Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Firma roka 2016: Eset je po štyroch rokoch opäť na vrchole

Titulku vlaňajšej ročenky TREND Top by bolo pokojne možné zopakovať. Biznis sa totiž viezol aj vlani „na dobrej vlne“ a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom čase zmeniť.

09.11.2016, 14:20 | Lukáš Kvašňák | Jozef Andacký | Marek Legéň | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Priemysel sa po dvoch rokoch vrátil opäť k rastu, keď ho ťahala rekordná výroba motorových vozidiel. Tých sa vlani vôbec po prvýkrát vyprodukovalo viac ako milión. Automobilkám sa darí získavať nové modely, čo so sebou prináša aj nemalý balík investícií.

To sa následne pretavuje aj do celého dodávateľského reťazca, kde prítomné firmy stavajú nové alebo rozširujú existujúce haly. S novými zákazkami prichádzajú aj úplne nové podniky. S výstavbou prvého európskeho závodu mimo materskej Veľkej Británie začal Jaguar Land Rover. Slovensko je v boji aj o novú fabriku nemeckého výrobcu ložísk Schaeffler, ktorý by k aktuálnym takmer desaťtisíc zamestnancom mohol pridať viac ako štyritisíc. Je to práve automotive, ktorý na seba viaže rast aj v ďalších odvetviach, či už ide o elektrotechniku, chémiu alebo hutníctvo.

Neprehliadnite

Nedostatok schopných ľudí

Darí sa však aj iným odvetviam. Prepravné firmy sú plne vyťažené. Stavebníctvo sa vlani po šiestich rokoch oslabovania vrátilo k rastu, keď mu pomohlo dočerpávanie eurofondov a výstavba diaľnic a rýchlostných ciest. Obchodné reťazce spolu s ďalšími firmami zameranými na domáci trh ťažia z rastúceho domáceho dopytu v dôsledku zvyšujúcej sa súkromnej spotreby podporenej klesajúcou nezamestnanosťou, rastom miezd a zvýšením investícií. Čoraz silnejším pilierom hospodárstva sú aj tunajšie centrá zdieľaných služieb. Firmy naberajú na sile a kompetenciách v rámci svojich koncernov a držia IT biznis nad vodou.

Nie každý si môže dovoliť zvyšovať mzdy adekvátne požiadavkám trhu. Stačí sa opýtať výrobcov káblových zväzkov či dodávateľov pre elektrotechniku

Čo však majú všetky odvetvia spoločné, je nedostatok schopných ľudí. Sťažnosti počuť zo všetkých strán a zdá sa, že tak skoro sa to nezmení. Zamestnancov môže súčasný stav len tešiť, keďže vyvoláva tlak na rast miezd. Lenže manažéri majú hlavu v smútku. Nie každý si totiž môže dovoliť zvyšovať mzdy adekvátne požiadavkám trhu. Stačí sa opýtať výrobcov káblových zväzkov alebo dodávateľov pre producentov televízorov.

Pri minimálnej marži je akékoľvek zvýšenie nákladov takmer likvidačné. A pri nezamestnanosti dosahujúcej historické minimá ani rast miezd nepritiahne na trh ľudí z úradov práce, keďže tí nemajú potrebné kompetencie a často ani základné pracovné návyky. Naopak, len sa zintenzívni boj o kvalitných ľudí medzi firmami a rozpúta sa špirála, na ktorej konci nebude víťazom nikto. Ak sa nič nezmení, téma nedostatku bude dominovať podnikateľským debatám aj v najbližších rokoch.

Nové tváre v rebríčku

Prvá desiatka rebríčka TREND Firma roka má šesť nových mien. Svoje miesto si medzi najlepšími udržal okrem stálice ako Eset a vlaňajšieho víťaza Bring Trucking aj producent automobilových svietidiel a elektroniky Hella Innenleuchten-Systeme. Rovnako stabilne sa drží aj výrobca gumených hadíc a tesnení pre automobilky Cikautxo z Nových Zámkov. Sestra slovenského Accenture zameraná na poskytovanie IT služieb Accenture Technology Solutions si to zamierila rovno na štvrté miesto.

Za ňou sa usadil distribútor mobilných telefónov IRDistribution, ktorý sa z lokálneho hráča vypracoval na dôležitého distribútora v regióne strednej a východnej Európy a ďalej expanduje. Nováčikom je aj Manz z Nového Mesta nad Váhom. Dcére nemeckej firmy sa darí na perspektívnych trhoch solárnych technológií, polovodičov, ako aj čoraz žiadanejšej produkcie li-on článkov a batérií. Do prvej desiatky sa dostala aj logistická spoločnosť DHL Exel Slovakia, ktorá má na starosti internú logistiku v bratislavskom závode automobilky Volkswagen a rovnako aj IT spoločnosť Cnc patriaca zakladateľom skupiny DanubiaTel.

45-06r_Vyrocna-cena1

Prvenstvo v domácich rukách

Eset sa stal Firmou roka už po štvrtýkrát. Vďačí za to najmä kontinuálnemu rastu tržieb a ziskov. Od roku 2010, keď v rebríčku TRENDU triumfoval naposledy, mu stúpli tržby triapolnásobne na lanských 371,6 milióna eur. Čistý zisk v tom istom období vzrástol o dve pätiny na 71 miliónov eur.

Ročný rast výkonov najúspešnejšej slovenskej technologickej firmy sa dlhodobo drží okolo desiatich percent (po očistení vplyvu kurzových zmien). Hlavným faktorom rastu je pokračujúca obchodná penetrácia kľúčových trhov, kde Eset umiestňuje svoju produkciu riešení kybernetickej bezpečnosti pre firmy, štátnu správu i domácnosti.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 45/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika TREND TOP 2016

Tagy Eset, Firma roka, TREND TOP

Diskusia (0 reakcií)