Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Katastrofa menom zdravotníctvo: Kde sa najviac mrhá peniazmi

Kým zdroje v slovenskom zdravotníctve každoročne stúpajú, o efektivite tohto segmentu sa to povedať nedá. V medzinárodných porovnaniach dosahuje priemerné až podpriemerné výsledky – v závislosti od konkrétnej štúdie. TREND sa pokúsil identifikovať hlavné oblasti, kde sa zbytočne plytvá zdrojmi určenými pre pacientov. A pýtal sa politických strán, ktoré majú šancu uspieť v parlamentných voľbách, akú liečbu by naordinovali chorému zdravotníctvu. Zhrnutie: Čítanie na vlastné riziko

05.02.2016 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

V priebehu troch januárových dní Všeobecná zdravotná poisťovňa rozdala pacientom ležiacim vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch viac ako sto balíčkov prvej potreby. V nich našli všetko od toaletného papiera cez príbor až po štuple do uší. Podľa vedúcej sestry centrálneho príjmu Viery Kučerovej mnohým pacientom takýto balíček pomohol odbúrať stres z hospitalizácie a sami si ho nazvali „bolestným“ za pobyt v nemocnici. Tento pilotný projekt bude stáť VšZP zhruba tri až štyri milióny eur a hradený bude z peňazí pôvodne určených na jej prevádzku.

Dobrý úmysel štátnej poisťovne pomôcť svojim klientom či prilákať si nových nemožno vyčítať. Ilustruje to však, ako sa na Slovensku „efektívne“ narába s peniazmi v zdravotníctve. Namiesto systémových zmien sa roky iba plátajú diery či zavádzajú krátkodobé populistické opatrenia. Namiesto tlaku na kvalitu a odmeňovania nemocníc na základe kvality, a teda aj hygienických štandardov, sa rozdávajú balíčky prvej potreby.

Neprehliadnite

Viac peňazí, menej kvality

Na zdravotníctvo pritom vynakladáme na osobu najviac peňazí spomedzi krajín V4. Každý rok slovenská vláda doň nalieva viac a viac. Kým napríklad v roku 2006 boli k dispozícii 3,36 miliardy eur, tento rok sa počíta so 4,64 miliardy eur. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je pritom v nemocniciach menej lôžok, skrátil sa počet dní hospitalizácie a vôbec je menej zdravotníckych zariadení.

No hlavne úroveň slovenského zdravotníctva klesá. Poukazuje na to analýza organizácie Health Consumer Powerhouse, ktorá v roku 2013 ohodnotila na základe niekoľkých parametrov zdravotnú starostlivosť na Slovensku na 700 bodov. Minuloročnú už len na 653. Slovensko sa tak ocitlo na 24. priečke z tridsaťpäťmiestneho rebríčka krajín Európy. Na porovnanie, Česko skončilo na 13. mieste.

Zdroj: Zsolt Lukács

V kontexte kvality je zaujímavým ukazovateľom aj tzv. odvrátiteľná úmrtnosť.  Ide o predčasné úmrtia, ktoré sa nemuseli stať v prípade efektívnej a včasnej liečby. Dáta sa líšia podľa jednotlivých štúdií, no vo všetkých porovnaniach Slovensko končí podpriemerne. Podľa posledných čísel Eurostatu z mája minulého roka v 2012 na Slovensku zbytočne zomrelo 237 ľudí na 100 000 obyvateľov. Priemer OECD bol 123. Aj keď kvalitu zdravotnej starostlivosti ovplyvňuje viacero faktorov, nielen výška dostupných zdrojov, je legitímne položiť si otázku: Kde končia?

Tomáš Szalay z HPI hovorí, že peňazí v zdravotníctve je dosť, treba ich len efektívne využívať. Aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) upozornil, že v pomere k iným sektorom míňa zdravotníctvo nadpriemerne veľa.

Podiel zdravotníctva na celkových výdavkov verejného sektora dosahuje 15 percent, čo je v rámci nových členských štátov Európskej únie najvyššia hodnota. „Ak napriek tomu na mnoho objektívnych potrieb v zdravotníctve zdroje chýbajú, treba ich v prvom rade hľadať vnútri systému. Hlavne na miestach, kde zo zdravotníctva neefektívne odtekajú,“ uvádza INEKO. Do tretice o neefektivite píše aj samotné ministerstvo zdravotníctva vo svojej správe pre Národnú radu SR: „Aby sme sa vyhli pesimistickým predpovediam o náraste verejných zdrojov v zdravotníctve, je nutné vyriešiť kritické problémy s neefektivitou v systéme.“

Na zdravotníctvo vynakladáme na osobu najviac peňazí spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky

Čoraz viac liekov

Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií (IFP) vo svojej analýze Málo zdravia za veľa peňazí identifikoval najväčšie zdroje ne- efektívnosti slovenského zdravotníctva u zdravotných poisťovní, v nemocniciach a liekoch. Pri tomto výpočte sa to však nekončí. No najskôr k liekom.

Slovensko má vyšší podiel výdavkov na lieky na celkových zdravotníckych výdavkoch, ako je priemer OECD. Rovnako vykazuje najvyššiu nominálnu spotrebu liekov na osobu, pričom podľa IFP k jej rýchlemu nárastu došlo hlavne v období zhoršenia efektívnosti. NCZI v štatistikách uvádza každoročný celkový rast spotreby liekov a zdravotníckych pomôcok. V koši ich pritom ročne končia desiatky ton, pričom ich likvidácia stojí státisíce eur.

Pediater a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský v tomto paradoxe vidí

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 5/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Rubrika Téma - zdravotníctvo

Tagy Parlamentné voľby 2016, zdravotníctvo

Súvisiace články

Lekár Suchánek: Kauza CT systém nezmenila

Lekár Suchánek: Kauza CT systém nezmenila Nájdete v TRENDE

Ministerstvo zdravotníctva si neplní svoju funkciu, poisťovne diktujú ceny a neplatia všetky výkony a najhoršie sú na tom podfinancované nemocnice, hovorí piešťanský chirurg Alan Suchánek

Liaheň kšeftárov

Ako môže fungovať dépéháčkarska mafia

IT firmy sa opreli do drzého úradu

Tomáš Bél: Retail čaká revolúcia, zmenia ho technologické inovácie