokol, a preto dovtedy nemôže byť vyplatený nadmerný odpočet DPH, a znova ma ubezpečil o prísľube Kaliňáka, že peniaze na Renoir vyplatené budú. Ja mu odpovedám, nech to riešia s Počiatkom, ktorého v rozhovore nazývame strapatý, nech to dá formou príkazu Šulajovi.“

„Ďalej sa rozprávame, že Kaliňák mu ozrejmil, že problém nebol v podpise, ale v tom, že Dobrovič držal protokol na Renoir u seba v kancelárii.“

„Paľonder hovorí, že to prešlo ako med. Čím mal na mysli, že nadmerný odpočet DPH na Renoir za januára bol priebehu niekoľkých dní vyplatený.“

21. 11. 2009

„Paľonder spomína, že Bučekovi povedal vtedajší námestník DR SR Satina, že protokol nemôže byť podpísaný pre práceneschopnosť Dobroviča, no po telefonátoch Kubánka a Kaliňáka bol zrealizovaný aj podpis protokolu, aj uvoľnené peniaze na Renoir.“

PRAMEŇ: materiál podobný vyšetrovaciemu spisu

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 4/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy DPH, podvod, Smer-SD

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.