Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Reformy v zdravotníctve idú proti všetkému, čo Smer hlásal

Ak by šlo o bežné firmy, už dávno by mali na krku exekútora či netrpezlivých veriteľov a vážne by zvažovali bankrot. Štátne nemocnice sú však v špecifickej situácii: ich druhými najväčšími veriteľmi po dodávateľoch liekov a materiálu sú verejné inštitúcie, predovšetkým Sociálna poisťovňa. A sú stálymi odberateľmi liekov, materiálu a prístrojov. Ich dodávatelia vedia, že sa peňazí napokon dočkajú, a meškanie zaratúvajú do cien.

11.10.2016, 05:00 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

A nejde o krátke meškanie: za uplynulých päť rokov záväzky štátnych nemocníc po lehote splatnosti stúpli každoročne priemerne o stovku miliónov eur. A to medzitým vláda dvakrát nemocnice oddlžila: krátka garnitúra Ivety Radičovej priliala do systému extra 300 miliónov eur. Po nej prišla druhá Ficova vláda a nemocniciam požičala ďalších 130 miliónov eur, ktoré si už potom nechcela pýtať späť.

Teraz je na stole oddlžovanie znovu. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (na úvodnej fotografii) hovorí o preplatení starých dlhov vo výške viac ako 550 miliónov eur. Skutočná suma by mohla byť ešte vyššia, keďže viac ako polmiliardu v záväzkoch po lehote splatnosti mali nemocnice ku koncu vlaňajška. V súčasnosti by už malo toto číslo presahovať 600 mil. eur.

Neprehliadnite

V druhej vlne by mohlo dôjsť aj na ďalšie záväzky, ako však tvrdí minister, ich úhrada záleží aj na tom, ako budú nemocnice zdravo hospodáriť. Práve v tom bol najväčší problém všetkých doterajších oddlžovaní. Dohromady sa naň vynaložila v troch vlnách viac než miliarda eur, súčasná aktivita teda tento objem zvýši o polovicu. A možno i viac, ak sa okrem štátnych zariadení rozhodne vláda pomôcť aj tým, čo patria pod samosprávy. Tým by sa zišla ďalšia takmer stovka miliónov na vyrovnanie najťaživejších dlhov. Schodok to neovplyvní , keďže dlhy verejných zariadení vrátane štátnych nemocníc sú súčasťou verejných financií.

Vývoj záväzkov slovenských nemocníc
(mil. €)
Vývoj záväzkov slovenských nemocníc
PRAMEŇ: správa Ministerstva zdravotníctva SR

Veriteľ inšpiruje

Prekvapením môže byť ministrovo vyhlásenie, že pri hľadaní oddlžovacieho modelu – presný spôsob má byť známy do konca tohto roka – bude rezort hľadať inšpiráciu aj v príklade a.s. Veriteľ z čias druhej Dzurindovej vlády. Obzvlášť počas prvej Ficovej vlády bol Veriteľ pre premiéra príkladom klientelizmu, za ktorý „mal niekto sedieť hocikde inde, len nie v opozičných laviciach“ a na ktorom „sa niekto dobre nabalil“. Zostalo však len pri rečiach, vyšetrovanie za takmer desať rokov nikam nepokročilo.

Rezort zdravotníctva hľadá aj riešenia, ktoré v minulosti Smer-SD odmietal a kritizoval

Jeden zo spoluautorov Veriteľa Peter Pažitný vysvetlil ich model ako spôsob, ktorý mal zmeniť zdravotníctvo na lepšie fungujúci systém. Objem peňazí vo Veriteľovi bol obmedzený a nestačil na uspokojenie všetkých veriteľov, prednosť dostali tí, ktorí boli ochotní zľaviť na menej ako sto percent pohľadávky. Tí ostatní riskovali, že sa na nich už nedostane. Zdravotnícke zariadenie, ktoré dostalo pomoc, muselo preukázať, že je schopné netvoriť nové dlhy.

Finálnym krokom mala byť transformácia nemocníc na akciovky či neziskové organizácie. Tie by boli automaticky pod hospodárskym tlakom netvoriť straty ani dlhy, inak by im hrozili už spomínané exekúcie. „Všetko bolo transparentné a riadne vydokladované,“ uzatvára P. Pažitný.

T. Drucker dodáva, že druhá vlna oddlžovania po vyplatení záväzkov po lehote splatnosti by mala podobný cieľ: preukázať schopnosť 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy nemocnice, oddlženie, Tomáš Drucker, zdravotníctvo

Súvisiace články

Drucker: Ak chce niekto na horúčku záchranku, nech ju má. Štát by to ale platiť nemal

Drucker: Ak chce niekto na horúčku záchranku, nech ju má. Štát by to ale platiť nemal Rozhovor

Mali by sa definovať pravidlá, na čo sa môžu verejné prostriedky použiť a na čo už nie, povedal na TREND konferencii Digital Hospital k téme platenia za nadštandard nový minister zdravotníctva 25

Objednávaniu sa u lekára otvára Drucker dvere

Cudzinci zachraňujú ekonomiku. Napriek úradníckym bariéram

Máme platiť až toľko? Firmy šokuje odpadová reforma

Recepty na biznis od úspešných rodinných podnikov