Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako sa žije v Rakúsku: Slušné podmienky v slušnej krajine

Prečo sa človek usídli v cudzej krajine, s jazykovými ťažkosťami, bez známych, bez skúseností s tamojším praktickým životom? Nás pred niekoľkými rokmi pri hľadaní nového bývania vyhnali podmienky na trhu realít v okolí Bratislavy do najbližšieho rakúskeho pohraničia, kde sa Slováci pomaly začínajú z menšiny stávať väčšinou. Alebo skôr súčasťou viacerých menšín. Dôvodom bola naša dcéra.

25.10.2016, 17:00 | Martin Jaroš | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Sídlisko jej bolo malé, odkedy začala chodiť. Každé miesto – preliezačky, pieskovisko, hojdačky – ju zaujalo hádam len na pár minút. Závistlivo sme pozerali po rodičoch sediacich okolo piesku, kde si ich deti robia koláčiky a kopú tunel, a oni si trkocú či čítajú. Vedeli sme, že záhrada by nám veľmi uľahčila život a jej spestrila detstvo. Navyše sme túžili po víkendovej rannej káve na terase a možno po psovi, ktorý nebude okupovať gauč v obývačke. A tak sme začali hľadať.

Naše finančné možnosti mali svoje hranice, takže sa okruh nehnuteľností zužoval, vlastne skôr vzďaľoval od hlavného mesta. Až kým sme nevideli zopár realít v každom smere od Bratislavy... a nepristáli za hranicami Slovenska. Našli sme dom s možno až priveľkou záhradou, ktorý nám hneď padol do oka. Najprv sme potrebovali predať náš bratislavský byt, dohodli sme sa s rakúskym majiteľom teda na dočasnom prenájme. Potom, čo nás miestna realitná kancelária „skasírovala“ o mastný poplatok za sprostredkovanie nájmu, šlo všetko hladko.

Zdravte sa na ulici! To je rada, ktorú zvyknú dať prisťahovalcom ako prvú, keď sa prihlásia na miestnom „gemeinde“ na trvalý pobyt

Extrémne vysoké boli aj všetky poplatky spojené s kúpou domu (viac na inom mieste). Od stoviek eur za overenie podpisov po tisícky za zápis do katastra a daň z prevodu nehnuteľnosti. Jedna útecha predsa len – zmluvu zo zásady pripravuje právnik alebo notár. Ten svojou licenciou ručí za to, že všetko zbehne v poriadku a človek už len dostane vyrozumenie z katastra, že vlastní kúsok rakúskej zeme.

Grüss Gott

Zdravte sa na ulici! To je rada, ktorú zvyknú dať prisťahovalcom ako prvú, keď sa prihlásia na miestnom „gemeinde“ na trvalý pobyt. Všetky deti, babky, dokonca aj šoféri v aute pozdravia vždy okoloidúceho. Ak nezdravíte, nie ste domáci. Okrem rady vyfasujete žlté vrecia, do ktorých budete triediť plastový odpad. Na ďalšie – bio, papier a zvyšok máte tri kontajnery. Sklo a plechovice tiež nosíte do miestnych kontajnerov alebo na zberný dvor. Životné prostredie je pre Rakúšanov dôležité. Dá sa na to rýchlo zvyknúť, až tak, že potom človek v práci na Slovensku podvedome hľadá, kam odhodiť plechovku. Ak vám nestačí pridelený smetiak na zmiešaný odpad, priplatíte si.

Neprehliadnite

Báli sme sa elektriny či účtov za vodu alebo kúrenie... no tie nás napokon vyšli lacnejšie ako v bratislavskom trojizbovom byte. Pri množstve dodávateľov sa tu konkurencia bije o zákazníkov, ktorí môžu v prípade nespokojnosti v priebehu pár minút pri počítači uzavrieť zmluvu s inou firmou. Čo sa v Rakúsku predraží, je určite auto. Okrem cestnej dane je výrazne drahšia poistka.

A práve na to si dávajú za hranicami veľký pozor, aby ste 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Rubrika TREND Focus Rakúsko

Tagy bývanie, pobyt, Rakúsko