Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Žiaci by mali vidieť povolania na vlastné oči

19.10.2016, 09:20 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

Duálny systém vzdelávania mal stredným odborným školám priniesť viac stredoškolákov a firmám viac kvalifikovanej pracovnej sily. Ani v druhom roku fungovania však nezaujal tých najdôležitejších – deti a ich rodičov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Firmy a profesijné komory chcú preto zvýšiť motivácie zúčastnených hráčov a zaviesť do systému viac rakúskych prvkov. Napríklad centrá, kde si žiaci budú môcť na vlastné oči pozrieť, ako vyzerajú jednotlivé povolania v praxi.

Tri percentá

Po silnejúcom tlaku zamestnávateľov štát napokon v minulom školskom roku spustil duálny systém vzdelávania. Praktickú časť výučby učňov kaderníctva, murárstva či klampiarstva umožnil stredným odborným školám presunúť na firmy. Vzorom mal byť desaťročiami odskúšaný systém fungujúci v nemecky hovoriacich krajinách.

V prvom roku sa očakávalo zapojenie zhruba pol druha tisícky žiakov, no v skutočnosti to bola len tretina. Na začiatku tohto, druhého roka zamestnávatelia vytvorili šesťtisíc učebných miest, ale zapojilo sa len 1 121 nových záujemcov. Zvyšných približne 38-tisíc žiakov základných škôl, čiže 97 percent, si vybralo gymnázium, konzervatórium alebo strednú odbornú školu nezapojenú do duálneho vzdelávania. „Berieme nábeh duálu ako veľký úspech. Spoluprácu a učebné miesta ponúklo tristo firiem, ktoré sa prihlásili do systému,“ hovorí napriek tomu Július Hron zo Zväzu automobilového priemyslu SR, ktorý koordinuje zamestnávateľov združených v rade vlády pre odborné vzdelávanie. „Na Slovensku tvoríme nový vzdelávací systém rok, vyspelé krajiny ho budovali desať a viac rokov,“ vysvetľuje predseda Rady zamestnávateľov pre systém duálneho vzdelávania Jaroslav Holeček.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 42/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND Focus Rakúsko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.