Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Banka roka 2016: Sporiteľňa s prehľadom a dlhodobo

Slovenským bankám sa aj v minulom roku darilo výborne. Nielenže im do kariet hrala rastúca ekonomika a zvyšujúce sa disponibilné príjmy domácností podnecujúce dopyt, ale vlani si mierne vydýchli aj pri platení špeciálnych daní a odvodov. Keďže sa im v retailovom úverovaní darilo šliapať na pedál so zaradeným vysokým rýchlostným stupňom, ešte stále dokázali po väčšinu roka vo významnej miere sanovať klesajúce úrokové sadzby na úveroch.

09.11.2016, 20:35 | Martina Kláseková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Koncoročný výsledok si prilepšili menšou tvorbu nákladov na kreditné riziko. Za vlaňajšok sa tak v konečnom dôsledku mohli popýšiť súhrnným ziskom 626 miliónov eur, ktorý bol najvyšší od roku 2009. Akcionári bánk túto príležitosť s prehľadom využili a na dividendách si zo zisku vyplácali plným priehrštím.

Darmo, už aj Národná banka Slovenska (NBS) upozornila, že ak peňažné ústavy nezmenia svoje obchodné stratégie, v budúcich rokoch poklesu ziskovosti nezabránia. Všeobecne nízke úrokové sadzby s vyčerpaným potenciálom lacnejších zdrojov a obzvlášť lacné hypotéky sa pod ziskami bánk podpíšu.

Neprehliadnite

Hviezda

V hodnotení najúspešnejšej Banky roka si ani tento rok svetlo najjasnejšej hviezdy nenechala stlmiť najväčšia tunajšia banka – Slovenská sporiteľňa (na úvodnej fotografii jej generálny riaditeľ Štefan Máj s cenou pre Banku roka počas galavečera Trend TOP 2016). Prvenstvo si s rovnakou razantnosťou udržala už piaty rok za sebou. S odstupom, ale predsa len bližšie k nej sa v tohtoročnom rebríčku umiestnila Tatra banka. Trojku v hodnotení obhájila VÚB banka. Aj keď v celkovom prepočte si medziročne zvýšila hodnotiace skóre.

TREND, podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch, považoval za určujúce zmeny podielov na trhu, nielen pri úverovaní, ale aj pri získavaní zdrojov. Tieto indikátory dopĺňali ukazovatele efektívnosti a ziskovosti. Podobne ako po iné roky zostala významným ukazovateľom kapitálová primeranosť banky, ktorá hovorí o jej vybavenosti vlastnými zdrojmi vo vzťahu k rizikovo váženým aktívam. Pripravenosť na zhoršenie úverového portfólia ukazuje Coverage NPL ratio – pomer opravných položiek k hrubým zlyhaným úverom.

Ak peňažné ústavy nezmenia svoje obchodné stratégie, v budúcich rokoch nezabránia poklesu ziskovosti

Do hodnotenia Banka roka vstúpili len peňažné ústavy, ktoré v sledovanom období hospodárili so ziskom a na Slovensku podnikajú viac než tri roky. TREND považuje za dôležité aj ich vnímanie ratingovými agentúrami. Banka alebo ich matka preto musí mať pre toto ocenenie investičný rating aspoň od jednej z renomovaných ratingových agentúr.

Zdroj: ceny zhotovil Mgr.art Oliver Leššo

Stálica

Už celú päťročnicu si na titul Banky roka nenechala siahnuť Slovenská sporiteľňa a opäť potvrdila, že ju zo špice len tak ľahko nikto nezosadí. Stále mala oproti ostatným hráčom veľký náskok v počte získaných bodov, pretože v takmer každej hodnotenej kategórii dopadla s najlepším či aspoň druhým najlepším výsledkom.

Najimpozantnejší výsledok dosiahla na úverovom poli, kde sa jej podarilo o viac než percentuálny bod zvýšiť trhový podiel. V konkurenčnom boji, ktorý sa z roka na rok vyostruje a graduje najmä v oblasti retailu, ktorý je hlavnou živnou pôdou sporiteľne, jej majú ostatní čo závidieť. Nielenže je obrovská, ale na celom úverovom koláči sa už podpisuje viac než pätinou. Aj takto veľká dokáže pri silnom tlaku na refinancovanie rásť.

