Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zákon, ktorý núti chrániť sa pred podvodmi, firmy takmer nepoznajú

Trestná zodpovednosť firiem platí na Slovensku od 1. júla 2016 a dnes ešte nevieme ani o jednej o firme, voči ktorej by bolo vznesené obvinenie na základe tohto zákona. Navyše, slovenské firmy zákon nielen nepoznajú, ale pochybujú aj o jeho prínose. Zistila to v prieskume spoločnosť Screening Solutions, ktorý realizovala po zavedení zákona do praxe.

22.10.2016 | Zuzana Kollárová | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Prieskum spoločnosti odhalil hlbokú neznalosť zákona medzi podnikateľmi a manažérmi. Jednoznačne zákon vidí iba šesť percent opýtaných. Naopak, 21 percent zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb v schválenej podobe za prínos nepovažuje. Opatrenia v súvislosti s týmto zákonom zaviedlo alebo sa chystá zaviesť iba 38 percent spoločností.

Odpovede v prieskume pritom potvrdili, že až pätina opýtaných sa stretla s podvodným konaním zamestnancov, 11 percent zo strany odberateľa, 10 percent zo strany obchodného partnera a zhruba toľko zo strany dodávateľa.

Neprehliadnite

Minimálne 13 opatrení

„Paradoxné na tom je, že zákon núti firmy, aby sa chránili pred trestným konaním, ktorého páchateľmi môžu byť ich vlastní zamestnanci alebo obchodní partneri. Takže v konečnom dôsledku by mohol pomôcť im samým,“ hovorí Ivan Moroz, partner spoločnosti Screening Solutions.

V reakcii na nový zákon zaviedli spoločnosti najčastejšie vzdelávanie a školenia zamestnancov, overovanie uchádzačov o zamestnanie, etický kódex pre zamestnancov alebo záväzné pravidlá správania dodávateľov a obchodných partnerov.

„Existuje minimálne trinásť konkrétnych opatrení, ktoré by mali firmy zaviesť, ak chcú byť chránené v prípade, že sa podvodného konania dopustí ich zamestnanec alebo obchodný partner. Môže ich to zachrániť pred stotisícovými pokutami či zrušením spoločnosti,“ upozorňuje I. Moroz.

Slovensko bola posledná krajina EÚ, ktorej právna úprava trestnej zodpovednosti firiem chýbala

Medzi opatrenia patrí napríklad overovanie zamestnancov, a to nielen pri prijímaní do zamestnania, overovanie nových, ale aj existujúcich obchodných partnerov. Firmy by mali tiež vykonávať pravidelný audit možných rizík, testovať účtovníctvo, či v ňom nevznikajú čierne fondy, a zaviesť 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Rubrika TREND + Malé a stredné podniky

Tagy trestná zodpovednosť firiem