Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kažimír má ku kauze Bonaparte bližšie, ako pripúšťa

S luxusným komplexom Bonaparte, v ktorom polícia vyšetruje podozrenia z daňového podvodu a kde si byt prenajíma premiér Robert Fico, sa spája aj meno právnika Ivana Piterku. Ten bol v minulosti dlhoročným biznis partnerom terajšieho ministra financií Petra Kažimíra. Práve jeho rezort je zodpovedný za boj proti daňovým podvodom a za daniarov. Navyše zastrešuje lukratívnu zmluvu za desiatky miliónov eur na dodávku licencií Microsoftu, ktorá sa obnovuje každé tri roky a okolo ktorej sa tiež opakovane objavuje I. Piterka.

18.11.2016, 05:00 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Minister P. Kažimír v odpovediach pre TREND priznal, že „pozná pána Piterku zhruba od roku 1995. Dlhodobo s ním však nie je v kontakte a pán Piterka ho nezastupuje v žiadnych záležitostiach.“ Minister tiež dodal, že vyšetrovanie podozrení z daňových únikov je plne v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní a IT zmluva je dedičstvom ešte predchádzajúcich vlád. Uzatvorili ju v roku 2002.

I. Piterka developoval v minulosti komplex Bonaparte spolu s Ladislavom Bašternákom, človekom blízkym špičkám Smeru-SD a aktuálne vyšetrovaným v súvislosti s dvojmiliónovou vratkou DPH. Developovali ho cez spoločnosť Real Forum Invest, ktorú od októbra preveruje NAKA pre vratku DPH za 3,6 milióna eur. Firma si ju od štátu vypýtala pri dostavbe komplexu. Následne zmenil Bonaparte majiteľa a v súčasnosti ho vlastní firma N-Bonaparte, ktorú do apríla tohto roka spoluvlastnili opäť L. Bašternák a I. Piterka.

L. Bašternák vo firme figuruje stále, I. Piterka už nie je spoločník. Z orgánov sa stiahol, podobne ako to na jar tohto roka urobil aj v iných firmách. V marci týždenník TREND a Denník N upozornili na dvojmiliónovú DPH kauzu L. Bašternáka. Na otázku TRENDU, či odchod z orgánov niektorých firiem súvisel s medializáciou kauzy, I. Piterka nereagoval, rovnako ako neodpovedal ani na ostatné otázky, ktoré mu redakcia poslala do jeho dvoch firiem.

Neprehliadnite

Rodáci a partneri

Činnosť daniarov podlieha ministerstvu financií. To vedie už druhé volebné obdobie Peter Kažimír a ešte predtým na ňom od roku 2006 do roku 2010 pôsobil ako štátny tajomník. P. Kažimír pred vstupom do najvyššej politiky podnikal s I. Piterkom. Niektoré firmy spoluvlastnili, v iných sa stretávali vo vrcholových orgánoch.

Minister pochádza z Piešťan, I. Piterka z blízkej Hornej Stredy, no neskôr si ako trvalý pobyt uvádzal aj on piešťanskú adresu. Minister priznal, že sa s podnikateľom pozná zhruba od roku 1995. Podľa Obchodného registra SR však už od mája 1994 spoluvlastnili napríklad eseročku Factum. Minister si v životopise na stránke ministerstva uvádza pôsobenie ako asistent daňového poradcu pre firmu Schubert and partners v rokoch 1993 až 1995.

Príjmy ministra Kažimíra (€)
Z funkcie na MF SR Ostatné
2015 51 181 (1) 108 393
2014 39 515 0 (2)
2013 39 846 260 000
2012 38 263 248 800
2011 35 296 230 129
2010 28 806 202 978
2009 30 314 104 784
2008 30 131 125 989
2007 32 389 121 746
2006 20 868 0
2005 0 15 147
(1) Vrátane paušálnych náhrad; (2) Nula sa uvedie, aj ak údaj politik nevyplnil; údaje od roku 2008 sú prerátané na eurá konverzným kurzom
PRAMEŇ: NR SR

Vo firme pôsobil niekoľko rokov aj I. Piterka striedavo ako komplementár a komanditista. Ide o postavenie spoločníkov firmy, no s rozdielnou mierou ručenia za jej záväzky. Z tlačového oddelenia ministerstva financií spresnili, že minister už dlhodobo s I. Piterkom nie je v kontakte. Meno právnika sa opakovane vyskytuje v súvislosti s firmou BSP Softwaredistribution. S tou Kažimírov rezort každé tri roky obnovuje zmluvu za desiatky miliónov eur na licencie od spoločnosti Microsoft. Naposledy ju rezort financií obnovil vlani v júni v sume 46,5 milióna eur.

BSP Softwaredistribution podľa vyjadrení firmy využíva služby I. Piterku ako renomovaného právnika už vyše desať rokov. Bol v jej dozornej rade od augusta 2014, teda aj v čase posledného obnovenia zmluvy s ministerstvom, aj z tejto dozornej rady odišiel tento rok v marci. Pred rokmi zastupoval na mimoriadnom valnom zhromaždení vtedajšieho spoluvlastníka firmy – seychelskú firmu RSI Corporation a s terajším jediným akcionárom BSP Softwaredistribution Martinom Šamajom I. Piterka v súčasnosti spoluvlastní akciovku Rentier.

Bytovka na ul. Vansovej v štvrti okolo bratislavského hradu bola obľúbenou adresou firiem okolo Ivana PiterkuZdroj: Milan David

Vplyv Kažimíra popierajú

I. Piterka bol ďalej podľa údajov zo Zbierky listín zverejnených portálom Aktuality.sk spoluvlastníkom akciovky BSP Solutions, ktorá sa od januára minulého roka zlúčila s BSP Softwaredistribution. Mimochodom, aj technologicky orientovaná BSP Solutions mala štátne zákazky, a to nielen za tejto vlády. Napríklad 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Ekonomika

Tagy Bonaparte, Kažimír

Súvisiace články

Aj napriek vyšetrovaniu sa Fico z Bonaparte nenáhli

Aj napriek vyšetrovaniu sa Fico z Bonaparte nenáhli

V októbri začala Národná kriminálna agentúra vyšetrovať ďalšiu vratku DPH za 3,6 milióna eur súvisiacu s Ladislavom Bašternákom

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Svet kešu na trikrát

Vallovci veria robotom a vlastnému vývoju

Test Seat Ateca: Koncernová dilema