Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Lekár Suchánek: Kauza CT systém nezmenila

Alan Suchánek je jeden z mála zdravotníkov, ktorý sa nebojí otvorene hovoriť o problémoch zdravotníctva. Práve on a jeho kolegyňa Magdaléna Kovačičová upozornili na kauzu CT-čko.

05.02.2016 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V týchto veciach sa treba angažovať, lebo rozkradnuté financie ohrozujú životy, hovorí pre TREND piešťanský chirurg, kandidát na poslanca za OĽaNO-NOVA a čerstvý držiteľ ocenenia Biela vrana.

Čo sa zmenilo za posledných desať rokov v zdravotníctve?

Medicína posledné roky úžasne napreduje, je náročné nezaostávať. U nás sa v zdravotníctve za posledných desať rokov systémovo nič nezmenilo. Sme poslednou krajinou v Európskej únii, ktorá nemá DRG ani eHealth.

Ako by ste charakterizovali slovenské zdravotníctvo?

Ako nefunkčné. Ministerstvo zdravotníctva si neplní svoju funkciu. Zdravotné poisťovne diktujú ceny a neplatia za všetky výkony. Nefunguje ani ambulantný systém, ale najhoršie sú na tom nemocnice, ktoré sú podfinancované. O dlhodobo chorých sa nemá kto postarať.

Neprehliadnite

Kto podľa vás riadi naše zdravotníctvo?

Keď to tak čítam...

Skôr mám na mysli, ako to vidíte zvnútra ako lekár.

Košická chobotnica si to tu rozparcelovala a profituje na tom. Okrem nej aj Penta, ktorá postavila na nohy niektoré nemocnice. Ako sa hovorí, jednooký je medzi slepými kráľ. V tomto našom marazme netreba zase tak veľa, aby ste boli lepší ako ostatní. Počul som pána Matáka (partner fin. skupiny Penta, pozn. TREND), ktorý povedal, že ho zatiaľ baví podnikať v slovenskom zdravotníctve, a zľakol som sa. Čo keď ho to prestane baviť?

Predá to.

A komu? Kto to kúpi?

Finančné skupiny by podľa vás nemali pôsobiť v zdravotníctve?

Ak by vlastnili len nemocnice, neprekážalo by mi to. Ale ak majú aj zdravotnú

poisťovňu, lekárne... To už nie je celkom v poriadku.

Z pohľadu súkromníka, nedá sa tak efektívnejšie riadiť tok peňazí, lebo spoľahlivo viete, kde koľko treba, a aj ľahšie si poskytovateľov odkontrolujete?

A kto tu už odkontroluje Pentu, keď majú veľký dosah aj na ministerstvo a vysoko postavených politikov?

Z čoho vychádzate?

Keby išlo o jedného či dvoch, ale tých ľudí spojených s Pentou je už v rezorte nejako veľa. Tým to nie je dôveryhodné.

Po kauze CT, na ktorú ste upozornili, minister zdravotníctva vymenoval opatrenia, ktoré majú zabrániť rozkrádaniu v nemocniciach. Máte pocit, že sa niečo zmenilo?

Nemám informácie o každej nemocnici, myslím si však, že sa nič nezmenilo. Aspoň u nás (v piešťanskej nemocnici, pozn. TREND) nie. Minister deklaroval, že dôjde k zmene zloženia správnych rád, nič také sa doteraz neudialo. Keď sme sa pýtali, prečo práve v nemocnici, kde sa to všetko začalo, je stále staré a nezákonné zloženie správnej rady, odpoveď bola, že sa musí celá vec najskôr prešetriť.

Dnes, keď sú vo veci právoplatné rozhodnutia súdov a ministerstva vnútra, že správna rada našej nemocnice je kreovaná nezákonne, ministerstvo tento stav nerieši. S kolegyňou Magdou Kovačovičovou sme pred zhruba mesiacom napísali list ministrovi, že ak nebude konať, podáme trestné oznámenie pre zneužitie funkcie verejného činiteľa a poškodzovanie cudzích práv.

Zareagoval na tento list?

Zatiaľ nie.

Vymenili vám zatiaľ riaditeľku.

Áno, ale správna rada nezákonne kreovaná nemôže o ničom platne rozhodnúť. Tento dlhodobý stav má a bude mať ďalekosiahle následky.

Čakali ste, že kauza CTčko povedie k protestom na uliciach a zosadeniu vysokých činiteľov?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 5/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Téma - zdravotníctvo

Tagy kauza CT, nemocnice, zdravotníctvo

Súvisiace články

Liaheň kšeftárov

Liaheň kšeftárov Nájdete v TRENDE

Názor | Od nežnej revolúcie malo Slovensko 14 ministrov zdravotníctva. Tých, ktorí mali aspoň víziu slovenského zdravotníctva, keď už nie odvahu ju napĺňať, možno spočítať na prstoch jednej ruky

Katastrofa menom zdravotníctvo: Kde sa najviac mrhá peniazmi

Ako môže fungovať dépéháčkarska mafia

IT firmy sa opreli do drzého úradu

Tomáš Bél: Retail čaká revolúcia, zmenia ho technologické inovácie

Diskusia (0 reakcií)