Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svet kešu na trikrát

17.11.2016, 05:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Otázka, či sú dôležitejšie zákony, ktoré zužujú priestor pre korupciu, alebo ľudia, ktorí majú zákony uplatniť v praxi, sa „riešila“ v mnohých televíznych debatách, ale najlepšiu odpoveď na ňu dáva realita.

 • Tlačiť
 • 15

Rubrika

Názory

Už pred piatimi rokmi prijal parlament novelu, podľa ktorej je volebná korupcia trestná. Jej predkladatelia smelo predpokladali, že bude „v rámci spoločenských vzťahov významným prínosom“, lebo sa voľby budú konať „bez akýkoľvek korupčných praktík a ovplyvňovania“. Vďaka reportáži v televízii verejnej služby vieme, ako to vyzerá v praxi.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Reportéri Slovenskej televízie už v marci narazili na zvláštny úkaz. Najpopulárnejší politik Smeru-SD bol preferenčnou jednotkou na celom území republiky – s jednou výnimkou.

Iba v rómskej obci Lomnička boli populárnejší dvaja členovia strany: Stanislav Kubánek a Peter Chudík. Keď sa reportéri začali pýtať, odkiaľ sa ich popularita vzala, dozvedeli sa, že bola kúpená.

Keďže to mohla vidieť celá republika, polícia začala vyšetrovanie. Počas neho sedem Rómov priznalo, že kandidátov krúžkovali za škatuľku cigariet. Povedali aj to, kto ich za preferenčné hlasy odmenil. Pretože sa vyšetrovateľovi zdalo, že v ich výpovediach sú rozpory, svedkov konfrontoval s človekom, ktorý ich mal podplácať.

Vtedy začali tvrdiť, že si všetko iba vymysleli. Vyšetrovateľ prípad uzavrel, hoci reportéri RTVS našli ďalšieho človeka, ktorý znovu potvrdil to, čo siedmi odvolali.

Okrem paragrafu 336a, ktorý hovorí, že sa volebná korupcia trestá odňatím slobody na jeden až päť rokov, máme v Trestnom zákone aj paragraf 345. Podľa neho ten, kto iného „lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden až päť rokov“.

Dohoda o vine a treste umožnila, aby ich klamstvo zostalo nepotrestané. Priestor pre korupciu sa zúžil asi tak, ako sa zužuje priestor medzi dvoma rovnobežkami.

Keď vyšetrovateľ uzavrel prípad s tým, že nikoho neobvinil z trestného činu volebnej korupcie, tak mal obviniť osoby, ktoré – podľa vlastného priznania – krivo vypovedali, že im konkrétna osoba poskytla úplatok, aby hlasovali určitým spôsobom.

Dohoda o vine a treste, ktorú viacerí uzavreli, však umožnila, aby ich klamstvo (buď pôvodná výpoveď alebo jej odvolanie) zostalo fakticky nepotrestané. Priestor pre korupciu sa zúžil asi tak, ako sa zužuje priestor medzi dvoma rovnobežkami.

Neprehliadnite

 • Toxický Kaliňák
  Názor | Minister vnútra má špeciálne dôvody na to, aby obhajoval špeciálneho...
 • Chrbtom k občanom
  Názor | Po prevalení alobalovej kauzy poslanca Vladimíra Jánoša nastalo jedenásť...

Keď sa dejú nehoráznosti v okrese Stará Ľubovňa, prípad uzatvárajú miestne orgány. Keď sa dejú v Bratislave, nastupuje policajný prezident.

Na otázku, či verí tomu, že v kauze Bašternák niekto zaplatil v hotovosti dvanásť miliónov eur, Tibor Gašpar odpovedal: „Možno neprezradím nič zásadné, ak poviem, že vo vyšetrovacom spise sa hovorí, že táto suma bola zaplatená na viackrát, minimálne na trikrát. A už je to rozdiel,“ povedal šéf polície.

Áno, rozdiel to je. Minister vnútra tvrdil, že vo svete kešu je dvanásť miliónov v hotovosti v poriadku. Policajný prezident k tomu dodal, že je to v poriadku, ak sa zaplatia minimálne na trikrát.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 46/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 15

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

Toxický Kaliňák

Toxický Kaliňák Res publica

Názor | Minister vnútra má špeciálne dôvody na to, aby obhajoval špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika 3

Chrbtom k občanom

Kažimír má ku kauze Bonaparte bližšie, ako pripúšťa

Vallovci veria robotom a vlastnému vývoju

Test Seat Ateca: Koncernová dilema

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.