Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z energie treba vyžmýkať maximum

Spáliť čo najmenej energie a vyrobiť čo najviac. O to sa dnes snažia v stovkách veľkých aj malých slovenských firiem. Napríklad automobilka Volkswagen minie na výrobu jedného auta o polovicu menej elektriny a plynu ako v roku 2010. Je to slovenský nadpriemer, no rovnaký trend badať v celom hospodárstve.

21.11.2016, 11:10 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Energetická náročnosť klesá podľa Eurostatu na Slovensku rýchlejšie, ako je priemer za celú Európsku úniu. Pri elektrine je to najmä v dôsledku zavádzania nových výrobných technológií a vzostupu odvetví, ktoré sú menej energeticky náročné.

Pri plyne a teple hrá dôležitú úlohu zatepľovanie, ktoré v týchto rokoch láme rekordy. Nízke úrokové sadzby nahrávajú investíciám a k tomu sa čoskoro pridajú stámiliónové eurofondové granty. Fenomén energetických úspor preto ešte narastie.

Neprehliadnite

Od ťažkého priemyslu

Slovenské hospodárstvo je naďalej náročnejšie na spotrebu energií v porovnaní s bohatšími krajinami západnej Európy. Je to dedičstvo bývalého režimu. Ekonomike vtedy dominovalo hutníctvo a ťažké strojárstvo. Vo vyspelejších štátoch EÚ má priemyselná výroba nižší podiel na ekonomike. Navyše trend ekologizácie tam prišiel už skôr.

„Vo vyspelých krajinách majú väčší prístup k moderným technológiám, ktoré znižujú spotrebu energií. V štruktúre ich ekonomiky zvyčajne nájdeme vyšší podiel odvetví, ktoré sú menej energeticky náročné, napríklad znalostné služby,“ hodnotí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Spotreba energií na Slovensku 1/2
(tisíc TOE – ekvivalent tony ropy)
Spotreba energií na Slovensku 1/2
PRAMEŇ: Eurostat

V medzinárodnom porovnaní napriek tomu Slovensko nestojí najhoršie. Z krajín strednej a východnej Európy, ktoré vstúpili do Európskej únie v roku 2004, sme druhí najlepší. Podľa Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) sa energetická náročnosť znížila v rokoch 2001 – 2005 o 26 percent. A v rokoch 2005 – 2010 o ďalších 20 percent, „čo predstavuje najvyšší pokles v rámci EÚ“, píše sa v dokumente, ktorý vznikol v rezorte životného prostredia. Tento pozitívny trend pretrváva a bude to tak aj naďalej. V roku 2006 bola spotreba energie na milión eur HDP 218 TOE (ekvivalent tony ropy). V roku 2014 to už bolo 150.

Najvýraznejšie klesla spotreba uhlia, plynu a tepla. Spotreba elektriny síce stagnuje, no využíva sa čoraz efektívnejšie. Na jednotku výroby firmy potrebujú čoraz menej elektriny. Preto energetická náročnosť klesá. „Toto zníženie bolo dosiahnuté najmä vďaka zavádzaniu inovatívnych technológií a zvyšovaniu podielu priemyselných odvetví s vyššou pridanou hodnotou,“ uvádza OP KŽP. Pozitívny vplyv má podľa dokumentu aj systém energetických auditov a opatrenia z nich vyplývajúce.

Slovenské firmy najčastejšie investovali do rekonštrukcie a modernizácie budov, existujúcich energetických zariadení, rozvodov energie a výroby a do rozvodov stlačeného vzduchu.

Zaujímavý vývoj v znižovaní energetickej náročnosti nastal po rokoch 2008 a 2009. Priemysel najskôr utrpel veľké straty, čo sa prejavilo aj v spotrebe elektriny. Potom priemyselná produkcia síce prekonala predkrízové hodnoty, ale elektrina nie. „Možno to pripísať inováciám výrobných technológií s dosahom na energetickú efektivitu výrobných odvetví,“ hovorí spolumajiteľ firmy Ipesoft Miroslav Kunsch.

Energetická náročnosť ekonomiky 1 2/2
(tisíc TOE – ekvivalent tony ropy)
Energetická náročnosť ekonomiky 1 2/2
1 Koľko energie v TOE minieme na 1 mil. eur HDP (konečná cena elektriny v TOE/ HDP v mil. eur v cenách roku 2010)
PRAMEŇ: Eurostat

Polovičná spotreba

Napríklad Volkswagen podľa svojej hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej vlani nasadil pätnásť opatrení, ktoré znížili spotrebu elektriny o 31,7 tisíca megawatthodín za rok. „Čo v prepočte znamená elektrinu na rok približne pre 1430 rodinných domov,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Firma si stanovila cieľ do roku 2018 výrazne znížiť aj spotrebu vody, produkciu odpadov a škodlivín. V aktuálnom roku sa zamerali aj na lepšie monitorovanie energií, hľadanie možností opätovného využitia tepla a sledovanie toku materiálov. Napríklad v lakovni plánujú využiť odpadové teplo z procesu sušenia na ohrev vody. „Vznikne tým úspora elektrickej energie viac ako 5 000 megawatthodín ročne,“ približuje hovorkyňa. Volkswagen podľa nej často využíva aj zlepšováky, ktoré vymyslia zamestnanci.

Zdroj: Maňo Štrauch

Menšie firmy využívajú služby externých spoločností, ktoré nesú názov EPC (Energy Performance Contracting), alebo garantované energetické služby. Hľadanie úspor a riešení nechajú na externú firmu. „Navrhneme a na vlastné náklady urobíme opatrenia, ktoré budú v ďalších rokoch prinášať úspory,“ tvrdí hovorkyňa Siemensu Monika Orbanová. Investície sa splácajú z dosiahnutých úspor, ktoré dodávateľ garantuje. Čiže ak sa úspora nedostaví, dodávateľ znáša náklady navyše.

Príkladom firmy, ktorá zafinancovala investíciu z úspor, sú Kúpele Vyšné Ružbachy. Podľa ich generálneho riaditeľa Milana Hlinku investovali vyše 400-tisíc eur do 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika TREND + Financovanie z budúcich úspor

Tagy energetika, úspory, Volkswagen Slovakia