Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto je rodina s Kotlebom

27.10.2016, 05:01 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Každý, kto si čo i len raz pozrel diskusiu k citlivej téme na internete, vie, pod akým prívalom nenávisti žijeme. Pretože medzi verbálnymi prejavmi a prejavmi neverbálneho násilia existuje súvislosť, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská predložila návrh novely, ktorý má presnejšie nakresliť „čiaru, kde sa končí sloboda slova a začína sa spoločensky neakceptovateľné konanie“.

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika

Názory

Tagy

Názory

Diskusia, ktorá k tomu v parlamente prebehla, je najlepším dôkazom, že takú novelu veľmi potrebujeme. Priatelia slobody slova a demokracie, sústredení v strane Mariana Kotlebu a Borisa Kollára, slovníkom sebe vlastným argumentovali, že žiadnu čiaru medzi slobodou slova a neakceptovateľným konaním kresliť nesmieme.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Poslanec Ľudovej strany – Naše Slovensko (ĽS-NS) to zdôvodnil nasledovne: „Všetci máme rôzne názory a niektoré názory sú skutočne odsúdeniahodné, zvrhlé a odporné. Pokiaľ však máme na Slovensku skutočne demokraciu tak, ako sa hovorí, pokiaľ u nás skutočne platí sloboda slova tak, ako ju garantuje Ústava SR, v tom prípade musíme tolerovať aj také názory, s ktorými osobne nesúhlasíme.“

Jedna vec je tolerovať názory, s ktorými nesúhlasíme, a druhá, celkom odlišná, je tolerovať šírenie názorov, ktoré podnecujú nenávisť a útoky voči niekomu inému. Ústava garantuje slobodu prejavu, ale nie absolútne. Podľa článku 26 odsek 4 je možné slobodu prejavu obmedziť, „ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochrany verejného zdravia a mravnosti“. Novela, ktorá presnejšie určí, čo je prejav porušujúci práva a slobody iných, prináša len to, čo ústava predpokladá.

Poslanec strany Sme rodina Milan Krajniak tvrdil, že „sloboda prejavu buď je, alebo nie je“, lebo „akonáhle začneme určovať, ktoré názory sú správne a nesprávne, tak to je totalita“.

Jedna vec je, čo kto považuje za správne, a druhá, celkom iná, keď sa začne v mene absolútnej slobody prejavu tolerovať šírenie názorov, ktoré upierajú práva a slobody iným. M. Krajniak vie, že to, čo navrhla ministerka L. Žitňanská, je európsky štandard. Prekáža mu, že „to robí celá Európska únia a že túto prax a podnikovú kultúru zavádza a núti aj do krajín, ktoré majú skúsenosť s komunizmom“. Práve skúsenosť s komunizmom, ale aj s režimom vojnovej Slovenskej republiky nás vystríha, aby sme nepodceňovali nepriateľov liberálnej demokracie a právneho štátu, ani keď sa skrývajú za obhajobou slobody prejavu.

Marian Kotleba povedal, že sa novela prijíma preto, aby bolo možné „stíhať všetkých ľudí, ktorí sa nebudú ani po účinnosti tohto zákona báť povedať pravdu“. Priznal tým, že „pravda“, ktorú chce on a jemu podobní hlásať, je extrémistická a nezlučiteľná s demokratickým právnym poriadkom.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 43/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 18

Rubrika Názory

Tagy Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.