Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozum a srdce Lajčáka a spol.

23.11.2016, 13:32 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

Názor | Šéf diplomacie Miroslav Lajčák len nedávno kandidoval za šéfa najvýznamnejšej medzinárodnej organizácie na svete – OSN. A teraz sa zdá, že nevie a dokonca ani nechce udržať poriadok na jednom ministerstve malej krajiny.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Editoriál

Bývalá podriadená Zuzana Hlávková ho podľa svojich slov upozornila na klientelizmus a plytvanie. „Povedal, že moje mladícke ideály sú mu sympatické, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom,“ interpretovala jeho reakciu, ktorá bude M. Lajčáka sprevádzať po celý zvyšok kariéry.

Z. Hlávková pôsobí presvedčivejšie ako ľudia, ktorých kritizuje. Jej nevýhodou je, že na niektoré svoje tvrdenia nemá dôkazy. Ľudia preto na konci uveria jednej alebo druhej strane podľa sympatií. Dôležité je však niečo iné.

Táto kauza prišla v čase, keď parlament rokuje o zákone, ktorý má z ministerstiev vytlačiť škodlivý politický vplyv. TREND v aktuálnom vydaní venuje politizácii štátnej správy veľkú pozornosť. Ide totiž o dôležitú oblasť, ktorá úzko súvisí s únosom štátu, s korupciou a nepriamo aj so životnou úrovňou. A aj s dôverou voči inštitúciám.

Neprehliadnite

Na každom rezorte je kvantum ľudí, ktorí tomu čelia. Nepáči sa im to, ale aj oni musia živiť svoje rodiny. A tak balansujú. Sem-tam niečo posunú kontrolným inštitúciám alebo médiám. Raz sa im podarí zastaviť zjavnú špinavosť. Inokedy ju zase obhajujú pred kontrolórmi Európskej komisie. Snažia sa z toho bahna vyčistiť aspoň niečo, no málokedy za to dostanú pochvalu.

Preto je dobré, že Slovensko bude mať nový zákon o štátnej službe, ktorý priestor na nezdravé politické zásahy limituje. Úradníkom dáva viac ochrany, ale aj zodpovednosti. Zákon je krokom vpred, hoci má aj svoje nedostatky. Jeho slabinou je napríklad falošná motivácia, prečo ho vládni politici pripravili.

Ján Kováč karikatúra

Nanútila im ho Európska komisia, lebo chce zo Slovenska spraviť menej korupčnú krajinu. Žiada odpolitizovať štátnu správu. Vláda musí túto požiadavku splniť, ak chce čerpať eurofondy. Byť v tejto pozícii zaostalej kolónie je na jednej strane trápne. Ale krajine to môže pomôcť, aby ňou prestala byť.

Lenže Európska komisia nedovidí do všetkých kancelárií a zasadačiek na úradoch. Ani do hotelovej kaviarne za rohom. Naozaj môže fungovať zákon, ktorý naši politici prijímajú proti svojej vôli? A čo by mu mohlo pomôcť? Na osvietených politikov sa s istotou spoliehať nedá, keďže v parlamente sa posilňujú skôr šarlatáni.

Dvaja najznámejší slovenskí odborníci na túto oblasť Katarína Staroňová a Ľubomír Plai majú na túto otázku rovnakú odpoveď. Pomôže len tlak verejnosti. Politici nevidia dôvod na odpolitizovanie štátnej správy, lebo to od nich s výnimkou pár ľudí nikto nežiada.

Ale v pondelok táto téma kraľovala väčšine serióznych spravodajských portálov. Cez osobu Zuzany Hlávkovej. V tomto momente to môže vyzerať ako naivný pokus 26-ročnej absolventky, ktorá sa pustila do boja s veternými mlynmi. Ale história je bohatá na príbehy, v ktorých silnejší prehral, lebo jednoducho nebol v práve.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 47/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Editoriál

Tagy Miroslav Lajčák, Názory, Zuzana Hlávková

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.