Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Robert fandí Donaldovi, obaja fandia Vladimirovi

31.10.2016, 05:00 | Filip Obradovič | © 2016 News and Media Holding

Názor | „Prečo vytvárame predstavu, že to nebude dobré?“ Takto Robert Fico reagoval v septembrovom rozhovore pre denník The Financial Times na otázku o prípadnom zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA. „Samozrejme, že lídri sú tu na to, aby menili veci,“ dodáva s tým, že víta akúkoľvek zmenu súčasného kritického postoja USA voči Rusku na čele s Vladimirom Putinom.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Editoriál

Ak by svet fungoval na rovnakých vlnových dĺžkach ako pred desiatimi rokmi, takéhoto výroku by sa premiér Fico nedopustil. Pretože by vedel, že by ho čakalo verejné odsúdenie.

Nie kvôli tomu, že nepriamo podporuje kandidáta Republikánskej strany, ktorá je v politickom systéme čisto technicky historickým oponentom jeho „sociálnej demokracie“. Ale pre podporu kandidáta, ktorý má v pláne prekopať celý Západ vrátane Spojených štátov amerických od podlahy. A to spôsobom, ktorý zásadne ohrozuje zabehnutý svetový poriadok.

Neprehliadnite

Dych berúcich výrokov sa D. Trump počas svojej prezidentskej kampane dopustil hneď niekoľko. Ale jeho myslenie obnažilo najmä verejné spochybňovanie garancie, že USA v prípade potreby pomôžu ostatným členom Severoatlantickej aliancie. De facto tak poslal zaoceánsky odkaz ruskému prezidentovi, že keď bude prezidentom on, expanzívne chúťky Moskvy na iné štáty brzdiť nebude.

Filip Obradovič - karikatúra na výšku

Slovné útoky na NATO tu boli aj pred Trumpom. R. Fico tak robí pravidelne. Spomeňme si na vyhlásenia o tom, ako by nepripustil vybudovanie základní NATO na území Slovenska. Nemal dokonca problém vojská NATO prirovnať k invázii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. Hoci vedel, že aj Slovensko je členom NATO, mal (vnútropolitickú) potrebu vyhraniť sa.

Dnes sa R. Fico mentálne spája s D. Trumpom vo viacerých témach. Obaja sú zástancovia Putinovho Ruska, obaja torpédujú NATO, obaja dávajú prednosť izolácii pred otvorenosťou, či už je reč o ľuďoch alebo o názoroch. S tým rozdielom, že R. Fico je najsilnejším mužom malej demokratickej krajiny v strednej Európe, kým D. Trump by ako prezident bol najsilnejším mužom superveľmoci.

Premiér musí vedieť, že podpora amerického celebritného realitného magnáta ohrozuje záujmy strednej a východnej Európy, pretože dnes je to do veľkej miery aj NATO, ktoré tieto malé krajiny chráni pred prípadným krymským scenárom napísaným v Moskve. Jedine, že by mu možné následky Trumpovej výhry nedochádzali.

V oboch prípadoch by však šlo o dôkaz, že R. Fico nedostatočne zastupuje záujmy Slovenska.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 43/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Editoriál

Tagy americké voľby, Názory, Trump

Súvisiace články

Problém Trump: Ak vyhrá, bude to katastrofa. Ak prehrá, problém nezmizne

Problém Trump: Ak vyhrá, bude to katastrofa. Ak prehrá, problém nezmizne

Dátum 8. november 2016 môže zásadným spôsobom zmeniť chod dejín. Američania si v tento deň zvolia nástupcu dosluhujúceho prezidenta Baracka Obamu 26

Trump by bol koncom Západu, ako ho poznáme

Čím je Trump pre Putina: Nevedomý agent alebo užitočný idiot?

Padol som na dno a uvedomil si život

Najväčšie farmaceutické firmy na Slovensku

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.