Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od vykurovania Trnavy k inteligentnej Zelenej žabe

Rovnaké priezviská v jednej firme vyvolávajú na Slovensku skôr podozrenie z rodinkárstva a posúvania teplých miestečiek príbuzným. Rodinná firma otca a synov Izakovičovcov tieto podozrenia nemusí vyvracať. ESM-Yzamer svoje kvality v energetickom biznise dokazuje v tvrdej konkurencii nadnárodných korporácií už takmer dve dekády.

11.12.2016, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Polovicu Trnavy vyhrieva teplo, ktoré vzniká ako odpad pri ochladzovaní neďalekej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Elektronický systém, ktorý riadi prečerpávanie a distribúciu horúcej vody od reaktorov do „slovenského Ríma“, navrhoval aj Emil Izakovič. „Mnohé z toho, na čom som postavil firmu, som sa naučil práve v elektrárni,“ hovorí zakladateľ a jediný spoločník trnavskej eseročky ESM-Yzamer Emil Izakovič.

Keď krátko po roku 1989 odchádzal z vysokej pozície koordinátora výstavby tepelných zariadení, riaditeľ prosperujúceho štátneho podniku ho na rozlúčku varoval slovami: „Keď je koze najlepšie, ide sa šmýkať na ľad.“ Po osemnástich rokoch podnikania nemusí E. Izakovič svoje rozhodnutie ľutovať. Firmu nielenže previedol cez ťažké obdobia transformujúcej sa ekonomiky k prosperite a stabilnej pozícii na trhu, ale vďaka zaangažovaniu synov jej dal aj dobré vyhliadky pre budúcnosť.

Mladí nosia novinky

ESM-Yzamer montuje merače energií, vyvíja softvér, ktorý reguluje a účtuje spotrebu energie v teplárňach, školách či bytových domoch. Navrhuje pre developerov a priemyselné podniky systémy, vďaka ktorým sa v ich prevádzkach efektívne svieti, kúri či tečie voda.

Trnavčania sa snažia posúvať k čoraz komplexnejším inštaláciám, ako napríklad v prípade vlani novootvoreného kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach.

Fontány a bazény v dizajnovom akvaparku dokážu vďaka Izakovičovcom hrať všetkými farbami, systém za dvestotisíc eur monitoruje a optimalizuje spotrebu energií jednotlivých atrakcií, sáun či kabínok na prezliekanie. Teplotu vody, farbu osvetlenia či intenzitu prúdenia vody dokáže ovládať vyškolený človek cez dotykovú obrazovku tabletu na diaľku.

„Hnacím motorom firmy v nových technológiách sú synovia. Vývoj ide veľmi rýchlo dopredu a mladí ľudia dokážu lepšie ako ja zachytávať a prinášať nové trendy – postupne to boli čipové karty, zber dát alebo cloudové riešenia,“ hovorí E. Izakovič s tým, že bez vlastného vývoja a najnovších technológií by firmu rýchlo prevalcovali veľkí konkurenti ako Siemens, Schrack Technik či Johnson Controls.

Vizitka firmy ESM-Yzamer
(mil. €)

PRAMEŇ: ESM-Yzamer

Bratská deľba

Starší syn Matúš (na úvodnej fotografii vľavo) presadil vo firme svoju prvú inováciu ako šestnásťročný stredoškolák. ESM-Yzamer mal vtedy podobne ako väčšina malých a stredných podnikov oddelené počítače bez spoločného intranetu, úložiska či systému komunikácie. M. Izakovič v tom čase študoval na strednej odbornej škole elektrotechnickej a otca presvedčil o kúpe servera.

„Otec dal na vecné argumenty a je to tak doposiaľ. Vždy ho treba len presvedčiť ako šéfa akejkoľvek inej firmy. Keď niečo navrhujem, pripravím si prezentáciu výhod a nevýhod, finančný report, dĺžku návratnosti investície. Okrem otca to hodnotia aj ďalší ľudia vo firme,“ hovorí Matúš, ktorý zodpovedá za programovacie práce, vývoj softvéru, vnútornú organizáciu firmy či marketing a komunikáciu.

Mladší syn Daniel pracuje na realizácii konkrétnych projektov, dohliada na termíny a kvalitu inštalácií u zákazníkov. „Brat je vynikajúci v organizovaní manuálnej práce a je manuálne oveľa zručnejší ako ja, mne ide zase lepšie programovanie a riadenie duševnej práce, takže sa výborne dopĺňame, kde som slabý, on je silný, a naopak,“ hovorí Matúš.

Fakty o firme ESM-Yzamer

  • rodinná firma z Trnavy pôsobí na slovenskom trhu 18 rokov
  • navrhuje a inštaluje systémy riadenia distribúcie vody, tepla či elektriny, merače energií a najnovšie smart metering
  • jej vlastník je Emil Izakovič, časť zodpovednosti zveril synom Matúšovi a Danielovi
  • medzi klientov firmy patria developeri, teplárne, obchodné parky, školy či mestá

Cesta do firmy

Obaja synovia si vybrali vstup do firmy sami. Rodičia im nechali voľné ruky pri výbere štúdia aj kariéry. M. Izakovič si popri štúdiu marketingu na vysokej škole privyrábal tvorbou webstránok, organizovaním hudobných festivalov a hraním v kapele. Pre rodinnú firmu sa nešetril, lákala ho skôr muzikantská kariéra.

