Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podielové fondy mali mať žatvu. No ľudia viac vyberali ako vkladali

Z pohľadu správcovských spoločností nemožno hovoriť o práve najlepšom polroku. Objem majetku pod správou sa až na jednu výnimku každý mesiac znižoval.

12.10.2016, 14:00 | Ľuboslav Kačalka | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V článku nájdete rebríčky správcovských spoločností v SR podľa:

  • Zisku za prvý polrok 2016
  • Objemu čistých predajov za prvý polrok 2016
  • Majetku a počtu podielnikov k 30. 6. 2016

Ešte v decembri 2015 spravovali členovia Slovenskej asociácie správcovských spoločností 6,92 miliardy eur, no v júni už len 6,83. Najväčšie úbytky sa pritom paradoxne prejavili v najkratšom mesiaci (január: -10 miliónov, február: -66 miliónov, marec: -11 miliónov, apríl: -1 milión, máj: +4 milióny a jún: -27 miliónov).

Najväčší prírastok peňazí zaznamenali za prvý polrok realitné fondy (59 miliónov), vysoké čisté predaje zaznamenali aj zmiešané fondy (34 miliónov) a akciové fondy (23 miliónov). Naopak, najviac peňazí odtieklo z fondu krátkodobých investícií, až 216 miliónov eur.

Dôvodom je predovšetkým nízke zhodnocovanie. Vo všeobecnosti by mali fondy profitovať z prostredia slabých úrokových sadzieb, keďže ľudia hľadajú alternatívy k nízkemu zhodnoteniu termínovaných vkladov v bankách.

Neprehliadnite

No aj fondy krátkodobých investícií nadviazané na štátne pokladničné poukážky a dlhopisy bezpečných krajín majú výrazne limitované zhodnotenie. V tomto prostredí sú lákavejšie akciové či zmiešané fondy. Rastúci záujem o ne potvrdili aj plusové čisté predaje. Tie fondy sú síce potenciálne ziskovejšie, ale aj rizikovejšie. Prvý polrok 2016 sa pritom niesol v znamení volatility, ktorá vyvrcholila šokom z odhlasovaného brexitu.

„Prepad európskych akcií o 12 percent, britskej libry voči doláru na 30-ročné minimá či pokles výnosov nemeckých 10-ročných dlhopisov k -0,15 percenta,“ vymenovali v mesačnej správe z konca júna okamžité dôsledky analytici TAM. Ako dodali, hoci sa situácia následne upokojila a akcie vymazali veľkú časť strát, na trhoch pretrvala neistota a mnoho investorov utrpelo veľké straty.

Európa miatla

Európska ekonomika nevydávala v prvom polroku jasné signály. „Rýchly odhad za prvý štvrťrok 2016 síce poukazuje na opätovnú akceleráciu HDP, ale do akej miery ide o trvalejší jav, ostáva zatiaľ otázne,“ napísali ešte v májovej správe o finančnej stabilite analytici Národnej banky Slovenska (NBS) a dodali: „V neprospech skorého návratu na výraznejšiu rastovú trajektóriu v eurozóne hovorí aj skutočnosť, že význam silných stimulov na spotrebu domácností a export v podobe poklesu cien ropy a oslabenia efektívneho výmenného kurzu eura bude postupne odznievať.“

Pohľady investorov sa tradične upierajú na najväčšie trhy v USA. Podľa rovnakej analýzy ekonomická kondícia Spojených štátov patrí medzi relatívne lepšie, najmä v porovnaní s ostatnými rozvinutými krajinami. Cyklus zotavenia sa po finančnej kríze nachádza v pokročilej fáze.

Z nízkorizikových fondov klienti odchádzali najviac, keďže takéto fondy zároveň ponúkajú takmer nulové zhodnotenie

„Centrálna banka preto v decembri 2015 usúdila, že nadišiel vhodný čas na prvé zvýšenie základnej úrokovej sadzby po mnohých rokoch, a to na úroveň v pásme medzi 0,25 – 0,5 percenta. V tom období Fed indikoval, že v roku 2016 by mali postupne nasledovať zrejme štyri ďalšie kroky zvýšenia o 25 bázických bodov. Avšak výkyvy na finančných trhoch v januári a februári a séria negatívnejších správ o stave ekonomiky vyústia v dohľadnom čase pravdepodobne do pomalšieho tempa sprísňovania menovej politiky v USA.“

Zaujímavé príležitosti ponúkajú tradične aj rozvíjajúce sa krajiny. Už od minulého roka skôr negatívne. „Postupné ochladzovanie hospodárskeho rastu rozvíjajúcich sa ekonomík prebiehalo už dlhšie obdobie, avšak až s príchodom druhého polroka 2015 sa sentiment voči týmto krajinám výraznejšie zhoršil,“ upozorňujú analytici NBS.

Na rozvíjajúce sa ekonomiky sa podľa nich upriamuje veľká pozornosť, lebo sa vystupňovali obavy, že by sa mohli stať zdrojom šokov s dosahom aj na zvyšok sveta. „Mnohé z rozvíjajúcich sa ekonomík sa ocitli v zložitej situácii, najmä v dôsledku 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND špeciál - Finančný biznis

Tagy podielové fondy

Diskusia (0 reakcií)