Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Editoriál Šimona Šicka o tom, čo s našou krajinou

18.11.2016, 12:00 | Šimon Šicko

Názor | Na začiatok by som sa chcel poďakovať za ocenenie Manažér roka 2016. Získať sa dá len hlasovaním uznávaných lídrov a čitateľov TRENDU. O to viac si cenu vážim. Nikdy som nepracoval ako autokrat. Riadenie firmy vnímam ako spoločnú prácu tých najšikovnejších a najvhodnejších ľudí.

 • Tlačiť
 • 2

TREND práve odštartoval rubriku Čo ďalej s krajinou. Rád sa do tohto uvažovania zapojím. Riadenie štátu nie je to isté ako riadenie IT firmy. Štát je oveľa komplexnejšia a zložitejšia štruktúra, kde nepracujete len s tými najlepšími, ktorých si sami vyberiete, ale musíte dávať pozor, aby sa „nožnice“ medzi tými, ktorí majú (vzdelanie, prostriedky…), a tými, ktorí majú neporovnateľne menej, neroztvárali tak, ako to vidíme za posledných zhruba desať rokov na Slovensku.

Neprehliadnite

Mantra hospodárskeho rastu, ktorú každá vláda bez rozdielu opakuje, sa musí začať prejavovať aj v oblastiach, ktoré sú strategicky dôležité. Súhlasím s pánom prezidentom Kiskom, že oblasti, na ktoré by sme sa mali zamerať, sú zdravotníctvo a školstvo.

Neverím na rýchle riešenia, a preto si myslím, že ak chceme zvládnuť tieto veľké témy, potrebujeme celospoločenský a politický konsenzus pri nastavení dlhodobých stratégií. Koncepčne zdvihnúť kvalitu oboch rezortov tak, aby to pocítili všetci. Pri školstve to bude ešte o level ťažšia úloha. Ak by sme s ním začali robiť niečo teraz, výsledky pocítime tak o 10 – 15 rokov, a to je veľmi dlhý čas.

Ľudia, ktorým na krajine záleží, by mali vyjsť zo svojich pohodlných bublín

Šimon Šicko small do textu

A ako na to? Ľudia, ktorým na krajine záleží, by mali vyjsť zo svojich pohodlných bublín a ísť s kožou aj na politický trh. Obávam sa, že bez generácie, ktorá si nenesie žiadne komplexy z totality ani 90. rokov, to asi nedokážeme.

Na všetkých úrovniach, zákonodarnej, súdnej aj exekutívnej, potrebujeme nájsť a podporiť ľudí, ako bol Martin Filko. Ktorí chápu, že po nás nemá prísť potopa, a uvažujú v dlhodobejších súvislostiach. Chápu, že životným cieľom nie je nabúchané konto na úkor druhých, ale proces tvorby niečoho spravodlivého a dlhodobého, ktorý prináša radosť a naplnenie.

Moderné, hrdé a sebavedomé Slovensko sa začína tam, kde máme kvalitne vzdelaných ľudí, kde pomoc slabším je prirodzená súčasť života. Kde sa v nemocnici cítite ako človek. Kde okolitý svet nie je redukovaný na strach z neznámeho. Kde ľudia hľadajú pravdu a kriticky ju skúmajú zo všetkých strán. A to sa dá dosiahnuť len dlhodobým procesom budovania vzdelanej, zdravej a otvorenej spoločnosti.

Jednou z našich firemných poučiek je: „Ak je nesprávne nastavená firemná kultúra, zje na raňajky víziu a stratégiu.“ Myslím, že táto veta platí aj pre štát.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 46/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Čo ďalej s krajinou

Tagy Manažér roka 2016, Názory, Šimon Šicko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.