Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezamestnaných rýchlo ubúda a podozrivo drahé predsedníctvo

23.11.2016, 11:40

Prehľad dôležitých udalostí uplynulého týždňa

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Nezamestnaných rýchlo ubúda

Evidovaná miera nezamestnanosti na úradoch práce v októbri ďalej klesala, a to aj po očistení o pozitívne sezónne vplyvy desiateho mesiaca roku. Podiel uchádzačov o zamestnanie schopných okamžite nastúpiť do práce sa priblížil k deviatim percentám, keď dosiahol 9,08 percenta.

Už takmer ako pred krízou
(miera nezamestnanosti podľa úradov práce a výberového zisťovania, %)
Už takmer ako pred krízou
PRAMEŇ: ÚPSVaR, Eurostat

Celková miera nezamestnanosti, zahŕňajúca aj práceneschopných uchádzačov, klesla medziročne až o 2,3 percentuálneho bodu. To je najvyšší pokles od predkrízovej jari 2007. Samotná miera nezamestnanosti je tak už najnižšia od januára 2009 a naznačuje prehrievanie sa trhu práce. To znamená, že zamestnávatelia už nevedia jednoducho nájsť vhodných pracovníkov. Ak bude takáto situácia trvať dlhšie, môže to viesť k rýchlejšiemu rastu miezd.(lehu)

Podozrivo drahé predsedníctvo

Kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie boli predražené. Tvrdí to bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Zuzana Hlávková. Ako povedala na tlačovej besede spolu s riaditeľom Transparency International Slovensko (TIS) Gabrielom Šípošom, rozpočty na projekty sa začali zvyšovať po tom, čo prišla na ministerstvo bývalá šéfka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá tam pôsobí ako mediálna poradkyňa od jesene 2015.

Zdroj: Milan David

Z. Hlávková pracovala na odbore komunikácie a prezentácie sekretariátu predsedníctva od leta 2015, výpoveď dala 16. februára. Zároveň G. Šípoš informoval, že TIS poslala oficiálne podnety na kontrolu na Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad, ako aj Úrad pre verejné obstarávanie. Zároveň požiadali ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer-SD), aby zobral Hlávkovej svedectvo vážne.(SITA)

Kiska žiada zrušiť amnestie

O vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách požiadal prezident SR Andrej Kiska poslancov Národnej rady (NR) SR. Ako informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan, prezident adresoval poslancom list so žiadosťou o diskusiu v čase, keď sa na pôde parlamentu bude rozhodovať o návrhu ústavného zákona, ktorého cieľom je tieto rozhodnutia o amnestii zrušiť. Vládna SNS Kisku za aktivitu kritizuje, rovnako vládny Most-Híd však ich zrušenie podporil. Presnejšie, niektorí z poslancov tejto strany návrh zákona podpísali.(SITA)

Rada skritizovala štátny rozpočet

„Nová vláda [...] nevyužíva pozitívne vplyvy vrátane priaznivého ekonomického vývoja na zrýchlenie konsolidácie a zníženie dlhu mimo sankčných pásiem,“ kritizuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojej správe návrh rozpočtu. Nový kabinet totiž odsunul termín dosiahnutia štrukturálne vyrovnaného rozpočtu z roku 2017 na rok 2019. Tým bol podľa RRZ vytvorený priestor na znižovanie deficitu bez nutnosti významnej konsolidácie. podľa RRZ je žiaduce, aby vláda prijala ďalšie opatrenia na zníženie dlhu a využila pozitívne vplyvy na urýchlenie konsolidácie.(lehu)

Kaliňák doklady nedodal

Minister vnútra Robert Kaliňák za (Smer) poslal výboru pre nezlučiteľnosť funkcií namiesto dokladov o jeho majetkovom vzťahu s firmou B. A. Haus iba vyhlásenie bez dôkazov, uviedla poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Kaliňák uvádza, že „13. 10. 2013 uzavrel zmluvu o prevode akcií spoločnosti B. A. Haus spolu so zmluvou o prevode pohľadávky voči tejto spoločnosti. Kúpna cena bola tvorená cenou osemtisíc eur za akcie a pohľadávkou za 422-tisíc eur“. Podľa V. Remišovej minister nikdy pohľadávku 422-tisíc neuviedol v majetkovom priznaní a v liste uvádza veľmi pochybnú konštrukciu.(SITA)

Maďari znížia dane a zvýšia mzdy

Maďarsko od budúceho roka zníži daň z firemných ziskov a zjednotí ju na deväť percent. V súčasnosti ich zdaňuje dvoma rozdielnymi sadzbami v závislosti od výšky zisku. Na firmy, ktoré zarobia menej ako 500 miliónov forintov (1,6 milióna eur), sa vzťahuje desaťpercentná daň. Pre podniky s vyššími ziskami platí takmer dvojnásobná sadzba 19 percent. K stimulácii maďarského hospodárstva by mal prispieť šesťročný vládny program výrazného zvyšovania platov v súkromnom sektore a znižovanie mzdových odvodov. Priemerná mzda by za ten čas mala stúpnuť o dve pätiny a priblížiť sa k úrovni západnej Európy. V najbližších rokoch v Maďarsku výrazne stúpne minimálna mzda a dolu pôjde daň z miezd pracovníkov. Opatrenia majú pomôcť riešiť problém s nedostatkom pracovných síl.(leg)

Ankara sa obzerá na východ

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že jeho krajina sa nemusí za každú cenu snažiť o členstvo v EÚ a mohla by sa pripojiť k Šanghajskej organizácii pre spoluprácu (ŠOS) pod vedením Ruska a Číny, pôvodne tzv.šanghajskej päťke. Turci rokujú o vstupe do eurobloku už 11 rokov. „Turecko sa musí cítiť nenútene a neusilovať sa o členstvo v EÚ za každú cenu. Myslím si, že keby sa pripojilo k šanghajskej päťke, umožnilo by mu to jednať s oveľa väčšou uvoľnenosťou,“ povedal R. Erdogan. Ak Brusel do konca roka nedospeje k nejakému rozhodnutiu, chce usporiadať referendum o členstve krajiny v EÚ. ŠOS vznikla v roku 2001 ako bezpečnostný blok, neskôr rozšírila oblasti spolupráce aj o ekonomiku, energetiku, vedu a kultúru. Členmi sú aj Tadžikistan, Kazachstan a Kirgizsko a Uzbekistan. (leg)

Merkelová chce zostať kancelárkou

Zdroj: Gettyimages.com

Angela Merkelová (62) sa bude po štvrtý raz uchádzať o post nemeckej kancelárky. Podľa médií sa jej kandidatúra dala očakávať, keďže nemá relevantného nástupcu. Parlamentné voľby v Nemecku by sa mali uskutočniť na jeseň budúceho roka. Šéfka Kresťanskodemokratickej strany (CDU) s ohlásením kandidatúry dlho váhala. „Doslova donekonečna som o tom premýšľala,“ povedala. Vyčkávala, kým utíchnu vyostrené spory s koaličnou Kresťanskosociálnou úniou (CSU) pre postoje k migračnej politike. A. Merkelová stojí na čele CDU od roku 2000. Kancelárkou sa stala ako prvá žena v dejinách spolkovej republiky koncom roka 2005. Podľa prieskumov si aktuálne väčšina Nemcov želá, aby zostala vo funkcii. Pokiaľ by sa tak stalo, vyrovnala by sa velikánom nemeckej politiky Konradovi Adenauerovi a Helmutovi Kohlovi.(leg)

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 47/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Tagy Angela Merkelová, Miroslav Lajčák

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.