Na rozdiel od vlaňajška stratila Slovenská sporiteľňa jednu hviezdičku pri získavaní vkladov. Do hodnotenia preto vchádzajú nielen vklady v banke očistené od peňazí ARDAL-u a Štátnej pokladnice, zahŕňajú však aj prostriedky v rámci jej asset manažmentu, ak je v skupine.

Slovenská sporiteľňa ako obvykle vytvorila najväčšiu porciu zisku medzi bankami, hoci sa medziročne zvýšil len nepatrne. Ako jedinej z najväčšej päťky sa jej podarilo zvýšiť čisté úrokové výnosy, zabrala najmä jej aktivita v úverovaní. Aj pri minimálne zmenenom zisku a vyššej kapitálovej primeranosti, čo sa od nej ako od jednej zo systémovo dôležitých bánk vyžaduje, si udržala ziskovosť kapitálu. Hoci sa medziročne zhoršila jej prevádzková efektivita, stále bola najlepšia spomedzi hodnotených finančných inštitúcií. Banke pridalo body aj medziročne vyššie pokrytie hrubých zlyhaných úverov opravnými položkami, takzvané coverage ratio.

45-10r_Vyrocna-cena-2

Potvrdené

Druhé miesto, ktoré vlani po štyroch rokoch absencie na prvých priečkach rebríčka získala Tatra banka, aj tento rok čakalo práve na ňu. Kým vlani bodovala najmä rastom na úverovom poli, tentoraz si svoj podiel len zľahka zveľadila. Ako najsilnejšia sa za hodnotené obdobie ukázala pri získavaní vkladov, kde na rozdiel od konkurentov získala takmer jednopercentný bod zo zdrojového koláča. V tomto ukazovateli zabodovala už vlani, hoci stále išlo skôr o hľadanie stratených pozícií. Tentoraz porazila aj Slovenskú sporiteľňu.

Tatra banka mala vlani tretí najvyšší zisk v sektore, ktorý jej medziročne stúpol o jedenásť percent najmä vďaka menšej tvorbe opravných položiek. Kým predvlani banka tešila akcionárov rastom ziskovosti do dvojciferných čísiel, vlani v tomto ukazovateli bodovala ešte viac. Návratnosť kapitálu banky sa zvýšila a bola druhá najlepšia medzi hodnotenými peňažnými domami. Na druhej strane banka upravila smerom nadol svoju kapitálovú primeranosť. Rezervy oproti hlavným konkurentom mala v prevádzkovej efektívnosti, medziročne si polepšila v pokrytí hrubých zlyhaných úverov opravnými položkami.

Usadená

Zmenu tento rok nezaznamenala ani tretia pozícia v hodnotení Banky roka a obhájila ju VÚB banka. Hoci má oproti ďalšiemu konkurentovi v poradí stále slušný náskok, hodnotenie vlaňajšej aktivity naznačuje, prečo tento rok tak usilovne šliape najmä na retailovom úverovom trhu. Vo vlaňajších výsledkoch totiž neoslnila na stránke úverovej a dokonca ani vkladovej.

Konkurenti by si pri podobnom vývoji vkladov či úverov mohli robiť chúťky na jej pozíciu v hodnotení TRENDU. Banka síce vlani zvýšila čistý zisk tempom, ktoré bolo jedno z najvyšších v sektore a ako jediná v top trojke dokonca dokázala zvýšiť zisk už na prevádzkovej úrovni. Jej návratnosť kapitálu sa tiež medziročne zvýšila, no i tak sú banky, ktoré svojim akcionárom v konečnom dôsledku vynášali viac.

