Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína chŕli oheň na Slovensko, kým ázijských susedov si udobruje

Súčasne je prezidentom so širokými právomocami a generálnym tajomníkom Ústredného výboru vládnucej Komunistickej strany Číny. Stojí aj na čele Stáleho výboru straníckeho Politbyra a predsedá Ústrednej vojenskej komisii, čo mu umožňuje držať pod palcom hlavné velenie ozbrojených síl.

05.11.2016, 05:00 | Adrian Peter Pressburg | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 19

V článku sa dočítate:

  • Aká je piata generácia čínskych straníckych vodcov, ktorí vyrástli v pomeroch štátneho kapitalizmu
  • Prečo sa čínsky prezident obáva vyostrenia studenej vojny Ruska so Západom
  • Čo je za rýchlym zlepšovaním vzťahov s ázijskými susedmi, a to napriek dlhoročným sporom o územia 

Minulý týždeň mu pribudol ďalší titul. Na pohľad čestný a symbolický, keď ho straníckej vedenie označilo za pilier ústredného výboru. Za zosobnenie jeho jadra, čím mu priznáva postavenie bezmála absolútneho vládcu novodobej Ríše stredu.

Čínsky prezident Si Ťin-pching si v období silnejúcich turbulencií vo svete upevňuje moc tak, aby mohol konať, keď si to situácia vyžiada, rýchlo a rázne, bez nutnosti konzultovať svoj postup.

Čína si dupla na malých

Čínsky drak bude na svetovej aréne rýchlejší, viditeľnejší a akcieschopnejší než dosiaľ. Jeho horúci dych zasiahol nedávno Slovensko i Česko. „Už pociťujeme dôsledky stretnutia Kisku s dalajlámom,“ nedávno sa vyjadril predseda slovenskej vlády Robert Fico, keď si vylieval zlosť nad stretnutím prezidenta Andreja Kisku s tibetským duchovným vodcom v istej bratislavskej reštaurácii. „Bol tu záujem jedného veľkého investora, ktorý sa teraz odmlčal, prestal s nami komunikovať,“ konštatoval roztrpčený premiér.

Neprehliadnite

Nie je jasné, či tento nádejný čínsky investor do cestovného ruchu prestal komunikovať na príkaz z Pekingu alebo z vlastných pohnútok, no vie sa, že čínsky štát tradične používa svojich štátnych a pološtátnych investorov ako politické páky.

Slovenský prezident nešiel na schôdzku s dalajlámom bez zvažovania následkov. Návštevu tibetského hosťa vopred konzultoval s čínskym veľvyslancom a ubezpečil ho o záujme Slovenska na pokračovaní dobrých vzťahov v Čínou. Zdôraznil pritom, že stretnutie s dalajlámom nespochybňuje jednoznačné stanovisko Slovenska k politike jednej Číny.

Napriek tomu vychrlil čínsky drak na Slovensko plameň hnevu ústami hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing. A. Kiska vraj ignoroval ostrý nesúhlas Číny a zišiel sa s dalajlámom. „S tým Čína absolútne nesúhlasí a prijme patričnú reakciu,“ uviedla. Schôdzka hlavy Slovenskej republiky s dalajlámom vraj rozbila politický základ čínsko-slovenských vzťahov.

Energickejší štýl riadenia strany rozšíri prezident s posilnenými právomocami aj na štátnu správu a viaceré prvky asertívnosti prenesie do vzťahov so zahraničím

V Prahe dalajlámu neprijal ani prezident, ani premiér, iba minister kultúry Daniel Herman. I to stačilo na podráždenie čínskeho draka, že ďalší štátik kdesi v strednej Európe podrýva záväzky všetkých členských štátov Európskej únie držať sa politiky jednej Číny. Najvyšší tibetský duchovný je pre ňu separatista podkopávajúci jednotu Čínskej ľudovej republiky.

„Čínska vláda má sväté právo hroziť sankciami, pokiaľ nejakú akciu považuje za nepriateľskú...“ obhajoval nátlakovú politiku Pekingu český prezident Miloš Zeman. Ten si vyslúžil u časti domácej verejnosti kritiku za vazalské správanie voči Číne po tom, čo poslal do Pekingu vyhlásenie, pod ktoré sa podpísal aj premiér Bohuslav Sobotka a predsedovia oboch komôr parlamentu.

Toto kvarteto vrcholných ústavných činiteľov sa dištancovalo od návštevy dalajlámu, čo vláda v Pekingu vzala na vedomie s imperiálnym odporučením „všetkým príslušným krajinám“, teda Česku i Slovensku, „aby dodržali slovo, pridržiavali sa politiky jednej Číny a rešpektovali jej kľúčové záujmy“.

Prezident Si Ťin-pching získal titul „Pilier ústredného výboru“.Zdroj: SITA/AP

Peniaze a moc

Pokiaľ sa Prahe a Bratislave javí takýto prístup čínskeho štátneho a politického vedenia ako povýšenecký a nepatričný, mala by sa metropola nad Vltavou i nad Dunajom pripraviť na ďalšie 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 19

Rubrika Svet

Tagy eurofondy, školstvo, Učiace sa Slovensko