Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Diery do sveta zelených energií

19.10.2016, 09:20 | Marek Legéň | © 2016 News and Media Holding

Pred štvrťstoročím patril región okolo štvortisícového mestečka Güssing v rakúsko-maďarskom pohraničí k najzaostalejším v alpskej krajine. Trpel vysokou nezamestnanosťou, chýbala v ňom dopravná infraštruktúra a väčšina ľudí, ktorí mali prácu a neživili sa práve drobným farmárčením, za ňou dochádzala desiatky kilometrov do Viedne.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

V dobe železnej opony bola táto časť Rakúska ospalou dierou, ako sa hovorí, na vymretie. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa však začali diať veci. Živou vodou pre Güssing sa stali obnoviteľné zdroje energie, v prvom rade biomasa. V roku 2001 sa stal prvou komunitou v Európskej únii, ktorá pokrýva svoje energetické potreby výlučne zelenými energiami. Zabudnutý región odrazu „objavili“ investori, turisti a funguje v ňom tiež výskum v oblasti obnoviteľných zdrojov.

Zdroj: Maňo Štrauch

Z „diery“ diera do sveta

Premena Güssingu sa začala pri hnijúcom drevnom rezive, ktoré si v regióne bohatom na lesný porast nenachádzalo rozumné využitie. „Jedným z hlavných dôvodov, prečo sme boli začiatkom deväťdesiatych rokov takí chudobní, bolo utrácanie množstva peňazí za nákup fosílnych palív z cudziny, zatiaľ čo pod nohami sa nám váľali kopy dreva. Riešenie sme mali priamo pred očami,“ cituje agentúra AFP Reinhalda Kocha, energetického inžiniera a jedného z iniciátorov energetickej transformácie Güssingu.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND Focus Rakúsko

Súvisiace články

Kým slovenský automobilový priemysel sa rozvíja do šírky, rakúsky ide do hĺbky

Kým slovenský automobilový priemysel sa rozvíja do šírky, rakúsky ide do hĺbky

Investície do výskumu a vývoja a spolupráca priemyslu v klastroch pomáhajú dodávateľom presadiť sa na medzinárodných trhoch slovenská autobrandža sa rozvíja do šírky, automobilový priemysel v Rakúsku ide viac do hĺbky. 2

Start-upy v Rakúsku: Štedré podpory, boj s byrokraciou a tradíciami

Moldavsko: Krajina, kde sa zastavil čas

Svedkyňa Kolenčíková uvádza

Ako sa pracuje v Rakúsku: Skvelý plat, vyššie pracovné nároky

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.