Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tomáš Drucker: Naše opatrenia budú bolieť

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker dal vláde aj spoločnosti veľký záväzok. Upratať v jednom z najskorumpovanejších rezortov a ušetriť najmenej 150 až 200 miliónov eur. Za pol roka na ministerstve naplánovali 26 projektov, vďaka ktorým to chcú docieliť.

17.10.2016, 05:00 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 10

Či sa podarí splniť očakávania, sa ukáže na konci volebného obdobia. Odhodlanie nového ministra, fakt, že sa za krátky čas stihol zorientovať v komplikovanom sektore, a ľudia, ktorými sa obklopil, dávajú nádej. Zostáva len dúfať, že nenarazí na staré či nové „záujmové skupiny“, ktoré si robia zo zdravotníctva nečestný biznis. Doteraz také vraj nestretol, tvrdí v rozhovore pre TREND.

V rozhovore sa dočítate:

 • Prečo je ťažké úplne sa vyhnúť hypotetickému konfliktu záujmov
 • Ako chce skrátiť čakacie doby na operácie
 • Čo minister plánuje urobiť so ziskami poisťovní

Je rozdiel byť manažérom v súkromnej a v štátnej sfére?

Práca s tímom, rozdelenie úloh a organizácia práce je úplne rovnaká. Ak toto hneď na začiatku podceníte, nebude to fungovať. V štátnej sfére ste akurát pod väčším mediálnym tlakom, nie vždy odborným a vecným.

V súkromnej firme sa asi aj ľahšie robia rozhodnutia, keď nemusíte riešiť politiku.

To možno áno. Ale aj keď vládne taká mienka, že napríklad živnostník si je sám sebe pánom, tak nikdy to tak úplne nie je, lebo ste napríklad odkázaný na svojich obchodných partnerov, dodávateľov, zákazníkov. Aj v súkromnej sfére tak ako v štátnej máte isté obmedzenia a nemôžete si robiť, čo sa vám zachce.

Ministrom ste pol roka, ako sa zatiaľ cítite v tejto funkcii?

Cítim sa primerane tejto pozícii. Samozrejme, niekedy je deň horší, keď sa vám nedarí, a tak si potom aj hovoríte: „Mal som sa na to vykašlať,“ ale to je prirodzené. Je to asi skôr o únave. Nemal som žiadne očakávania, aké to bude, ale myslím si, že zatiaľ je to v poriadku.

Pripravujete viacero zmien, ktoré sú protichodné oproti predošlej politike Smeru. Nemali ste u premiéra problém presadiť si ich?

Všetky veci, ktoré realizujeme, pochádzajú z programového vyhlásenia vlády. Už v úvode sme si povedali, že by mala byť ambícia na zmeny, ak chceme riešiť širšie súvislosti v zdravotníctve. Nevnímal by som to až tak kriticky, že doteraz sa niečo nerobilo a zrazu sa to robí. Horšie by bolo, ak by sme tvrdošijne chceli zakázať zmeny.

V zdravotníctve je veľa záujmových skupín, ale nie sú to tie, ktoré sa často medializujú

Aby boli zmeny osožné, musíte mať dobrý tím ľudí. Ako sa vám hľadali odborníci?

Všade vždy bol a bude problém s kvalitnými ľuďmi. Je to o postupnom získavaní a presviedčaní ľudí. Keď sa vám podarí nájsť jedného, dvoch kvalitných, je vyššia pravdepodobnosť, že tí vám pritiahnu ďalších. Ja mám pocit, že sa nám za ten polrok podarilo získať veľmi šikovných ľudí a aj organizačne dobre nastaviť chod rezortu. Vytvára sa tu zdravý tím a duch toho, že máme záujem niečo robiť.

Diskutovali ste niekedy o zmenách, ktoré plánujete zaviesť, s Pavlom Paškom alebo Richardom Rašim?

V súvislosti s našimi plánmi nie, aj keď Richard Raši je člen zdravotníckeho výboru a bývalý minister, takže bavíme sa spolu o zdravotníctve. Niekedy mi povie svoj názor alebo sa ma pýta na veci a debatujeme o nich. S pánom Paškom som sa stretol niekoľkokrát na niektorých podujatiach vo veľmi formálnej debate aj na tému, ako sa mi darí na zdravotníctve.

Neprehliadnite

Narazili ste už na záujmové skupiny, ktoré si robia zo zdravotníctva biznis?

Veľa sa toho porozpráva. Treba povedať, že v zdravotníctve je veľa záujmových skupín, ale nie sú to tie, ktoré sa často medializujú ako napríklad finančné skupiny, ktoré verejnosť vníma, že tu bijú silným lanom. Sú tu záujmové skupiny ako rôzne profesijné komory, odborné združenia, rôzne asociácie...

Mala som skôr na mysli skupiny s nečestnými úmyslami.

Viem, ale také som nestretol.

Podali ste však sedem trestných oznámení.

Áno, ale to sa netýka záujmových skupín. Povedal by som, že to boli individuálne veci, pri ktorých sme nadobudli pocit, že tam mohlo dôjsť k trestným činom, a dali sme to preveriť.

Tomáš Drucker, minister zdravotníctva SRZdroj: Maňo Štrauch

Vrátim sa k hľadaniu kvalitných ľudí. Vymenili ste šéfa liekovej politiky Adama Hlôšku. Prečo?

Pán Hlôška sa rozhodol odísť po vzájomnej diskusii a nie je sám. Odišiel aj Rastislav Pullmann (bývalý šéf kategorizačnej komisie, pozn. TREND), personálne zmeny sú aj na sekcii zdravia. Dôvody boli pracovné a odborné. Ponúkal som dôveru aj ľuďom, ktorí už boli v systéme, no ak sa nedokážeme zladiť v očakávaniach, v spôsobe práce, v tempe, je podľa mňa legitímne, že si hľadám svojich ľudí.

Nemali ste dôveru voči A. Hlôškovi a R. Pullmannovi?

Nezužoval by som to na otázku dôvery, ale na celkové nastavenie spolupráce.

Súvisí Pullmannov odchod s tým, že pri desiatkach liekov prehodnocujete ceny, lebo pri nich nebola vypočítavaná nákladová efektivita?

Niektoré lieky, kde mala byť vypočítaná a nebola, tam problém vidíme. Ale máme tu mnohé lieky, kde nebola vypočítaná v čase, keď ešte zákon túto povinnosť neustanovoval a pri niektorých sa ani nedá vypočítať, lebo k nim neexistuje komparátor. Ale áno, mali sme výhrady k spôsobu, akým funguje kategorizácia liekov.

Kto je zodpovedný za tie prípady, keď sa dala a mala vypočítavať nákladová efektívnosť, ale neurobilo sa tak?

Je to jeden z podnetov, ktorý sme dali, je potrebné to prešetriť.

Pýtali ste sa R. Pullmanna na medializovanú pôžičku, ktorú mal poskytnúť svojej niekdajšej firme?

Nie, vôbec sme na túto tému nediskutovali.

Spýtam sa priamo. Robili sa obchody s kategorizáciou liekov?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 41/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 10

Rubrika Rozhovor

Tagy Tomáš Drucker, zdravotníctvo