VÚB však zatiaľ presvedčila, v hodnotiacich kritériách svoju silu ukazuje inak. Tradične všetkých porazila v ukazovateli cost to income, ktorý hovorí o jej efektivite. Bola druhá najvyššia medzi bankami, len o trošku horšia, než vlani dokázala byť Slovenská sporiteľňa. Absolútnu prevahu ukázala VÚB aj pri pokrytí zlyhaných úverov opravnými položkami, čo z nej robí banku najlepšie pripravenú na prípadné zhoršenie kvality úverového portfólia oproti ostatným hráčom. A to napriek tomu, že VÚB vlani zo svojho opatrného postoja ustúpila a v tomto ukazovateli silne poľavila.

Opatrnejšie

Uvoľnená dividendová politika, ktorú ukázali po vlaňajšom rozdeľovaní ziskov banky pôsobiace pod Tatrami, si tento rok získala pozornosť NBS. Centrálna banka odkázala akcionárom, že hoci si je vedomá toho, že majú nárok žať plody svojich investícií, mali by počítať s tým, že budú v bankách musieť držať viacej kapitálu. NBS totiž chce, aby sa banky počas súčasných dobrých časov pripravili aj na horšie obdobia. Môže totiž prísť k spomaleniu ekonomiky, väčšej nezamestnanosti i zhoršeniu úverového portfólia. Preto v lete zaviedla pre banky povinnosť vytvárať okrem iných kapitálových vankúšov aj proticyklycký vankúš. Ten by mal pomôcť pohltiť prípadné straty zo zhoršenia kvality úverov.

Odkaz NBS akcionárom už pred zavádzaním vankúša bol dôležitý preto, aby na to pri rozdeľovaní hospodárskych výsledkov mysleli. Práve zisky, ktoré banky na Slovensku tvoria, sú historicky hlavným zdrojom prílevu kapitálu v bankách. Zisky však už nemusia byť pre klesajúce úrokové výnosy také honosné, ako bývali. Hoci v roku 2016 im ešte šťavu pridajú výnosy z predaja akcií Visa Europe. Tú pohltila americká Visa Incorporated. Kým Visa bola už osem rokov verejne obchodovanou firmou, európska časť bola donedávna len združením bánk. V ňom mali podiely aj slovenské banky a tento rok pred letom za ne dostali odplatu.

Peňažné ústavy tento rok ešte viacej tlačia na úverovú aktivitu najmä v retaili, väčšími objemami by sa chceli popasovať s klesajúcimi úrokovými výnosmi . NBS však aj v tomto prípade pritvrdzuje vo svojich opatreniach zameraných na zvýšenie obozretnosti bánk pri úverovaní. Aby predišla prípadným problémom v budúcnosti, chce sa ubezpečiť, že bankové domy nedávajú úvery na hrane možností klientov. A že sa im neskôr „neskazí“ veľká časť úverov. Preto pripravuje opatrenie k úverom na bývanie a neskôr i pre spotrebné úvery. Priniesť má nové obmedzenia pre úvery s vysokým objemom v pomere k hodnote založenej nehnuteľnosti. S novonastavenými rezervami v príjmoch žiadateľov by mali banky počítať už pri schvaľovaní úveru. Tak, aby ľudia celý svoj príjem neminuli na povinné výdavky a splátky. 

