Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nepriatelia štátu a Slovenska

30.11.2016, 19:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Slávny Dante Alighieri už pred siedmimi storočiami napísal, že nad bránou, ktorá vedie do pekla, je umiestnený nápis: Vy, čo vstupujete, zanechajte všetky nádeje. Minulý týždeň premiér a jeho druhovia vstúpili na cestu, ktorá vedie do pekla, lebo dali na známosť, že treba zanechať všetky nádeje, že sa niekedy budú správať inak.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika

Názory

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Už krátko po veľkolepej prezentácii predsedníckeho loga médiá zaujímalo, či verejné zdroje, ktoré si podujatie vyžiadalo, boli použité efektívne a v súlade so zákonmi. Transparency International Slovensko sa obrátilo na ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, aby poskytlo informácie, na ktoré má verejnosť právo.

Namiesto toho, aby rezort vedený Miroslavom Lajčákom splnil svoju povinnosť, takmer päť mesiacov mimovládke informácie odopieral. Indície, že ich odopieral preto, lebo porušil zákon, sú veľmi silné.

Na konci roku 2014 poslanec Smeru-SD Maroš Kondrót predložil v parlamente návrh, ktorým sa do verejného obstarávania dostala výnimka. Podľa nej sa zákon nevzťahuje na „dodanie tovaru alebo poskytnutie služby súvisiacich so zabezpečením prípravy a výkonom predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európy“.

Neprehliadnite

Lenže táto výnimka platí len na tovar alebo služby do výšky 162-tisíc eur aj s DPH. Na prvý pohľad sa ministerstvo správalo podľa zákona, lebo Agentúre Evka zaplatilo za podujatie, na ktorom sa promovalo logo predsedníctva, 156-tisíc eur s DPH.

Problém je, že za prenájom miestností a za vystúpenie účinkujúcich, neplatila agentúra, ale ministerstvo. Náklady na podujatie tak dosiahli sumu 240-tisíc eur. Vzniklo podozrenie, že ministerstvo zákazku nielen umelo, ale aj protizákonne rozdelilo, aby mohlo použiť výnimku.

Zákon takéto umelé delenie zakazuje, lebo každú zákazku by bolo možné rozdeliť do toľkých položiek, aby sa žiadna verejná súťaž nekonala.

Namiesto toho, aby M. Lajčák reagoval na fakty a predložil doklady, že ministerstvo dodržalo zákon, na blog Zuzany Hlávkovej a Transparency International reagoval na Facebooku tvrdením, že „slovenské predsedníctvo v Rade EÚ úspešne napreduje a zjavne sa to nepáči všetkým“.

Hoci sám vyzýval, aby sa diskutovalo vecne, utiekal sa k vyhláseniam, že ide o „absolútne spochybňovanie všetkého, čo štát robí“.

Mnohí predstavitelia Smeru túto líniu prevzali a snahu o presadenie verejného záujmu vydávajú za podlý politický útok voči M. Lajčákovi, ministerstvu, predsedníctvu, vláde, štátu a Slovensku. Ako obvykle, najďalej zašiel premiér, ktorý obvinil médiá nielen z toho, že sú protivládne, ale aj protislovenské.

Dôvod je zrejmý. Chce zabrániť tomu, aby sa nielen o tomto, ale o každom spornom prípade diskutovalo vecne, na základe faktov. Preto účelovo šíri blud, že všetci, ktorí kladú oprávnené otázky, na ktoré nemá odpoveď, sú nepriateľmi štátu a Slovenska.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 48/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.