Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rakúske firmy na Slovensku: Nie až také veľké, ale o to významnejšie

Rakúske firmy nepatria na Slovensku medzi najväčšie. No vzhľadom na ich počet tvoria nezanedbateľnú silu v slovenskej ekonomike. Necelých dva a pol tisíca podnikov tu podľa údajov Rakúskej národnej banky vo svojich dcérach a pobočkách zamestnáva viac ako 44-tisíc ľudí.

27.10.2016, 05:00 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Po páde železnej opony to boli práve rakúske podniky, ktoré ako prvé zakladali pobočky na Slovensku. Blízkosť trhu, nižšie pracovné náklady a silná tradícia priemyselnej výroby pre ne tvorili atraktívny kokteil. Ešte dôležitejším impulzom však bol vstup Slovenska do Európskej únie a neskôr aj do eurozóny. Odstránenie posledných obchodných bariér naplno naštartovalo rakúske firmy k expanzii za hranicami.

Brána do regiónu

Nebolo to však len o Slovensku. Rakúsko je jedným z hlavných investorov do krajín v strednej a východnej Európe a Viedeň sa doteraz považuje za vstupnú bránu do regiónu. V krajinách ako Rumunsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina a Srbsko patria podľa informácií zastupiteľského úradu Slovenska vo Viedni rakúske koncerny k najdôležitejším zamestnávateľom.

Neprehliadnite

Investície z Rakúska smerovali predovšetkým do oblasti finančníctva a poisťovníctva, rakúske firmy však s dospievaním tunajších trhov vstúpili aj do sektora maloobchodu a stavebníctva. S rastom významu automobilového priemyslu pre región strednej a východnej Európy smeroval záujem rakúskych podnikov aj do strojárstva a pridružených odvetví.

Po páde železnej opony to boli práve rakúske podniky, ktoré ako prvé zakladali pobočky na Slovensku

Pre Slovensko nie je Viedeň len dôležitý obchodný partner, ale po Holandsku je susedná krajina druhý najväčší zahraničný investor. Na celkových priamych zahraničných investíciách na Slovensku sa v roku 2014 Rakúsko podieľalo šestnástimi percentami, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje sumu 6,3 miliardy eur. Tempo prílevu rakúskych zahraničných investícií na Slovensko dlhodobo rástlo, ale po kríze stratilo dych. Aj keď sa v posledných piatich rokoch drží nad úrovňou šiestich miliárd eur, predkrízovú úroveň už nedosiahlo.

Pokiaľ ide o obchod, bolo Rakúsko vlani štvrtým najdôležitejším exportným trhom Slovenska, keď k západným susedom smerovalo 5,7 percenta celkového vývozu. Pozitívne saldo obchodnej bilancie prevyšujúce 2,2 miliardy eur je výsledkom silného zastúpenia rakúskych výrobných firiem na Slovensku, ktoré svoje produkty vyvážajú na ďalšie spracovanie do domovskej krajiny.

Rakúske čerpačky

Rakúske firmy na Slovensku sú výrazne zastúpené predovšetkým v stavebníctve a v segmente výroby stavebníctve látok. Silných zástupcov má krajina aj v obchode a strojárstve. Najväčšou rakúskou firmou je podľa rebríčka zostaveného TREND Analyses, ktorý nezahŕňa dcérske podniky spoločností, ktoré majú nerakúskeho vlastníka, no sídlo v Rakúsku, stavebný koncern Strabag. Nasleduje ho spoločnosť OMV Slovakia, ktorá je známa najmä svojou sieťou čerpacích staníc, no venuje sa aj obchodu s vykurovacími olejmi, mazivami a ostatnými produktmi.

Tá vlani zaznamenala prepad tržieb o šestnásť percent na 411 miliónov eur, no čistý zisk 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Rubrika TREND Focus Rakúsko

Tagy Rakúsko