Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Politickým trafikám odzvoní len pod tlakom verejnosti

Keď ju ako expertku oslovili, aby pomohla pripravovať novú legislatívnu úpravu práce úradníkov, bola úprimne prekvapená. Po krátkom váhaní sa akademička Katarína Staroňová rozhodla pre pozitívnu zmenu niečo urobiť. Napriek tomu, že priznáva, že zákon sa prijíma len kvôli Európskej únii. Majú ho využiť úradníci, ale aj mimovládny sektor a médiá, aby politizáciu verejnej sféry čo najviac obmedzili.

25.11.2016, 11:28 | Ján Kováč | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Je hlavným dôvodom politizácie parazitovanie na verejných zdrojoch?

Áno, ide o patronážny spôsob obsadzovania, ktorého miera je podľa mňa veľmi vysoká. Je to prístup k zdrojom, ktorými sa dá odvďačiť za podporu, napríklad sponzorov. V určitých prípadoch ide až o takzvaný únos štátu. No ak by si mohli štátni zamestnanci naozaj poctivo vykonávať svoju prácu, k tomuto únosu by nedochádzalo.

Čo by sa muselo stať, aby naši politici naozaj chceli odpolitizovať verejnú správu?

Azda tlak na efektívne míňanie verejných zdrojov. A neakceptovanie korupčného správania.

Čomu konkrétne čelí úradník, ak hovoríte, že politizácia ho odrádza od stopercentného pracovného výkonu?

Čelí neistote týkajúcej sa jeho zamestnania, ak vyjadrí svoju mienku o konkrétnej politike. Na dátach vidíme, že po výmene akéhokoľvek politického nominanta dochádza k veľkým personálnym zmenám. A to nie len na najvyššej úrovni, ale aj na druhej a tretej. To je veľmi smutné. Každý politik sa chce obklopiť tímom svojich ľudí, ale na to existuje inštitút dočasnej štátnej služby. Nie je najmenší dôvod, aby stála štátna služba, ak podáva adekvátny výkon, bola neustále menená.

Neprehliadnite

Ako dochádza k vypudeniu týchto ľudí z úradu?

Sú veľké rozdiely medzi ministerstvami. Sú aj stabilnejšie, napríklad ministerstvo financií, kde dochádza k menšej zmene ako napríklad na ministerstve školstva. Výmena vedúcich pozícií si však podľa dnešného zákona nevyžaduje vôbec žiadne zdôvodnenie. Ľahko a bezbolestne sa dá človek vymeniť aj organizačnou zmenou, teda tak, že konkrétny útvar, v ktorom pracuje, sa zruší. Nepolitické funkcie dnes nie sú vôbec chránené. Akési minimum, s ktorým počíta nový návrh zákona, je zdôvodnenie ukončenia pracovného pomeru. Ďalším prínosom je povinnosť výberového konania. Čiže nový zákon by mal sťažiť svojvoľné personálne výmeny.

Každý politik sa chce obklopiť tímom svojich ľudí, ale na to existuje inštitút dočasnej štátnej služby

Existuje nejaká čiara, ktorá oddeľuje pozície, ktoré sú legitímne politické, od tých kariérnych?

Nie je najmenší dôvod, aby bola najvyššia administratívna pozícia politická, myslím vedúceho služobného úradu. Práve ten človek by mal niesť a udržiavať nejakú inštitucionálnu kultúru. Generálni riaditelia sekcií na ministerstvách sú zo zákona apolitickí, ale v praxi nie. Pri takom kolose, ako je školstvo, sú inštitucionálna pamäť a chápanie prostredia veľmi dôležité. Napríklad na to, aby vedeli, či 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy verejná správa

Diskusia (0 reakcií)