„Spočiatku si myslíte, že byť hudobník je tá najzábavnejšia práca na svete, ale po čase len zháňate sponzorov a chodíte po zafajčených baroch. Našťastie som to pochopil dosť skoro a hudbu vnímam len ako čistý relax,“ zdôrazňuje M. Izakovič.

Pre firmu sa definitívne rozhodol po jednom daždivom festivale, keď zahodil za hlavu aj organizovanie eventov. „S každým kamiónom sme sa brodili v polmetrovom blate a tridsať zahraničných umelcov sme presúvali terénnymi autami vybavenými na poslednú chvíľu. Zostarol som o päť rokov a pochopil, že túto mieru stresu viem zvládnuť len v práci, po ktorej ma čaká už len oddych a nie ďalšia práca a stres,“ dodáva Matúš. Pre brata Daniela bola rodinná firma prvou destináciou po skončení strednej odbornej školy stavebnej.

Teplota vody, farba osvetlenia či intenzita prúdenia vody na Zelenej žabe sa dá ovládať na diaľku tabletomZdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Budúcnosť v školstve

Rodinný charakter podniku podľa E. Izakoviča zatiaľ najviac ocenili obchodní partneri z Japonska. „Vnímali to veľmi pozitívne z pohľadu dôveryhodnosti,“ dodáva. Pár bodov navyše im to údajne pridalo aj v úverovom modeli slovenskej pobočky talianskej banky.

Lídrom firmy je naďalej otec Emil a na svojom postavení zatiaľ neplánuje čokoľvek meniť. Ako jediný vlastník definitívne rozhoduje o investíciách a ďalšom smerovaní spoločnosti. „Ale postupne presúvam povinnosti na synov. Energetika je veľmi náročné odvetvie a veľa sa treba učiť aj za pochodu,“ vraví. Na budúcnosť sa však pripravuje nielen vo vnútri firmy, ale aj za jej hranicami. ESM-Yzamer aktívne podporuje nákupom technológií a materiálu výchovu odborníkov na troch stredných odborných školách.

„Problém s nedostatkom vzdelaných ľudí, najmä stredných kádrov v odvetví, sa bude len zhoršovať, pretože dnes už je pomaly každá nová budova inteligentná a tie systémy musí niekto riadiť. Školstvo s modernou technikou nestíha držať krok,“ vysvetľuje E. Izakovič investície do vytvorenia nových študijných odborov, vďaka ktorému školy v Banskej Bystrici, Prešove a Trnave už tretí rok vychovávajú technikov energetických zariadení s maturitou.

Firma pri modernizácii výučby v odvetví dlhodobo spolupracuje aj so Slovenskou technickou univerzitou. Podieľala sa napríklad na spoločnom projekte nových riešení náhonu pre vodné turbíny. Nedávno v univerzitnom technologickom parku Cambo v Trnave namontovala na účely výučby a vývoja plynové tepelné čerpadlá. Najmodernejšiu japonskú technológiu súčasne presadzuje aj pri energetickom zabezpečení nových developerských projektov, napríklad bratislavského Blumentálu.

Dôvera otca i zamestnancov je dôležitá

Nástup do firmy môže byť pre druhú generáciu rodinných príslušníkov, ktorá nestála pri jej začiatkoch, náročný. Bolo to tak aj v prípade Matúša a Daniela Izakovičovcov. „Po príchode do firmy som celé dni nerobil nič iné, len bojoval s predsudkami zamestnancov a presviedčal ich, že si viem urobiť svoju prácu, že viem programovať, že poznám technológie. Trvalo dlho, kým ľudia akceptovali, že tam nie som len preto, že som otcov syn,“ spomína si Matúš na budovanie rešpektu u štyridsiatich zamestnancov trnavskej firmy.

Rovnako to však bolo aj s otcom Emilom Izakovičom. Dôveru si obaja synovia budovali dlho a postupne. „Dnes už si za svoje divízie zodpovedám úplne sám, v prípade projektov, ktoré zasahujú aj ostatné časti firmy, rozhoduje otec,“ vysvetľuje. Množstvo povinností a zodpovednosti mu postupne stúpa. „Funguje to tak, že sa niečo naučím robiť, potom prídem na to, ako to urobiť efektívnejšie, a potom dostanem ďalšie kompetencie, takže to niekedy môže zvádzať aj k tomu si to uľahčiť,“ smeje sa Matúš.

Spolu s bratom Danielom však ESM-Yzamer už dávno nevnímajú ako otcove dieťa. „Nenájdete tu miesto, kde by som sa na niečom nepodieľal, niečoho sa nechytil – dokumenty, komunikácia, projekty, interné produkty, systémy pre riadenie technológií. Som rád, že dnes je firma naše spoločné dielo, mňa, brata, otca, aj zamestnancov, pretože každý už vo firme nechal kúsok seba,“ hovorí.

No preberanie firmy zatiaľ podľa Izakovičovcov nie je téma dňa. „Raz to tu budú mať celé, ale zatiaľ sa do dôchodku nechystám,“ uzatvára otec E. Izakovič.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 49/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Rodinné firmy

Diskusia (0 reakcií)