Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát ustupuje, rastú investície súkromníkov

Vlaňajšie eurofondové eldorádo sa skončilo úderom silvestrovskej polnoci. Dovtedy museli byť odovzdané všetky projekty z takzvaného druhého programovacieho obdobia rokov 2007 – 2013, ktoré na Slovensku financujú až štyri pätiny verejných investícií.

02.02.2016, 00:00 | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Napriek nedočerpanej jednej miliarde eur išlo v roku 2015 vo využití zdrojov z Bruselu o obrovský skok. Ten vystrelil ročnú dynamiku produkcie v stavebníctve až na historické maximá nad 25 percentami.

V tomto roku by rozpočtovaný pokles výdavkov na verejné investície mala do veľkej miery vynahradiť aktivita súkromného sektora. Okrem veľkej investície automobilky Jaguar „tvorbu kapitálu“ podporí aj zvyšok miestneho priemyslu, energetika a rastie taktiež výstavba budov a bytov. Celková úroveň investícií však v dôsledku silnej porovnávacej bázy vlaňajška veľmi neporastie. Aj preto, že krajina na svojej podnikateľskej príťažlivosti nijako nepracuje.

Neprehliadnite

Vysoký rast je preč

„Objem fixných investícií sa vrátil do pásma udržateľného trendu,“ hovorí o jeho vlaňajšom svižnom raste pre TREND viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth. Na Slovensku, rovnako ako v eurozóne, najprv od začiatku roka 2013 investovanie do nových fabrík, budov, strojov či softvéru podliezalo dolnú hranicu udržateľného trendu. K vlaňajšiemu prebudeniu okrem nutnosti vyčerpať eurofondy prispelo aj oživenie na trhu podnikových úverov, ktoré podľa J. Tótha môže pokračovať aj v tomto roku. Okrem vlastných zdrojov sú to práve bankové financie, ktoré pomáhajú rásť novým biznis projektom.

Makroekonomické prognózy na tento rok však hovoria jasnou rečou: vysoký rast investícií z minulého roka sa už nezopakuje. Podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií sa síce vlaňajší vysoký rast neudrží, avšak vďaka potvrdeniu štvrtej automobilky Jaguar by mal zostať v kladných číslach. Slovenská UniCredit Bank je skeptickejšia, aktuálne prognózuje celkový pokles investícií o 2,5 percenta.

Pravda, súkromné investičné projekty oproti vlaňajšku naberú na objeme. „Rýchlejší rast investícií v súkromnom sektore súvisí s nahromadením peňažných zdrojov, dosiahnutím predkrízových úrovní využitia výrobných kapacít a vrcholom vplyvu kvantitatívneho uvoľňovania Európskej centrálnej banky,“ vysvetľuje IFP.

Riaditeľ inštitútu Martin Filko dodáva, že nárast investícií v súčasnom období je aj dôsledkom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika TREND + najväčší investori

Tagy eurofondy, investície