Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rybníček zbiera podpisy na novú stranu

19.10.2016 | lehu | xm | zp | lkv | kov | leg | © 2016 News and Media Holding

Slovensko a svet

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Aktuality

Eurozóna ďalej znižuje deficity

verejné financie Návrhy rozpočtov krajín eurozóny, predložené Európskej komisii, predpokladajú pokračovanie znižovania deficitov verejných financií. Schodok nad tri percentá HDP v budúcom roku plánuje len Španielsko. Bolo by to vyrovnané historické minimum počtu štátov eurozóny porušujúcich toto maastrichtské kritérium, rovnako ako v predkrízovom roku 2007. Španielsku a Portugalsku nedávno hrozila za nedostatočné znižovanie schodku pokuta, európske inštitúcie ju však krajinám odpustili. Priemer plánovaných schodkov v eurozóne dosahuje 1,25 percenta HDP. To by už malo postupne znižovať aj celkové verejné zadlženie v pomere k ročnému výkonu ekonomiky.

Slovensko v sivom priemere
(bilancia verejných financií v roku 2017, % HDP)
Slovensko v sivom priemere
PRAMEŇ: Európska komisia

Rybníček zbiera podpisy na novú stranu

politika Primátor Trenčína Richard Rybníček cez víkend predstavil svoju stranu, bude sa volať TOSKA. Je to skratka piatich slov, ktoré budú zároveň základnými hodnotami jej politiky: tradícia, odbornosť, služba, komunikácia a ambicióznosť. Strana bude konzervatívna a má sa sústredovať na regióny. R. Rybníček chce posilniť ich právomoci a zmenšiť centrálnu vládu. Súčasných trinásť ministerstiev Slovensko podľa neho nepotrebuje, stačilo by ich sedem. Rovnako bude presadzovať zmenu volebného systému a dve komory parlamentu. Primátor začal zbierať podpisy občanov, potrebné na vznik strany. Jej ďalších členov neprezradil, na programe spolupracuje s INESS, HPI a Slovenským inštitútom pre bezpečnostnú politiku. Financovanie chce zabezpečiť cez príspevky od občanov a firiem, nechce veľkého sponzora. „Ak nájdete človeka, ktorý dá milión eur na stranu, každý hovorí, že visíte na šnúrke od jeho gatí,“ tvrdí.

Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Firmy sa spojili proti vyšším odvodom

Rozpočet Najväčšie domáce zamestnávateľské združenia na Slovensku – AZZZ, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská obchodná a priemyselná komora, ale aj Slovensko-nemecká a Americká obchodná komora – sa jednotne postavili proti zvýšeniu zdravotných odvodov, ktoré chystá vláda už na aktuálnej parlamentnej schôdzi. V pláne má zrušiť strop pre odvody, platili by sa tak z celého príjmu zamestnanca či živnostníka. Zamestnávatelia to kritizujú, lebo návrh nešiel štandardným procesom, nemohli sa k nemu cez tripartitu vyjadriť a nie sú vyčíslené dopady. Navyše v ňom vidia retroaktivitu a ak prejde, chcú ísť na ústavný súd. Pre zvýšenie odvodov sa vládna koalícia rozhodla po tom, čo znížila navrhovanú daň z dividend. Odborníci v tom vidia kompenzáciu pre štátnu kasu.

Nové odbory vo Volkswagene

Odbory Odborári v najväčšej domácej automobilke sa odtrhli od OZ Kovo a založili si vlastné Moderné odbory Volkswagen. Z pôvodných vyše sedemtisíc členov sa k novému združeniu pridalo už viac ako päťtisíc. Dôvodom je rozhodnutie rady predsedov OZ Kovo na čele s Emilom Machynom, ktoré poslalo odbory vo VW do likvidácie. Tie mali napriek námietkam centrály vylúčiť jedného z členov, ktorý vo voľbách kandidoval proti súčasnému šéfovi Zoroslavovi Smolinskému. Ten tvrdí, že E. Machyna chcel pomocou nastrčeného člena ovládnuť najväčšie podnikové odbory a dostať sa tak k ich nemalému majetku.

