Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Požičajme si Rumunku

24.10.2016, 05:00 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Názor | Hádam ešte nikdy sa osobnosti v TREND barometri tak nezhodli v odpovedi, ako keď sme sa ich pýtali na korupciu. Spolu 92 percent opýtaných v pravidelnej ankete uviedlo, že korupčné kauzy sa na Slovensku poriadne nevyšetrujú.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Korupcia ničí krajinu, škodí ekonomike a prekáža biznis prostrediu. Vyplýva to z takmer všetkých prieskumov verejnej mienky, ktoré na túto tému robili rôzne inštitúcie od prieskumných agentúr až po Podnikateľskú alianciu Slovenska. Lenže čo s tým?

Ak si nevieme poradiť s nejakým problémom, je prirodzené ísť po skúsenosti tam, kde majú riešenia. TREND bol navštíviť rumunský protikorupčný úrad, ktorého úspechy vyzdvihujú aj svetové médiá. Boli sme zvedaví najmä na šéfku úradu Lauru Kövesi, počas jej pôsobenia totiž dostali rumunskí prokurátori pred súd mnohé veľké ryby vrátane premiéra.

Neprehliadnite

Čakali sme tvrdú ženu, ktorá bude stroho reagovať na naše otázky. Rumunská „bojovníčka proti korupcii“ pôsobí skromne. Napriek neskorým popoludňajším hodinám bola ochotná sa s nami baviť dovtedy, kým sa budeme pýtať. Úplne iný prístup, ako keď sme chceli vedieť, čo si slovenský generálny prokurátor Jaromír Čižnár myslí o tom, že Slovensko skončilo v rebríčku World Economic Forum ako druhá najskorumpovanejšia krajina sveta. Jeho kancelária odpísala, že pre pracovnú zaťaženosť nám v lehote (päť pracovných dní) odpovedať nestihne. Treba len dúfať, že má na stole naozaj veľkú kauzu, napríklad úniky DPH.

Petkova-ilustracia-do-textu

Ani Rumuni sa korupcii nepostavili len tak. Dotlačila ich k tomu EÚ v rámci prístupových rokovaní. V tomto ohľade máme smolu, že keď na Slovensku úplatky prerástli do obludných rozmerov, v Únii sme už dávno usadení. Rumunský recept je pomerne jednoduchý – zmena legislatívy, posilnenie nezávislosti prokurátorov a odvážni ľudia na správnych miestach.

Podobné zmeny sa udiali aj v susednej Českej republike, kde nastúpila nová generácia mladých štátnych zástupcov. Tí začali stíhať aj dovtedy neohrozenú skupinu páchateľov – skorumpovaných politikov. Tam bola na čele tejto iniciatívy tiež žena, dnes vrchná štátna zástupkyňa v Prahe Lenka Bradáčová. Mimochodom, vypracovala obžalobu lobistu Marka Dalíka v korupčnom škandále, v ktorom sa mihol aj priateľ slovenského premiéra Miroslav Výboh.

Pozitívne príklady teda existujú. Stačí ich len využiť v prospech Slovenska. Kto sa tej šance chopí, je zatiaľ vo hviezdach. Ale aj podľa skúseností z poslednej kauzy Bašternák je jasné, že súčasná vládna koalícia to nebude.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Téma - boj proti korupcii

Tagy korupcia, Laura Kövesi, Názory, Rumunsko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.