Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V zdravotníctve sa bude konečne upratovať. Kde sa začne?

Zistenie, že slovenské zdravotníctvo nie je efektívne a treba s tým niečo robiť, už vlastne ani nie je zistením. Napriek tomu sa ministri zdravotníctva každej vlády stále pasujú s rovnakými problémami. V najnovšej správe ich Slovensku opäť pripomenula aj Európska komisia.

21.10.2016, 15:30 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Tá okrem toho skonštatovala, že Slováci zaostávajú v zdravotnom stave za obyvateľmi iných krajín Únie. Demonštruje to na nižšej očakávanej dĺžke života, na mierne vyššom počte úmrtí, ktorým sa dalo predísť, a na vyššej úmrtnosti detí, ako je priemer EÚ. Napríklad odvrátiteľná úmrtnosť je na Slovensku v priemere o 15 percent vyššia ako v krajinách V3.

Prognóza Európskej komisie varuje, že celkové slovenské výdavky na zdravotníctvo porastú ako tretie najrýchlejšie v Únii. Verejné výdavky na zdravotnú starostlivosť by mali do roku 2060 stúpnuť na 7,7 percenta HDP kvôli starnutiu populácie. Je tak najvyšší čas upratať v systéme a spravodlivo rozdeliť peniaze do jednotlivých oblastí.

Neprehliadnite

Miliónové plytvanie

Roky chýbala poriadna analýza slovenského zdravotníctva, ktorá by komplexne pomenovala, ako ho možno zlepšiť. Teda taká, ktorá identifikuje, kde presne a hlavne v akom objeme unikajú verejné zdroje. Je pravda, že think tanky upozorňovali na problémy sektora, no málokedy boli kompetentnými vypočuté. Až po posledných parlamentných voľbách boli vypracované a pred niekoľkými dňami zverejnené konkrétne opatrenia aj s vyčíslením úspor.

Opatrenia vedúce k úsporám
(2017, minimálny variant úspor)
Úspora (mil. €)
Lieky
 ● Limity na predpisovanie liekov 20
 ● Centrálne nákupy liekov 25
 ● Nové pravidlá schvaľovania výnimiek 10
 ● Zníženie cien ŠZM 35
 ● Zníženie cien zdravotníckych pomôcok 15
Nemocnice
 ● Optimalizácia prevádzkových nákladov 5
 ● Optimalizácia medicínskych procesov 15
 ● Optimalizácia nákupov liekov a ŠZM 8
 ● Hospodárne obstarávanie 3*
Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky
 ● Zníženie cien CT a MR vyšetrení 10*
 ● Zavedenie limitov na vyšetrenia 3*
 ● Zlepšenie revíznych činností 25*
* Opakovaná ročná úspora
PRAMEŇ: Revízia výdavkov na zdravotníctvo

Finálna správa Revízia výdavkov na zdravotníctvo je súčasťou projektu Hodnota za peniaze a pracovali na nej odborníci inštitútov pri ministerstvách financií a zdravotníctva. Ich odhady hovoria, že v zdravotníctve sa neefektívne minie minimálne 174 miliónov eur. Toľko podľa nich možno ročne usporiť lepším nastavením systému. Podľa ambicióznejších plánov ministra zdravotníctva Tomáša Druckera by to mohlo byť aj viac ako 200 miliónov eur.

Šetrenie v tomto prípade vraj neznamená obmedzenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ale vnútornú reštrukturalizáciu výdavkov. Najväčšia neefektivita je v oblasti liekovej politiky, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek či v štátnych nemocniciach. Nové úlohy, za ktorých splnenie zodpovedá ministerstvo zdravotníctva, sa tak dotknú hlavne týchto segmentov. O aké úlohy presne ide?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy lieky, zdravotníctvo