Banka roka 2016 – výročná cena TRENDU za mimoriadne podnikateľské výsledky
Bank of the Year 2016 – TREND’s Annual Prize for Outstanding Business Results
Banka Celkové skóre Zmena trhového podielu na úveroch (percentné body) Zmena trhového podielu na vkladoch 1 (percentné body) Rentabilita kapitálu 2 (%) Prevádzkové náklady / prevádzkové výnosy (%) Primeranosť vlastných zdrojov (kapitálová primeranosť) 3 (%) Krytie zlyhaných úverov 4 (%)
hodnota body hodnota body hodnota body hodnota body hodnota body hodnota body hodnota body hodnota body hodnota body hodnota body
Bank Total score Change in market share on loans (pct points) Change in market share on deposits 1 (pct points) Return on equity 2 (%) Cost/ income ratio (%) Capital adequacy ratio 3 (%) Coverage NPL ratio 4 (%)
value points value points value points value points value points value points value points value points value points value points
2015 – 2014 2015 – 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014
Váha ukazovateľa (Weight) 10% 10% 15% 5% 15% 5% 15% 5% 15% 5%
1. Slovenská sporiteľňa, a.s. 6,65 1,21 7 0,19 6 14,46 7 14,47 7 44,40 7 42,84 7 21,83 7 19,86 7 66,88 6 62,71 5
2. Tatra banka, a.s. 5,08 0,15 5 0,93 7 12,12 6 10,60 6 49,91 4 48,92 5 18,54 4,5 19,48 4 63,81 5 61,22 4
3. Všeobecná úverová banka, a.s. 4,50 0,06 4 -0,14 2 9,96 4 8,67 3 44,55 6 44,25 6 16,30 3 16,06 2 84,27 7 95,83 7
4. Československá obchodná banka, a.s. 3,60 0,77 6 0,04 5 11,05 5 9,50 5 51,60 2 52,11 3 15,08 2 17,09 3 59,66 3 52,54 3
5. Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. 2,90 -0,20 1 -0,23 1 9,46 3 9,13 4 47,66 5 50,63 4 12,76 1 13,05 1 63,65 4 64,18 6
6. ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s. 2,78 -0,01 2 -0,00 4 7,06 2 6,98 2 50,68 3 53,87 2 18,45 4,5 19,78 6 34,04 1 52,11 2
7. Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a.s. 2,50 -0,00 3 -0,04 3 3,69 1 2,89 1 58,18 1 61,35 1 18,73 6 19,73 5 57,27 2 51,63 1
1 Do výpočtu trhových podielov boli okrem vkladov klientov v bankách zahrnuté aj aktíva vo fondoch, ktoré banky ponúkali klientom ako alternatívu vkladov. Naopak z údajov prezentovaných bankami ako vklady klientov boli odpočítané úložky Śtátnej pokladnice a vládnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity, ktoré majú skôr povahu medzibankových úložiek (The calculation of market shares on deposits includes also assets in funds offered to customers as a deposit alternative. Deposits of the State Treasury and the government Debt and Liquidity Management Agency were excluded as they are more like interbank deposits) 2 Pomer zisku po zdanení k priemernému vlastnému kapitálu. Použitý je priemer hodnôt vlastného imania na začiatku a na konci obdobia (After-tax profit to equity ratio. An average of equity figures at the beginning and at the end of period was used for the calculations) 3 Vlastné zdroje banky vyjadrené ako percento rizikovo vážených aktív (bank’s core capital expressed as a percentage of its risk-weighted asset) 4 Krytie zlyhaných úverov (brutto) opravnými položkami (total impairments as a percentage of non-performing loans – NPL) Do hodnotenia sa kvalifikovalo sedem bánk. Vylúčené boli špecializované štátne peňažné ústavy, začínajúce banky pôsobiace na trhu menej ako tri roky, banky, ktoré v rokoch 2014 alebo 2013 hospodárili so stratou, a tiež banky (resp. ich matky) bez investičného ratingu . Počet bodov za jednotlivé ukazovatele vychádza z poradia – najlepšia banka podľa daného ukazovateľa získava sedem bodov, najhoršia jeden bod. Za najlepšiu sa väčšinou považuje najvyššia hodnota, v prípade pomeru prevádzkových nákladov k prevádzkovým výnosom naopak najnižšia. Výsledné skóre je váženým priemerom bodových ziskov pri jednotlivých hodnotených ukazovateľoch podľa uvedených váh. V hodnotení boli použité individuálne údaje podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo IFRS (Eight banks have qualified for the ranking. Specialized state financial institutions, banks with less than 3-years presence on the market, banks with loss in 2011 or 2010, as well as banks with no investment grade rating have been excluded. Points for each indicator are in fact upside-down rankings: the bank with the best result in given indicator was awarded 8 points, the one with the worst result has gained 1 point. Total score is an average of points awarded in each indicator weighted with given % weights. Ranking is based on individual data according to the IFRS)
PRAMEŇ: údaje poskytnuté spoločnosťami, zostavila TREND Analyses / SOURCE: data provided by companies, researched by TREND Analyses
Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 45/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Rubrika TREND TOP 2016

Tagy Banka roka, Slovenská sporiteľňa, TREND TOP