Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Politik nie je feudál, úradník nie je sluha

28.11.2016 | Ján Kováč | Michal Lehuta

Diskusia (12 reakcií) Pravidlá diskusie

27.11.2016 | antonmichalka

Že úradníka do štátnej služby prijmu na základe odbornosti, nie na základe fotografii v pánskom časopise je fajn. Ešte lepšie by bolo, keby toho úradníka po najbližšich voľbách nevyhodili z práce na základe paranoje nového ministra.

Predmetný zákon o štátnej službe, ako sme si už zvykli, zavádza významné zmeny tak, aby zachoval status quo. Bohu vďaka i za to.

28.11.2016 | martin33

Uradnik je sluha. Ale sluha obcana, nie politika.

28.11.2016 | od A do Z

stranícke nominácie sú len pokračovaním praktík za čias s pred 89 roku. Každý riaditeľ ,alebo námestník v štátnom podniku musel byť v strane. Sebašikovnejší človek sa nedostal na funkciu ,pretože nebol v strane. Zdá sa mi ,že vtedy ale strana nebrala hoci akého nominanta ,musel byť odborne zdatný . Dnes stačí byť v strane ,keď sa vyhrajú voľby ,odbornosť nerozhoduje. Stranícky nominant toť figúrka na orloji.

28.11.2016 | Truhlik999

Na zaciatok by to chcelo obmedzit pocet uradnikov (ale to sucasnym fasistom nie je po chuti) a pokracovat zrusenim volieb pre obcanov cicajucich stat.

28.11.2016 | IvanPe

Aktivitam Smeru rozumiem celkom zretelne: na vsetky mozne miesta, ktore ma pod palcom stat a dovolili im to "koalicni", si dosadili svojich ludi. Teraz je cas na uzakonenie daneho stavu s cielom zabetonovat svojich ludi na danych poziciach. Marketingovym nastrojom je poziadavka EU, zasa ta zla protiruska EU, ktora sa sprava horsie ako sudruhovia pozyvatelia s ludskou tvarou.
Velmi efektivne ukotvenie moci.

28.11.2016 | @@@

takže ak tam bude neschopny uradnik tak ho nemožno prepustiť lebo nariadenie z eu zakazuje ?...takto zabezpečime štatnym uradnikom že cely žiovot možu prespať v urade lebo nebude nikoho kto by ich mohol prepustiť ? :D

28.11.2016 | IvanPe

Ako zvycajne ani netusis o com tocis. A neschopnost porozumiet textu vydavas za ciel a svoju silnu stranku.

29.11.2016 | demo50

+++

29.11.2016 | otíc

Zažil som v štátnej službe obdobie rokov 1999-2002, kedy začal platiť Zákon o štátnej službe. Zdalo sa, že sa Slovensko stane v tomto smere slušným štátom, kde štátni úradníci fakt slúžia občanom. Stačili však voľby 2002 a pán Rusko, ktorý mal o politike asi toľko vedomostí ako ja o atómových elektrárňach v Brazílii verejne vyhlásil: Ako by to bolo, keby som si nemohol dosadiť za riaditeľov sekcií a odborov svojich ľudí???
No a zo Zákona o štátnej službe sa stal trhací kalendár. Lebo ostatné strany sa raz-dva pridali.

Stále ma iritujú dve verejne omieľané mantry po každých voľbách.
Prvou je "krížová kontrola". A tak sa k ministrovi z jednej strany nanominujú za štátnych tajomníkov ľudia z inej strany. Pritom dostanú do podriadenosti časť úsekov či odborov napriek tomu, že za "úradnícku" správnosť a korektnosť svojej práce by mali zodpovedať korektnému a dlhodobo slúžiacemu šéfovi štátneho úradu a nie politickému nominantovi.
Druhou tzv. "koaličná rada". V slušnom štáte rozhoduje vláda v zbore a parlament . My ale otravujeme politické ovzdušie koaličnou radou. A je zlé, veľmi zlé, že tento "orgán" podporujú hlavne novinári.

29.11.2016 | IvanPe

A nielen to, Ficovci zrusili statnu definitivu a zhorsili podmienky zamestnavania. Vysledkom je, ze platy v statnej sprave su pod medianom, co by nevadilo na miestach s vysokou prezamestnanostou, vsade inde je to problem (skolstvo, danova sprava, a pod). Zakonnik prace ma za nasledok retazenie kratkodobych zamestnaneckych pomerov v statnej sprave, mnohokrat su ucitelia zemestnavany na 10 mesiacov, novy zamestnanec ma skusobnu dobu 1 rok, pretoze zmluvu na dobu neurcitu dostane az ked sa za ten rok osvedci.
Isto nemusim hovorit aky to ma vplyv na pracovnu moralku, ked na uradoch prevazuje "stara krv", casto dochodcovska, ktora zazila este stare dobre socialisticke casy. Aku maju sancu sa presadit mladi, za mizernych podmienok, ktore vyzitym su postacujuce, ale normalnym nestacia ani na prezitie.
A potom su urady s vysokou prezamestnanostou, Atd.

29.11.2016 | Život

páni, preverte si r. 2010 na MZV SR, keď nastúpil ako minister Mikuláš Dzurinda... nikdy predtým ani potom neboli väčšie výmeny...

16.12.2016 | antidemagog

agenturu pre marketing cestovneho ruchu SACR zrusili napriek 3 rekordnym rokom z poslednych 4, pricom vo vedeni boli ludia s praxou z renomovanych firiem, ziadni aparatcici.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.