Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prekvapujúce rozhodnutie politika, ktorý sa škriepil so Sulíkom

Rozhodnutie terajšieho šéfa Európskeho parlamentu Martina Schulza neuchádzať sa v januári o výnimočný tretí termín na čele tejto inštitúcie bolo prekvapením aj pre jeho kolegov z európskej socialistickej frakcie. Skúsený operátor euroúnijnej politiky teda teraz pred Bruselom dáva prednosť Berlínu a má záujem o kreslo v Spolkovom sneme.

30.11.2016, 16:15 | Jakub Dospiva

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Schulzova SPD bude po nemeckých voľbách veľmi pravdepodobne súčasťou vlády, či už v pokračujúcej veľkej koalícii s kresťanskými demokratmi Angely Merkelovej alebo v novej ľavicovej konštalácii so zelenými a Die Linke. V prípade účasti strany v kabinete by sa M. Schulz mohol stať ministrom zahraničných vecí, komentátori však už začínajú špekulovať, či v prípade nečakaného úspechu SPD nepomýšľa na funkciu po A. Merkelovej.

Martin Schulz je na Slovensku známy ako „priateľ“ Roberta Fica a zúrivý protivník Richarda Sulíka z legendárnej televíznej debaty o eurovale začiatkom roka 2012. V minulosti verejne svoj záujem o účasť na vnútronemeckom politickom dianí príliš neprejavoval. Jeho ambíciou napokon bolo stáť na čele Európskej komisie, čo mu zhatila prehra socialistov v posledných európskych voľbách.

Možnosť razantného nástupu do Berlína však zrejme prišla vo chvíli, keď Merkelovej konzervatívci súhlasili s návrhom SPD nominovať terajšieho nemeckého ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera ako budúceho nemeckého prezidenta.

Neprehliadnite

Napriek tomu je Schulzovo rozhodnutie krokom, ktorý sa tak úplne nečakal. Má veľmi dobré vzťahy s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a komisia sa tak do značnej miery spoliehala na podporu zo strany „veľkej koalície“ európskych socialistov a ľudovcov.

J.-C. Juncker opakovane vyhlasoval, že si Schulzove pokračovanie na čele parlamentu želá a potrebuje ho. Z uhla pohľadu ich dvoch frakcií je podobne tesná spolupráca výhodou a prínosom pre európsky projekt. Kritici však túto širokú koalíciu označujú, naopak, za príčinu terajších európskych ťažkostí vedúcich k mizivej politickej zodpovednosti a aj len k malej ochote EÚ hoci len uvažovať o nejakej hlbšej reforme.

Zápisník z Bruselu / Jakub Dospiva

Potom, čo M. Schulz z čela inštitúcie odíde, je veľmi pravdepodobné, že si na túto funkciu začne robiť nárok ľudovcová frakcia – je najsilnejšia. Spomína sa meno vplyvného 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 48/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Svet

Tagy Donald Tusk, Európsky parlament, Juncker, Martin Schulz, Zápisník z Bruselu

Diskusia (0 reakcií)