Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vianočné odmeny si chce užiť aj štát, zoberie z nich viac

Daňovo–odvodové zmeny chystané vládou od budúceho roka sa začínajú podobať na dramatický seriál. Po prvotnej výmene názorov sa podnikatelia a živnostníci chvíľu emotívne tešili z ústupkov pri novej dani z dividend a rozšírenia paušálnych výdavkov.

21.10.2016, 05:00 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

No slovo si opäť vzali politici a po prekvapivom zvýšení sociálnych odvodov avizujú aj rast zdravotných. Biznis hovorí o neférovom kroku, ku ktorému sa nemal šancu vyjadriť, nekoncepčnosti a retroaktivite. Je ochotný ísť so svojou sťažnosťou aj na Ústavný súd.

Nemožno sa ubrániť pocitu, že zvýšenie odvodov malo byť protireakciou na ústupky pri dani z dividend. Tie ďaleko zaostali za pôvodnými plánovanými 230 miliónmi eur pre rozpočet. Poslanci parlamentu už stihli definitívne schváliť zvýšenie vymeriavacích základov pre sociálne odvody. Namiesto aktuálneho stropu vo výške päťnásobku priemernej mzdy sa budú od januára odvody platiť až do sedemnásobku, teda až do príjmu 6200 eur.

Neprehliadnite

Bez čísla a pripomienok

Parlament zmenu prijal cez vládnu novelu zákona o sociálnom poistení. No tá pôvodne o ničom takom nehovorila. A to prešla bežným pripomienkovaním, vládou aj prvým hlasovaním v parlamente. Zvýšenie stropu do novely pribudlo až cez spoločnú správu výborov pár dní pred definitívnym hlasovaním. Zvýšili sa hranice pre odvody a valorizovali sa aj starobné dôchodky.

Pôvodne „nudná“ novela nakoniec po úpravách menila relatívne veľa. Až natoľko, že samotné výbory v navrhovanom znení zmenili formuláciu, že úprava „dopĺňa“ predošlú legislatívu na „mení a dopĺňa“.

Problém je, že pri takomto zásahu do legislatívy chýba analýza dosahov na podnikateľov a verejnosť. Ako aj vyčíslenie, čo to bude znamenať pre štátnu kasu. Možno to len odhadnúť. Zatiaľ čo vládni poslanci hovoria o dosahu na 15-tisíc najbonitnejších zamestnancov a živnostníkov, opozičný poslanec strany SaS a exminister práce Jozef Mihál odhaduje zásah na násobky tohto počtu.

„Odhadujem, že zvýšenie sociálnych odvodov sa dotkne desaťtisícok zamestnancov. Pretože majú dohodu so zamestnávateľmi, podľa ktorej im na konci roka vyplatia odmeny vo výške aj niekoľkonásobku platu,“ tvrdí exminister. Časť firiem takto odmeňuje podľa každoročných výsledkov svojich topmanažérov. No využíva sa to aj vo firmách, kde sú platy priemerné až podpriemerné.

Vyplatené štedré odmeny sa síce nevyhnú zúčtovaniu zdravotných odvodov, no pri neexistencii zúčtovania sociálnych odvodov a 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Financie

Tagy dane, dividendy, odvody

Diskusia (0 reakcií)