Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čím je Trump pre Putina: Nevedomý agent alebo užitočný idiot?

Ešte nikdy v doterajšej histórii amerických prezidentských volieb nemal jeden z dvoch hlavných kandidátov tak blízko ku Kremľu a k obhajobe ruských záujmov ako Donald Trump. Už za vlády posledného republikánskeho prezidenta D. Trump tvrdil, že Vladimir Putin si „dobre robí svoju prácu, oveľa lepšie ako náš Bush“. Po nástupe Baracka Obamu Trumpov obdiv voči ruskému prezidentovi ešte vzrástol.

31.10.2016, 04:59 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Počas prebiehajúcej volebnej kampane vyhlásil, že „Putin je lepší vodca ako Obama, lebo kontroluje svoju krajinu a má 82-percentnú podporu v ruskej spoločnosti“. Viacerí americkí analytici mu vtedy pripomenuli, že ruský prezident kontroluje štát aj diktátorským zneužívaním svojich právomocí a že viacerí jeho kritici zaplatili za svoju opovážlivosť životom.

Keď V. Putin pred niekoľkými mesiacmi povedal, že D. Trump je „bystrý“ a má vodcovské kvality, prezidentský kandidát bol nadšený. Pochvalu ešte zveličil, lebo povedal: „Ten človek o mne hovorí, že som geniálny – to sa s ním mám o tom hádať?“

Neprehliadnite

Obchody s Ruskom začal D. Trump pestovať ešte za prezidenta Borisa Jeľcina, keď ruskí investori začali kupovať nehnuteľnosti práve od neho. Keď v roku 2004 skrachovala Trumpova sieť hotelov a kasín, udržal sa v biznise aj vďaka finančnej injekcii ruských oligarchov. Edward Lucas z týždenníka The Economist uviedol, že v roku 2007 na konferencii obchodníkov s nehnuteľnosťami Trumpov syn Donald vyhlásil: „Rusi majú nadproporcionálne veľký podiel v značnej časti našich aktív.“

Ruskí miliardári spolufinancovali Trumpove investície, ako sú budovy v Toronte alebo hotely Trump SoHo na newyorskom Manhattane. Podľa E. Lucasa zadlženosť jeho impéria za posledný rok narástla z „270 miliónov na 485 miliónov libier“, no nedlhuje bankám, ale ruským oligarchom.

Blízki poradcovia D. Trumpa majú spojenie s Ruskom. Paul Manafort bol šéfom jeho volebnej kampane až dovtedy, kým sa nenašli doklady, že ako poradca ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča dostal za svoje služby takmer 13 miliónov dolárov z čiernych fondov. O to, aby sa V. Janukovič udržal na svojom poste, sa snažil nielen P. Manafort, ale aj Kremeľ. Carter Page, ktorý radí Trumpovi v otázkach zahraničnej politiky, je dlhoročným konzultantom štátneho Gazpromu, o ktorom je známe, že v Putinových rukách predstavuje politický nástroj.

Podľa publicistky Anne Applebaumovej sú cieľmi ruskej zahraničnej politiky najmä oslabenie EÚ, zmäkčenie NATO a vytvorenie priestoru pre ruské financie z korupčných zdrojov. D. Trump pomáha ich realizácii: podporil brexit a spochybnil, že ako prezident dodrží článok 5 aliančnej zmluvy, podľa ktorého USA v prípade napadnutia poskytnú pomoc každému členovi NATO. O tom, ako veľmi si V. Putin želá, aby zvíťazil D. Trump, svedčia tiež kybernetické útoky hackerských skupín s väzbami na Kremeľ na Demokratickú stranu.

Bývalý šéf CIA Michael Morell povedal, že V. Putin považuje D. Trumpa za svojho „nevedomého agenta“. Analytici, ktorí nedisponujú jeho informáciami, sú zdržanlivejší. Podľa nich je Trump pre Putina „užitočným idiotom“. Čo je termín, ktorý vymyslel Vladimír Iľjič Lenin.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 43/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Téma - americké prezidentské voľby

Tagy americké voľby, Putin, Trump

Súvisiace články

Robert fandí Donaldovi, obaja fandia Vladimirovi

Robert fandí Donaldovi, obaja fandia Vladimirovi Komentár

Názor | Premiér musí vedieť, že podpora Trumpa ohrozuje záujmy strednej a východnej Európy, pretože NATO chráni malé krajiny pred prípadným krymským scenárom napísaným v Moskve 10

Problém Trump: Ak vyhrá, bude to katastrofa. Ak prehrá, problém nezmizne

Trump by bol koncom Západu, ako ho poznáme

Padol som na dno a uvedomil si život

Najväčšie farmaceutické firmy na Slovensku