Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Takmer nepovšimnuté zakopnutie eurokomisára Oettingera

Zrejme sa nestane nič. Akurát si všetci budú tak trochu pamätať, že Európska komisia strčila hlavu do piesku v situácii, keď jeden z jej členov využil na cestu na konferenciu súkromné lietadlo lobistu, navyše s blízkymi väzbami na Rusko a jeho podnikateľské kruhy.

23.11.2016, 12:40 | Jakub Dospiva

  • Tlačiť
  • 3

Vec je to zvláštna, keď komisia pred dvoma rokmi nastupovala do práce, hovoril o nej jej šéf Jean-Claude Juncker ako o „politickom“ telese. Napriek tomu teraz na jej členov ako keby neplatila politická logika, ktorá v podobných sporných etických situáciách zvyčajne sťažuje život politikom v demokratických krajinách.

Približne 90 minút na trase z Bruselu do Budapešti, ktoré nemecký eurokomisár Günther Oettinger strávil v lietadle s krajanom Klausom Mangoldom, podľa hovorcu európskej exekutívy nespadá pod pravidlá, ktorými sa majú komisári riadiť v otázke etiky a transparentnosti.

Neprehliadnite

Podľa toho, čo povedal novinárom hovorca komisie, nepatria cestovné náklady do limitu 150 eur na dary, ktoré môžu komisári dostávať. A komisia trvá na tom, že onoho 18. mája, keď sa cesta uskutočnila, nemal G. Oettinger inú možnosť, ako sa dostať do Budapešti než práve súkromným lietadlom svojho nemeckého krajana. Tento spôsob cesty komisárovi vraj navyše ponúkla maďarská vláda.

Zápisník z Bruselu / Jakub Dospiva

Na vec po prvýkrát upozornila maďarská spravodajská internetová stránka 444 už v júni, v júli požiadali komisiu o vysvetlenie europoslanci za zelených. V lete si potom vec všimli bruselskí a následne aj nemeckí novinári. Komisia si však dala – zo spätného pohľadu zrejme dosť nešťastne – na čas a na europoslaneckú interpeláciu reagovala až začiatkom novembra.

Veď v súčasnosti sa dejú oveľa dramatickejšie veci, než sú pochybnosti o integrite jedného z členov Európskej komisie

Vec tak v „bruselskej bubline“ naplno prepukla až teraz, a to pre J.-C. Junckera a G. Oettingera v nie príliš vhodnej chvíli. Nemecký komisár sa nedávno už totiž musel ospravedlňovať za svoje veľmi nešťastne zvolené a verejne prednesené žarty o Číňanoch aj o svojich politických kolegoch.

J.-C. Juncker zatiaľ nič nezmenil na svojom rozhodnutí odovzdať od januára práve G. Oettingerovi dôležité rozpočtové portfólio, ktoré uvoľní odchádzajúca bulharská podpredsedníčka komisie Kristalina Georgievová. Tu by v budúcnosti mohla prísť najzaujímavejšia situácia. Europarlament totiž 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Názory

Tagy Maďarsko, Zápisník z Bruselu

Súvisiace články

Eurokomisár sa pustil do Zemana kvôli prijímaniu migrantov

Eurokomisár sa pustil do Zemana kvôli prijímaniu migrantov

Podľa M. Zemana by Česko nemalo prijať ani 80 sýrskych migrantov z tureckých utečeneckých táborov, ktorých bezpečnostná previerka v Turecku už prebieha, nieto ešte 2 691 migrantov na základe rozhodnutia štátov Európskej únie

Pokus o dôstojný únik bulharskej eurokomisárky

Špekulantom sklapli zuby naprázdno, najväčšia pekáreň ostala v rodine

Študenti utekajú do Česka, hoci na papieri je tam štúdium drahšie

Kubánek pána predsedu alebo príbeh prešovského šéfa Smeru