Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kubánek pána predsedu alebo príbeh prešovského šéfa Smeru

Stanislav Kubánek, poslanec Národnej rady SR, predseda krajskej organizácie Smeru-SD a riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja, je v slovenskej politike už šestnásť rokov. Ale až teraz sa zviditeľnil natoľko, že môže vystupovať v úlohe modelového príkladu.

24.11.2016, 05:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Domnienka, že v straníckej funkcii je preto, lebo má dôveru členov krajskej organizácie, neobstojí, lebo v strane Roberta Fica sa funkcionári nevolia zdola nahor, ale padajú zhora nadol. Podľa článku 12 stanov strany má iba predsedníctvo právo „voliť a odvolávať krajských predsedov a okresných predsedov“.

Príbeh S. Kubánka podáva správu nielen o ňom, ale aj o pomeroch v strane, v ktorej funkcionárči.

Na ceste k vzdelaniu

November 1989 zastihol S. Kubánka, absolventa elektrotechnickej priemyslovky, vo funkcii predsedu národného výboru vo Veľkom Šariši. Už 10. januára 1990 sa stal súkromným podnikateľom, ale v tejto oblasti do slovenskej špičky neprerazil. Do verejného života sa vrátil v roku 2000, keď spoluzakladal okresnú a krajskú organizáciu Smeru.

Ako straník nikdy nebojoval so silnejšími. V roku 2003, keď sa mohol stať podpredsedom Smeru, kandidatúry sa vzdal v prospech Pavla Pašku. Keď sa po prvých voľbách do europarlamentu uvoľnili poslanecké mandáty v NR SR, akceptoval, že strana neposlala do parlamentu jeho, ale Petra Oremusa.

Neprehliadnite

Predseda Smeru to ocenil, lebo ak v parlamentných voľbách 2002 bol S. Kubánek na 29. mieste kandidačnej listiny, tak v roku 2006 postúpil na 13. miesto. V prvej dvadsiatke bol aj v troch ďalších voľbách – bez ohľadu na to, čo sa s ním spájalo.

V roku 2005 prešovský župan Peter Chudík vymenoval S. Kubánka za riaditeľa úradu samosprávneho kraja, hoci krajský šéf Smeru na to nemal vzdelanie. Podľa zákona o verejnej službe smel túto funkciu zastávať len človek s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa. S. Kubánek ju zastával ako stredoškolák.

Robert Kaliňák, minister vnútra: Ak podozrenie nie sme schopní podložiť dôkazmi, tak platí, že tá vec je tak, ako je.

Spôsob, akým si neskôr vzdelanie doplnil, vzbudil pozornosť. Ukázalo sa totiž, že jeho bakalárska práca je plagiátom, lebo celé pasáže odpísal od autora, ktorého necitoval. Na otázku, či jeho počínanie schvaľuje, predseda Smeru povedal: „Pokiaľ ide o kvalitu diplomových prác, patrí to školám, aby to hodnotili, a pedagógom a nie politickým stranám.“

Ak prvý vysokoškolský stupeň dosiahol S. Kubánek na škole pochybnej povesti (Bankovní institut, vysoká škola), k titulu inžinier prišiel na Dubnickom technologickom inštitúte, kde obhájil diplomovú prácu s názvom Marketingový mix Prešovského samosprávneho kraja. Táto práca – v rozpore so zákonom – nie je dohľadateľná na internete.

Nenápadní kandidáti Stanislav Kubánek (vľavo) a Peter Chudík získali viac preferenčných hlasov ako šéf ich stranyZdroj: SITA / Viktor Zamborský

Deviati z Kubánkovho kraja

Prostredníctvom spoločnosti Trend International S. Kubánek vydával periodikum s názvom Slovenský rozhľad, do ktorého aj autorsky prispieval. Vystupoval vždy na obhajobu svojho predsedu – najmä keď sa dopustil verbálnych úletov.

V roku 2009 napríklad R. Fico vyhlásil, že sa uskutočnilo stretnutie vydavateľov slovenskej tlače, na ktorom vraj bolo „presne dohodnuté, ako sa denníky majú správať“, aby čo najviac uškodili vláde a jej predsedovi. S. Kubánek tomu venoval obrovský priestor.

Teraz stojí pred dilemou, či finančnú sankciu vo výške 100-tisíc eur zaplatí, alebo sa vzdá poslaneckého mandátu

O skutočnosti, že vydavatelia a šéfredaktori reagovali vyhlásením, v ktorom skonštatovali, že „premiér Fico klame“, Kubánkove noviny rozsiahly materiál nepriniesli. Ani o tom, že premiér signatárov vyhlásenia za ich tvrdenie nezažaloval.

Služba, ktorú vydávaním novín poskytoval strane, sa S. Kubánkovi vrátila, keď sa začali množiť správy o jeho prešľapoch. Pred voľbami v roku 2010 mala prešovská organizácia Smeru na svojej internetovej stránke údaj, že jej sponzorom je aj firma Movyrob. Táto spoločnosť však 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy Smer-SD