Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lucia Žitňanská: Prekážajú mi kauzy tejto vlády

Reforma exekúcií, reštrukturalizácie a protischránkový zákon. To všetko má za sebou ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) za necelý rok vo svojej funkcii. Vraví, že citlivo vníma kauzy ako Bašternák, ale za rozhodnutia Roberta Fica a ministra vnútra zodpovednosť niesť nemôže.

13.12.2016, 05:00 | © 2016 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 25

V rozhovore s L. Žitňanskou sa dočítate:

 • Či nemala chuť skončiť ani po kauze Bašternák
 • Ako bol deformovaný trh s exekútormi a čo sa na tom zmení
 • Ktorú z aktuálnych reforiem považuje za kľúčovú a či ju netrápi, že ich prekrývajú kauzy
 • Čo spraví s tým, že súd odmietol obžalobu Paškovcov

Ako sa cíti Lucia Žitňanská, známa jasným postojom proti korupcii a klientelizmu, vo vláde s ministrom vnútra, ktorý odmieta prevziať zodpovednosť za kauzu Bašternák?

Nie je podstatné, ako sa cítim, ale čo dokážeme urobiť na ministerstve spravodlivosti. Vnímam, čo sa deje na Slovensku a v Európe v širšom kontexte. Mám pocit, že ideme do neznámeho sveta a nevieme, čo nás čaká. Dnes neexistuje iná alternatíva, do parlamentu sa dostali strany, ktoré atakujú liberálnu demokraciu, extrémizmus a populizmus majú rastúcu krivku. Teraz je kľúčové stáť na strane liberálnej demokracie a ubrániť ju. Lebo všetko ostatné sa dá napraviť. V tejto politickej situácii som to takto vyhodnotila, moje pocity v niektoré dni v týždni nie sú relevantné, podstatné je, čo sa nám podarí urobiť.

Nemôžem niesť zodpovednosť za rozhodnutie Roberta Fica alebo ministra vnútra

Ale nepovedie tento politický pragmatizmus k ešte väčšiemu nárastu extrémizmu? Voliči vidia, že kauzy zostávajú nepotrestané, a odvracajú sa od štandardných politikov.

Neviem na to odpovedať. Kauzy mi prekážajú, lebo si uvedomujem, že právny štát je aj o pocite spravodlivosti a rovnosti pred zákonom. Za tých 27 rokov je prítomná frustračná špirála a toto je výsledok, akurát že dnes si neviem predstaviť, čo rozumnejšie som mohla urobiť s mandátom, ktorý som dostala, ako to, že spravím maximum pre lepšie fungovanie súdov.

Neprehliadnite

Miroslav Beblavý, ktorý bol v Sieti, vládu so Smerom odmietol a radšej zostal v opozícii. Po skúsenostiach, ktoré máte, nebolo to lepšie riešenie? Na konci vás voliči nemusia vnímať cez reformy, ale cez to, že ste pôsobili v koalícii, ktorá si nevedela poradiť s kauzami.

Absolútne tomu rozumiem. M. Beblavý mal svoje dôvody, prečo odišiel zo Siete. Ja som ani chvíľu nebola v situácii, že by predseda Mosta-Híd nekonal voči mne férovo, rozhodnutie ísť do vlády bolo spoločné. Mňa nikto nepodrazil, takže ja by som skôr vnímala ako nefér z mojej strany vo vzťahu k mojim kolegom, keby som urobila solitérne rozhodnutie.

TREND Barometer

Ako by ste zhodnotili pôsobenie ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej vo vláde?

barometer žitňanská

 • Videla priestor pre činnosť a šancu na presadenie toho, čo považuje za prioritu. Škoda čakať na neistý výsledok ďalších volieb a možno stratiť ďalšie štyri roky.
 • Jej návrhy zákonov sú pozitívom pre krajinu. Nerieši zbytočne pseudoideologické záležitosti, ale pragmaticky pracuje tak ako štátny úradník pracovať má.
 • Myslím, že tam nemá čo robiť. Obhajovať pravdu, spravodlivosť, občiansky prístup sa v tejto partii nedá a škoda, že sa vydala s celým Mostom na cestu do horkého zabudnutia.
 • Nikdy sa nemala stať súčasťou tejto vlády. Jej aktuálne pôsobenie sa javí "koalične umravnené".
 • Z troch prvkov spravodlivosti (šatka, váhy, meč) zatiaľ stihla citeľne použiť len tú šatku.

Pozrite si všetky odpovede účastníkov TREND Barometra

Nemali ste ani po kauze Bašternák chuť odísť?

Nie, urobila som na začiatku rozhodnutie a od tohto momentu si myslím, že pocity majú ísť bokom.

Ako sa dá zabezpečiť spravodlivosť v krajine, kde premiér býva v dome človeka podozrivého z daňových podvodov?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 25

Rubrika Rozhovor

Tagy Lucia Žitňanská