Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Dlžnícke firmy migrujú za „správnymi“ súdmi

Jedna z najväčších elektrotechnických firiem na Slovensku s čisto domácim kapitálom je na pokraji krachu. Žilinské Elteco so zhruba tristo zamestnancami dodávalo na slovenský trh a do krajín bývalého Sovietskeho zväzu záložné zdroje elektrickej energie. Dva roky po sebe jeho tržby klesli viac ako o tretinu a v auguste tohto roka napokon požiadalo o reštrukturalizáciu.

18.10.2016, 12:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

Ešte predtým si však firma preniesla svoje dlhoročné sídlo zo Žiliny do Banskej Bystrice a o reštrukturalizáciu požiadala tamojší konkurzný súd. Súd v Žiline je známy prísnym postojom k firmám žiadajúcim oddlženie, nedávno dokonca navrhol zmeny zákona o konkurze, ktoré majú zabezpečiť väčšiu ochranu veriteľov reštrukturalizovaných firiem.

Či bola motiváciou presunu sídla skutočne obava pred prísnejším postojom žilinského súdu k oddlženiu, sa TREND od firmy Elteco nedozvedel. Napriek viacerým pokusom sa reportérovi týždenníka nepodarilo s vedením spojiť telefonicky ani e-mailom.

Neprehliadnite

Právne kľučky

„Rádovo nám dlžia desaťtisíce eur, takže nás to nepoloží, ale mám zo zmeny sídla negatívny pocit. Budeme sa snažiť pripojiť k veriteľom a získať aspoň nejaké peniaze,“ vraví Pavel Bečvařík z pražskej firmy Bel, ktorá Žilinčanom dodávala náhradné dielce na naftové motory. Koľko a koľkým subjektom Elteco dlhuje, vie dnes zrejme len vedenie firmy a reštrukturalizačná správkyňa Eva Plichtová. Stretnutie veriteľov je zvolané na koniec októbra.

Reštrukturalizácia často uspokojí banky a vybraných veriteľov, malí veritelia končia s pár eurami

Z verejne dostupných údajov, ktoré zbiera portál Finstat, je zrejmé, že firma dlhuje Sociálnej poisťovni 989-tisíc eur a má daňový nedoplatok 868-tisíc eur. Zdravotné poisťovne evidujú nezaplatené preddavky za zdravotné poistenie vo výške viac ako tristotisíc eur. Eximbanka si svoje pohľadávky do reštrukturalizácie prihlásila, no ich výšku nemôže podľa zákona uviesť.

„Niečo také ako reštrukturalizácia by som na Slovensku vôbec neumožnil,“ namieta ďalší z veriteľov – riaditeľ firmy Schrack Technik Peter Klučka. Po prípadnom oddlžení Elteca je ochotný s firmou spolupracovať už len za hotovosť vyplatenú vopred.

Populárne oddlžovanie

Reštrukturalizácia dnes umožňuje dlžníkom veľkú mieru kontroly pri uspokojovaní veriteľov. Kým konkurz prebieha pod taktovkou veriteľov a súdu a dlžník má minimálny dosah na rozdelenie výnosu z predaja majetku firmy medzi veriteľov, pri reštrukturalizácii môže správca

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 41/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

Rubrika Podnikanie

Tagy Elteco, konkurz, reštrukturalizácia