Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenská farmácia si hľadá viac miesta v zahraničí

02.11.2016, 14:00 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

Po dvoch rokoch s celkovými tržbami pod dvesto miliónmi eur sa slovenská výroba liekov vlani opäť dostala nad túto hranicu. I keď po medziročnom poskočení o šesť percent ju presiahla len o tri milióny eur. Svoje tržby posunula na 203 miliónov eur.

 • Tlačiť
 • 0

Avšak za svojimi najlepšími rokmi pred odchodom francúzskeho koncernu Sanofi z najväčšej tuzemskej výroby liekov v Hlohovci brandža stále zaostáva s tržbami o zhruba sto miliónov eur. Nový vlastník bývalej hlohoveckej Slovakofarmy, česko-slovenská investičná skupina Wood&Company, ju od nadnárodného gigantu prevzala bez akýchkoľvek brandov i receptov a teraz ešte stále hľadá nových zákazníkov, ktorí si v nej objednajú výrobu liekov. Toto všetko sa prejavuje aj na výraznom skresaní ziskov slovenskej farmácie.

Straty z nadýchnutia

Vlani sumárny zisk brandže dosiahol iba tucet miliónov eur. Oproti poslednému roku so Sanofi – rok 2012 – bol vlaňajší profit ani nie na úrovni jednej šestiny. A bol vôbec najnižší od odchodu Francúzov. Lebo v rokoch 2013 a 2014 sa profit farmácie dostal vždy aspoň na dvadsať miliónov eur.

Vlaňajšie zníženie zisku spôsobilo hlavne to, že do straty sa prepadli viaceré kľúčové firmy vrátane hlohoveckej výroby liekov, ktorej dali finančníci nové meno Sanofi Pharmaceuticals. Našťastie, stratu sprevádza vysoká investičná aktivita slovenských farmaceutov. Veľa z nich vrátane Sanecy práve teraz pracuje na svojom zefektívnení i rozšírení. Vlani farmafirmy medziročne zvýšili svoje investície z 13 na 22 miliónov eur. Naposledy bol segment takto aktívny ešte v poslednom predkrízovom roku 2008.

Neprehliadnite

V budúcnosti aktuálne bežiace investície môžu prispieť k spätnému zvyšovaniu ziskov. I keď návrat k ziskom z obdobia, keď boli súčasťou odvetvia aj Francúzi, sa nedá očakávať. V ich hlohoveckých finančných výsledkoch boli aj zisky z vlastných liekov. Nová Saneca v rukách finančníkov bude hlavne fabrikou na prenájom na výrobu cudzích liekov v rukách iných farmaceutických firiem. Saneca bude zarábať len ako producent a nie ako finálny predajca liekov.

Stiahnutie zo slovenskej výroby liekov pritom Sanofi pri budovaní jeho tunajšej povesti veľmi neublížilo. Slováci pri nákupe liekov ich pôvod neriešia. Na rozdiel napríklad od potravín nesledujú, kde boli vyrobené. A tak aj vlani celkové slovenské tržby koncernu Sanofi stúpli o tri percentá na 117 miliónov eur.

Samotných domácich farmaceutov môže tešiť aj to, že vlani dokázali ponúknuť viac práce. Stav ich zamestnancov sa posunul už na skoro 2 200 ľudí a vrátil sa tak späť na stav pred odchodom Sanofi. Pred dvoma rokmi po odchode Francúzov bolo v domácej farmácii o zhruba 300 zamestnancov menej.

Zdroj: Maňo Štrauch

Líder sa chytá po svete

Nových ľudí prijímajú skôr menšie firmy. Najväčší producent Saneca stavy svojich zamestnancov za posledné tri roky zúžil z necelej tisícky na 670. Finančníci svoju firmu totiž nielen modernizáciou, ale aj zefektívňovaním práce chystajú práve na to, aby vedela byť čo najlacnejšia pre iných zákazníkov z farmaceutického biznisu, ktorí si v nej objednajú výrobu svojich liekov. Saneca získala od Sanofi pri prechode na nových majiteľov síce kontrakty na výrobu jeho liekov, ale tie sú len dočasné a končia už koncom budúceho roka.

Dobré je, že finančníci spoza Sanecy už vlani podpísali prvé nové kontrakty s firmami z Kanady i zo Švajčiarska. V zmysle svojej dlhodobej špecializácie bude pre ne vyrábať 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Tagy farmaceutický priemysel, Farmácia, Saneca

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.