J&T odchádza z EPH

Energetika Investori z finančnej skupiny J&T sa lúčia s veľkou energetikou. Predávajú svoje akcionárske podiely v Energetickom a průmyslovom holdingu (EPH). Ten je v odvetví energetiky najväčšou skupinou na Slovensku a jednou z najväčších v Európe. Po odchode J&T by až 94 percent akcií EPH mal postupne ovládnuť Daniel Křetínský, niekdajší právnik J&T, zvyšok manažéri EPH. Patrik Tkáč by mal za predaný 35-percentný podiel získať najmenej 1,7 miliardy eur. V prípade budúceho rastu hodnoty EPH sa suma môže navýšiť o ďalšiu jednu miliardu eur.

Západ hrozí Rusku ďalšími sankciami

sankcie Západ zvažuje nové sankcie voči Rusku. Dôvodom je jeho aktivita vo vojenskom konflikte v Sýrii. Znepokojenie západných mocností narástlo po tom, ako sa ruské sily zapojili do bombardovania najväčšieho sýrskeho mesta Aleppo (Halab). USA obviňujú Moskvu, že podporou režimu Bašára Asada a leteckými útokmi na jeho protivníkov a civilistov podporuje rozdúchavanie konfliktu. Za sprísnenie sankcií sa chce zasadiť tiež nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podľa nemeckých médií sa zvažujú ďalšie opatrenia v leteckom priemysle a sektoroch, ktoré sa dotýkajú ruského ministerstva obrany. Rusko už čelí západnému embargu pre konflikt s Ukrajinou. Prezident Vladimir Putin nedávno pripustil, že sankcie majú vplyv na ruskú ekonomiku.

Nemecký účet za Energiewende

Berlín Prechod na obnoviteľné zdroje energie v Nemecku vyjde do roku 2025 na vyše pol bilióna eur, odhaduje ekonomický inštitút DICE pri Düsseldorfskej univerzite. Štvorčlenná rodina tak zaplatí za odklon od fosílnych palív a jadrovej energie len pri výrobe elektriny vyše 25-tisíc eur. Najväčšiu časť nákladov transformácie, vyše štyristo miliárd, majú spotrebitelia znášať v podobe „zelenej“ prirážky k cenám energie. Rozširovanie prenosovej a distribučnej siete si vyžiada ďalších vyše päťdesiat miliárd eur. Politika energetickej zmeny, takzvaná Energiewende, bude stáť v konečnom súčte viac, než odhaduje DICE. Inštitút totiž nekalkuloval s plánom prechodu v ďalších odvetviach, napríklad v doprave. Nemecká energetická zmena už za päť rokov zhltla 150 mld. eur.

Gutteres chce prerozdeľovať utečencov

OSN Designovaný generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Gutteres sa prihovára za celosvetové rozdeľovanie utečencov. Hovorí, že štáty ako Libanon, Jordánsko alebo Turecko treba zbaviť veľkého tlaku, pod ktorý sa dostali pre migračnú krízu. „Potrebujeme rozsiahly a efektívny systém rozdeľovania. Nielen do Európy, ale tiež do Severnej Ameriky, Latinskej Ameriky a Austrálie,“ cituje A. Gutteresa (67) nemecký magazín Focus. Portugalský expremiér bol minulý týždeň zvolený za nástupcu Pan Ki-muna, súčasného šéfa OSN. Vedenia najvýznamnejšej svetovej organizácie sa ujme od januára. Vo voľbe porazil okrem iných šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka. Stihol sa už vysloviť aj pre zmenu spôsobu myslenia OSN. Mala by dôraznejšie zabraňovať krízam a konfliktom vo svete.

Zdroj: Profimedia.cz

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Aktuality

Súvisiace články

Moldavsko: Krajina, kde sa zastavil čas

Moldavsko: Krajina, kde sa zastavil čas

Drsnosť, neskúsenosť, nevybrúsenosť. To sú len niektoré z charakteristík Moldavska, krajiny považovanej za najchudobnejšiu v súčasnej Európe 12

Svedkyňa Kolenčíková uvádza

Ako sa žije v Rakúsku: Slušné podmienky v slušnej krajine

Schaeffler: Slovensko je správnym miestom na investície

Ako sa pracuje v Rakúsku: Skvelý plat, vyššie pracovné nároky

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.